Předepisování léků v ordinaci, metody farmaceutických firem a další dotazy

S obnovou a udržováním pevného zdraví, prevencí, eventuálně řešením příčin již projevujících se zdravotních problémů a onemocnění, povětšinou bezplatně, poradí naši atestovaní lékaři a nutriční terapeuti.

Moderátoři: Martin Mojmír, MUDr. Helena Korčeková

Michal Mauser
Správce fóra
Správce fóra
Avatar uživatele

Příspěvekod Michal Mauser » 14.05.2015, 10:02

Dobrý den, mám pár dotazů...

Co znamená, když vydává lékař léky pacientovi přímo v ordinaci?

Jaké metody farmaceutické firmy používají, aby přesvědčili lékaře k předepisování jejich léčivých přípravků?

Jaká jsou měřítka "úspěšného" lékaře? (počet vyléčených pacientů X počet chronických pacientů) Hodnotí někdo počet vyléčených pacientů? Má k tomu veřejnost přístup?

Co si myslíte o homeopaticích a alternativní medicíně (například čínské) a jaký názor převažuje u ostatních lékařů?

Schvalujete očkování kojenců a preventivní očkování?

Co byste změnil/a v našem zdravotnictví?

MUDr. Helena Korčeková
Lékař, poradce
Lékař, poradce

Příspěvekod MUDr. Helena Korčeková » 10.07.2015, 15:09

Dobrý den,

Ad otázka č. 1
Bohužel nevím, do tohoto procesu jsem zasvěcena nebyla a ani o to upřímně nestojím.

Ot.č.2
V zásadě Vás nikdo nenutí předepisovat konkrétní lék- marketing ve farmacii funguje jako v kterémkoliv oboru- takže letáky, propagační materiály, reprinty, výsledky studií, semináře, telefonování s informací o léčivém prostředku, nově také pozoruji objevení se letáčků v čekárně bez mého vědomí, návštěva farmaceutického reprezentanta. A je čistě na lékařově vědomí a svědomí jaký lék předepíše. Já osobně se orientuji podle výsledků studií a z vlastní klinické zkušenosti- ne každé generikum je účinné jako originál a např. z osobní zkušenosti vím , že potravinovým doplňkem lék nahradit nelze.

Ot.č.3
Za ostatní lékaře nemohu mluvit, já osobně se alternativním způsobům ani homeopatikům nebráním, osobně homeopatii neprovozuji- nemám příslušné vzdělání, ale z osobní zkušenosti vím, že mě i mým dětem v určitých situacích pomáhá. Z alternativních způsobů víme, že spousta léty prověřených metod funguje a to se nemění. Nezatracuji ani bylinky a mám pacienta, který mě přesvědčil, že kostival na hojení kostí skutečně funguje a pelyněk na žlučník také. A navíc pokud se pacient cítí dobře a pomáhá mu to a není ohrožen na životě nebo poškozením organismu ,není třeba mu za každou cenu chemické preparáty nutit.

Ot.č.4
????Na tuto otázku odpověďet neumím. Tady není jednoznačně daná hranice- chronický pacient- kupř. ten , kdo má vysoký krevní tlak a je léčen a vrátí se k normě- je v dotazu správně léčený chronik? Nebo vyléčený, nebo nevyléčený????- protože ten vysoký tlak už má v diagnozách až do smrti. Akutní on. je takové, které trvá méně než 6 týdnů a pokud půjde např. o anginu tak tu ve finále vyléčí každý do 14 dnů- tudíž nechápu, k čemu by takové měřítko bylo???

Takže asi nemá smysl jej ani dávat do nějaké statistiky.

Jsou statistiky počtu jednotlivých dg., ale o statistikách jednotlivých lékařů nevím.

Ot.č.5
Stran očkování – já děti naočkované dle očkovacího kalendáře mám. Ale kupř. Hexavakcína- obsahující 6 nemocí , mi pro 4 měsíčního kojence přijde až velmi zatěžující. Nelze tvrdit, že očkování nemá žádné nežádoucí účinky a závažné komplikace. Pro mě osobně rozhodovalo zvážení aspektů pro a proti, a asi vyhrál fakt, že pokud dítě mohu ochránit před závažnou nemocí, proč to neudělat.

