Z-DAY ČR 2015: Setkání hnutí Zeitgeist s veřejností ve Zlíně

Tato podkategorie slouží výhradně k pokládání věcných dotazů - pro názory použijte některou ze sekcí níže.
Zamčeno
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Rudolf Dvořák píše:Aktivisté a příznivci hnutí Zeitgeist pořádají každoročně živé setkání s veřejností označované jako Z-Day. Živý kontakt je vždy inspirativní a dodává nové impulsy pro všechny zúčastněné. Letošní Z-Day 2015 se konal ve Zlíně v sobotu 21. března a byl přenášen v přímém zvukovém přenosu prostřednictvím Svobodného vysílače CS.

Na úvod podal Ján Greguš obecný pohled na hnutí Zeitgeist a popsal stručně a výstižně, co je obsahem nového myšlenkového toku, jehož se aktivisté hnutí přidržují. Veřejné zdraví, ekologická udržitelnost a sociální stabilita jsou základními cíli tohoto hnutí. Podal analýzu příčin, proč se lidská společnost dostala do současných potíží a nastínil technické možnosti nápravy a řešení tohoto stavu.

Následovala přednáška Petra Ježka o toxicitě peněz. Ze tří funkcí peněz – směnný prostředek, poklad, měrná jednotka – je nyní pouze první relevantní. Velice dobře bylo zdůrazněno, že toxicita peněz je způsobena naším patologickým vztahem k penězům a k vlastnictví vůbec. Peníze jsou jen technickým nástrojem, kterým se tato vlastnická potřeba projevuje. Zaujetí penězi deformuje žebříček životních hodnot, ničí mezilidské vztahy včetně rodiny, neúměrně vyčerpává přírodní zdroje a ničí životní prostředí.

Odpolední část programu byla zahájena video-prezentací Petra Taubingera „Úvod do ekonomiky založené na přírodních zákonech / zdrojích“. Je to jeden z nejzdařilejších a nejpřístupnějších osvětových materiálů, které má české TZM k dispozici, a je volně dostupný na naší webové stránce – Úvod do NLRBE.

Program oživila zasvěcená přednáška Michala Mausera o sdílení tvůrčích nápadů a o společných projektech formou open-source. Netýká se jen softwarových IT projektů, ale i dalších oblastí spolupráce. Uvedl mnoho příkladů z vlastní praxe, sám tímto způsobem již dlouhodobě působí.

Na závěr byly vyhrazeny dvě hodiny pro dotazy přítomných hostů i posluchačů SVCS prostřednictvím interaktivního audio-mostu. Diskuse byla velice inspirativní, neboť svoboda projevu umožnila dostat se vždy bez okolků k jádru věci. Často se stáčela k základnímu bodu – současný způsob myšlení lidí má obrovskou setrvačnost a je spjat s penězi, s nutností podřídit se nějaké oficiální doktríně, která se čas od času mění, s železným zvykem sloužit nějaké autoritě, ať už dobrovolně či nedobrovolně, s bytostnou potřebou být součástí davu-stáda a hledat v něm určité bezpečí, s potlačováním své vlastní individuality a tvořivé svobodné vůle. Tento způsob myšlení byl postupně lidem vnucen, ale mohlo se to stát jen díky tomu, že byli ochotni ho krok za krokem přijmout. To se děje stále, až do současné doby. Tímto starým zakořeněným způsobem myšlení nelze dospět k řešení současných problémů lidstva, protože právě toto myšlení ony problémy umožňuje, ba často i vyvolává. Je nutno myšlení změnit – a právě k tomu je tu hnutí Zeitgeist, které přináší analýzu stavu včetně návrhů na řešení a šíří osvětu. Nestaví se do role vůdce a nebude nic prosazovat, nemá k tomu mandát. Pouze když se významná část populace probudí k uvědomění, co se vlastně děje, proč se to děje, a spojí to se silnou touhou po změně, tehdy se ta změna začne uskutečňovat. Změna myšlení je tím klíčem, vše ostatní bude následovat zcela přirozeně. Nebude to ze dne na den, bude se to dít postupně.

Bylo zodpovězeno i více konkrétních dotazů a námětů, jak lze už i v současné době upravit svůj způsob myšlení, a tím i života tak, aby se postupně blížil cílové představě. Právě ta osobní tvořivost napomáhá objevovat tyto již existující možnosti a také vytvářet úplně nové vlastní cesty realizace.

Průběh celé akce, tedy celý přímý přenos včetně technických nedokonalostí byl zaznamenán a nahrávka je k dispozici v archivu SVCS – dopolední část (mp3, 121 min., 83,1 MB), odpolední část včetně diskuse (mp3, 221 min., 152 MB).
zdroj
Zamčeno

Zpět na „Hnutí Zeitgeist v České republice a ve světě“