Moje mladší dcera jako malá trpěla velmi často na záněty středního ucha- až 8x/rok – což vedlo k opakovanému píchání uší a zhoršení sluchu a po očkování na ORL už ani jednou nebyla. Například po prodělání planých neštovic, proti kterým jsem ji očkovat nenechala, došlo u ní k zpomalení psychomotorického vývoje,což pro ni znamená celoživotní handicap. Dodnes přemýšlím, proč jsem se nerozhodla jinak. U dospělých, které ošetřuji ve své ordinaci je to tak, že kdo očkování vyžaduje, požádá o něj .

Ot.č. 6
Velmi těžká otázka. Já osobně bych již změnila systém vzdělávání a přípravy budoucích lékařů. Na fakultě nás nikdo neučil jak komunikovat s pacientem , jak zvládat kupř. jeho agresi, slovní útoky, jak komunikovat s rodinou , když doje k úmrtí člena rodiny atd.. Žádná učebnice ani nezmiňuje , že nemoc, kterou pacient má , nemusí mít vždy vyjádřené učebnicové příznaky, a že může být modifikovaná přidruženými chorobami. Obecně již na fakultě medici tráví málo času s pacienty, na škole jsem si říkala, že až nastoupím do praxe, že to takto dělat nebudu a záhy po nástupu do nemocnice jsem pochopila, že lékař v 90% času léčí „papíry“- stále zapisuje do chorobopisu,vyplňuje žádanky a konsilia, stojí několik hodin na vizitách a na pacienta, o kterého se stará má žalostně málo času.

Například systém preventivních prohlídek je propracovaný a při spolupráci pacienta funguje velmi dobře .

A pak samozřejmě financování péče,ale to opravdu velmi složitá otázka, která se zatím nikomu jednoznačně zodpovědět nepodařila.

Některé odpovědi podle mě ani nejsou v mé kompetenci. Děkuji.
Autorizovaná praktická lékařka MUDr. Helena Korčeková; Hostinského 1536/7, 155 00 Praha 5. Tel.: (+420) 226 63 39 50, http://www.hmmedic.cz

Radek

Příspěvekod Radek » 26.11.2015, 11:37

Dobrý den,
Velmi si vážím všech lidí, kteří k sobě přistupují s respektem, úctou a vůlí udělat pro druhé vše, co je v jejich silách. Tím mám na mysli oboustranný vztah, jak tedy lékaře k pacientům, tak pacientů k lékařům. V současném tržním systému, kdy konkurence a finanční efektivita zasahuje do oblasti zdravotnictví, může být velmi těžké plně tyto principy praktikovat. Netřeba se rozepisovat podrobně, víme a máme své zkušenosti, poznatky a informace.

Přesto bych považoval za důležité posunout se k příčinám současného stavu a zamyslet se nad tím, do jaké míry a jak dlouho může být tento stav udržitelný a kam může vést. K tomuto tématu mi se mi jeví velmi zajímavý a pravdivý rozhovor lékaře, Jana Hnízdila s Martinou Kociánovou, v pořadu ČRo dvojka. Tento příspěvek je poslechový, ale netrvá dlouho. Tak snad bude trpělivost si jej poslechnout :-)

https://www.youtube.com/watch?v=fyVCkfOONzk&index=34&list=PLJYQcnCi6Gr-met1KZh6TERu_fdXdGSfx
Naposledy upravil(a) Radek dne 26.11.2015, 12:00. Celkem upraveno 5x.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Avatar uživatele

Příspěvekod Martin Mojmír » 26.11.2015, 11:42

Zdravím Radku,

máte nebo máš nějaký konkrétní dotaz na zdejší lékaře a/nebo terapeuty? Tato sekce je odborná, respektive není určena k názorovým diskusím.
Motto: „Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.”

Radek

Příspěvekod Radek » 26.11.2015, 11:45

Jj, všiml jsem si toho až teď, tak jej zkusím odstranit. Původně jsem chtěl vložit rozhovor s Janem Hnízdilem.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Avatar uživatele

Příspěvekod Martin Mojmír » 26.11.2015, 11:57

To je v pořádku. Fórum pro takové věci přizpůsobím a pak tento rozhovor přesunu. Děkuji.
Motto: „Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.”


Vrátit se na “Zdraví, životní styl a racionální medicína”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron