Z-Day ČR 2015 / Ing. Petr Taubinger - Úvod do ekonomické kalkulace v NLRBE

Tato podkategorie slouží výhradně k pokládání věcných dotazů - pro názory použijte některou ze sekcí níže.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Většina lidí na této planetě ví, že je něco hodně špatně se současnou socio-ekonomickou tradicí. Nevědí ale, jak přemýšlet o řešení, nebo přesněji, jak dospět k takovému řešení.

V první a druhé části jsou velmi stručně naznačeny vrozené nedostatky současného tržního modelu, pokud jde o důvod, proč potřebujeme změnu, spolu s vyhlídkou na řešení rozsáhlých problémů: Zvýšit účinnost a vytvořit formu hojnosti, která by mohla uspokojit všechny lidské potřeby. V části třetí je ukázáno, jak tato nová společnost funguje v principu a na základních výpočtech.

Mějte na paměti, že tato přednáška není schopna v daném omezeném čase vysvětlit každému podrobnosti, které vedly k tomuto pohledu na věc. Reprezentuje pouze úvod pro zájemce o hloubkové studium jednotlivých aspektů a jejím smyslem je především docílit změnu myšlenkového toku významné části lidské populace ve smyslu chápaní přírodních a společenských jevů ve vzájemné synergii. Pouze na základě tohoto systémového přístupu budeme schopni jako lidstvo vyřešit většinu našich současných a budoucích problémů.
proud
Řadový diskutér
Řadový diskutér

Příspěvek od proud »

Poslechni si dobre vickekrat cast od zhruba 27:11 do cirka 27:47 , a to je jen jeden rozpor co jsem nasel,je jich vic,pritom obecne je to velice dobrej projekt, to mas k tomu jak jsi kdesi psal,ze se sam rozporuju ve vztahu k Zeitgeistu :-).Je to bezva vec,ne ze ne,ale spatne rozeznava ono veledulezity "ocamcad pocamcad" :-).I kdyz je fakt ze pises ze je to jen velmi zhruba,proto taky pisu,ze obecne je to vynikajici,az na par "zaseku" :-)
proud, Teprve az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Pokud chceš zodpovědět nějaké dotazy, poprosím tě o jejich bodové a konkrétní položení, budeme se jim poté věnovat. Může ti na ně případně odpovědět sám přednášející, pokud budou tyto věcné, konstruktivní a k tématu. Polemizovat a diskutovat v hádankách však nebudeme, na to není čas.

Případně je možné se za námi zastavit na TeamSpeaku, což by bylo vůbec nejefektivnější.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Ne soutěžit prostřednictvím tržního mechanismu, ale soupeřit. Slovo soutěžit znamená zdravé soutěžení mezi lidmi, slovo soupeřit odpovídá spíše tržnímu mechanismu podle mě.
proud
Řadový diskutér
Řadový diskutér

Příspěvek od proud »

Ehm :-),mas tam jasnejch 30 vterin poslechu a hned jsou tam dve nejasny veci,co jeste chces konkretizovat vic? Ale dobra> 1/ Mytus,centralni planovani.......bez nej se neobejdes,nazvu ho globalnim ,musis mit nejakou zakladni predstavu,jinak bude bordel od druhyho stupne decentralizace,ze se v nem utopime!Nekdo zatracene dobre znalej to musi organizovat a verejnost,uklizecky a soustruznici,napriklad,to asi nebudou!!! :-) 2/Vstup spolecnosti do jakoliv zalezitosti,at uz osobni,nebo spolecenske,sorry,ale svou osobni rovinu si hodlam ridit opravdu sam!!! :-).Navic nevim jak bude ona spolecnost ridit v open source globalni zalezitosti bez pomoci ony "elity",pro me to znamena tymu odborniku a znalcu,tech nejlepsich pro danou oblast! Samozrejme nepujde o zadny elitarstvi....
To je jen co jsem chytil jako hodne do usi bijici.
karelnicek píše:Ne soutěžit prostřednictvím tržního mechanismu, ale soupeřit. Slovo soutěžit znamená zdravé soutěžení mezi lidmi, slovo soupeřit odpovídá spíše tržnímu mechanismu podle mě.
Muj nazor je,ze jakykoliv at uz soutezeni,nebo soupereni,je umyslna zhovadilost vrazena lidem aby meli co delat a nestarali se o to ,o co by meli! Nic z toho neni potreba,byl jsem vychovanej jeste v duchu,ze si rucim hlavou za dobrou praci ktera je mou vizitkou,profesni hrdost,to je podle me mnohem vic a zdravejsi nez nejaky pobouchany soupereni.Proc bych souperil s nekym,kdyz si s nim muzu naopak vymenit zkusenosti a dovednosti?To me motivuje urcite vic.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 05.07.2015, 11:08, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučení dvou příspěvků do jednoho.
proud, Teprve az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Podle mého názoru je rozdíl mezi soutěžením a soupeřením. My lidé máme od přírody tu vlastnost soutěžit, či soupeřit a to hlavně samci a to proto, aby se docílilo silné generace pro přežití v přírodě. Samice si podle toho vybírají. Jenže dnes to v podstatě není důležité v uvozovkách, jelikož jsme se již naučili velmi dobře žít v přírodě a nehrozí nám ty nebezpečí, které nám hrozili dříve, když jsme s přírodou ještě hodně bojovali. Takže já vnímám soutěžení jako příbuzenský vztah se soupeřením. Soutěžení nahrazuje soupeření tím jak se zbavujeme nejistot a nebezpečí, které nám příroda vytváří. Uspokojujeme ten pud co máme od přírody pro přežití, aniž by jsme ho museli naplňovat extrémním způsobem a to soupeřením, nahrazuje to zdravé soutěžení, celková absence tohoto pudu se mi zdá nemožná a tedy je to možná i potlačování tohoto pudu pokud píšeš, že je to zhovadilost. A také dostává prostor nejen hlavně fyzická zdatnost, ale také inteligenční vlastnost. Oboje vlastnosti jsou velmi důležité, měli by táhnout za jeden provaz. Mě i docela přijde, že lidé dnes vedou mezi sebou souboj, souboj mezi fyzickou a inteligenční vlastností. Dříve byl důležitější ten a dnes ten, i když podle mě budou vždy stejně důležitý oba, protože se můžeme zase ocitnout na samotném začátku.

Dnes může soupeření fyzické probíhat ve formě soutěžení, proč by mělo probíhat jako soupeření totiž, ale jak je tomu u té vlastnosti inteligenční? Tohle vlastně utváří společenský systém? Každopádně samice nepotřebují znát stav účtu daného samce si myslím, protože oni to umí poznat i bez toho. Příroda je mocná čarodějka. Asi se soupeření inteligenční dostává i do přímého sporu s fyzickou vlastností. Pokud lidé začnou klást důraz na inteligenci začne strádat fyzická stránka, která bude vždy důležitá. Nemůže dojít k fyzické degeneraci tímto způsobem? Je to asi všechno pod taktovkou přírody.

Jedno je jistý ale. Všechno děláme pro to, aby náš živočišný druh existoval, aby měl větší jistoty existence. Nebo pokud to neděláme, tak by jsme to dělat měli, to je totiž láska či jakýsi přírodní zákon, protože všechny živočišné druhy když existují, tak chtějí existovat a nikoli zanikat. V tomto dnešním systému lidé jedou spíše na vlastní triko, i když říkají, že je to ve prospěch všech. V dřívějších dobách jeli také na vlastní triko, důkazem je, že se národy a země chránili před jinými národy a zeměmi. A chránili se proč? Možná proto, protože chtěli být silnější? Proč jsme to v dějinách a i dnes uplatňovali proti sobě navzájem? Nejsem toho názoru, že by nás to posilovalo, ale spíše ohrožovalo.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 05.07.2015, 15:13, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučení tří příspěvků do jednoho.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

proud píše:1/ Mytus,centralni planovani.......bez nej se neobejdes,nazvu ho globalnim ,musis mit nejakou zakladni predstavu,jinak bude bordel od druhyho stupne decentralizace,ze se v nem utopime!Nekdo zatracene dobre znalej to musi organizovat a verejnost,uklizecky a soustruznici,napriklad,to asi nebudou!!! :-)
Nesmysl... Organizace je odspoda, systémem jednotlivých soběstačných buněk. Se svými místními odborníky.
proud píše:2/ Vstup spolecnosti do jakoliv zalezitosti,at uz osobni,nebo spolecenske,sorry,ale svou osobni rovinu si hodlam ridit opravdu sam!!! :-).Navic nevim jak bude ona spolecnost ridit v open source globalni zalezitosti bez pomoci ony "elity",pro me to znamena tymu odborniku a znalcu,tech nejlepsich pro danou oblast! Samozrejme nepujde o zadny elitarstvi....
Tímto poukazuješ jen na svoji nepozornost. Jde o průmyslovou záležitost osobního charakteru, ne o vstup veřejnosti do osobního života...

Přednáška je v pořádku, pro doplnění znovu doporučím přečíst si orientační příručku, ve které je toto rozebráno podrobněji. Dokud si jí nepřečteš, budeš/můžeš trpět mnohými nebezpečnými názory. Chápu, že se ti nechce, ovšem dokud to neuděláš, budeme evidentně rozebírat zejména důvody, místo způsobů. Důvodem můžeme nazvat např. názor, způsobem např. příručku.
karelnicek píše:Dnes může soupeření fyzické probíhat ve formě soutěžení, proč by mělo probíhat jako soupeření totiž, ale jak je tomu u té vlastnosti inteligenční? Tohle vlastně utváří společenský systém? Každopádně samice nepotřebují znát stav účtu daného samce si myslím, protože oni to umí poznat i bez toho. Příroda je mocná čarodějka. Asi se soupeření inteligenční dostává i do přímého sporu s fyzickou vlastností. Pokud lidé začnou klást důraz na inteligenci začne strádat fyzická stránka, která bude vždy důležitá. Nemůže dojít k fyzické degeneraci tímto způsobem? Je to asi všechno pod taktovkou přírody.
Soutěživé a/nebo soupeřivé chování v největší míře ovlivňuje prostředí.

Fyzické soutěžení bude probíhat například formou fyzické zdatnosti nebo vzhledu, což je/může pro mnohé být důležitým kritériem. Ruku v ruce s inteligencí lidé budou chtít mnohem častěji dobře/lépe (přitažlivě/přitažlivěji) vypadat, dobře se oblékat a po hygienické stránce udržovat, což bude každému umožněno. Nakonec když je ženě sympatický muž, povětšinou se již rozhodla - fyzický faktor. Pokud ženu po fyzické stánce muž, kterého vidí, (dosud) nezaujal, může se tak stát např. po rozhovoru - inteligenční faktor. Případně budou hrát roli faktory oba (důležitá je i vzájemná „vůně”).

No a jak jako muži (samci) zvýšíme pravděpodobnost, že zaujmeme ženu (samici)? Svoji štíhlostí, nebo obezitou? Jistě, každému se líbí a vyhovuje něco jiného, ovšem odpovědět si můžeme určitou mírou pravděpodobnosti. Budu-li např. obézní, zaujmu dvě ženy z padesáti. Jako štíhlý či vypracovaných jich už ale bude třeba devět. Jak se jako muž tedy budu chovat, když si budu tohoto vědom, si už mohu odpovědět sám. Obdobné je to s inteligencí.


Pozor - modrý text je názor, ovšem připadá mi jako logické vyústění. Jistě to může být jinak, nemyslím si však, že nějak zásadně.

Jak soupeříme či soutěžíme dnes nemusím psát...
karelnicek píše:Všechno děláme pro to, aby náš živočišný druh existoval, aby měl větší jistoty existence.
No a toto právě neděláme. Chodíme do zaměstnání, které nejméně v 95% případech není společensky k ničemu; sledujeme debilizační televizní vysílání, které není založeno na realitě a rovněž není společnosti k ničemu; trpíme názory, které nejen, že nejsou k ničemu, ale mají za úkol společnost rozdělovat; válčíme mezi sebou, ačkoli to nedává vůbec žádný smysl, nehledě na to, že o válčení vždy rozhodovali ti (z)manipulovaní a hloupější z nás, poněvadž neznám nikoho, kdo by chtěl bojovat z jiného důvodu, než materiálního. Ve společnosti, kde je všeho a pro všechny dostatek, potřeba bojů nikoho ani nenapadne.

Hledáme stále nějaké důvody, proč něco nedělat nebo nechtít dělat, než abychom hledali způsoby, jak bychom něco dělat mohli.

Věřím, že jsem texty výše odpověděl i na ostatní neocitovaný text.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 05.07.2015, 16:37, celkem upraveno 1 x.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Ještě jedna myšlenka. Pojem přežití nejschopnějších kde figuruje Darwin říká, že silnější jedinci přežijí a slabší zahynou. Takže to znamená, že v dnešní společnosti lidí probíhá tento boj a agrese? Já se teda ptám, proč není využíváno i fyzické agrese více? Fyzické napadání, rvačky atd. jsou odsuzovány, ale není odsuzováno finanční napadání a agrese. Jako dříve svoje výbojné, násilné skutky lidé obhajovali tak, že bojem se vlastně posilujeme, tak přesně tak to platí i dnes? Akorát dříve to vše probíhalo mečem, lukem, kopím a dalšími zbraněmi.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

karelnicek píše:Ještě jedna myšlenka. Pojem přežití nejschopnějších kde figuruje Darwin říká, že silnější jedinci přežijí a slabší zahynou.
Toto se děje. Momentálně se na to můžeme podívat ze širší perspektivy a pojmout za ty slabší celou lidskou společnost.
karelnicek píše:Já se teda ptám, proč není využíváno i fyzické agrese více? Fyzické napadání, rvačky atd. jsou odsuzovány, ale není odsuzováno finanční napadání a agrese. Jako dříve svoje výbojné, násilné skutky lidé obhajovali tak, že bojem se vlastně posilujeme, tak přesně tak to platí i dnes? Akorát dříve to vše probíhalo mečem, lukem, kopím a dalšími zbraněmi.
Jak to, že není? Děje se to neustále. Jen častěji v mnohem větším měřítku (války, devastace prostředí, krádeže, vandalismus, ...). Proč je to zakazováno v menším měřítku? Neboť mocní (nemocní) nechtějí mít mezi námi chaos. Pro ovládání společnosti je nutné udržovat určitý řád.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Máte pravdu děje se to. Stačí se podívat na taxikáře, nebo na jednu nejmenovanou Americkou firmu v našem městě. Ze dne na den vedení firmy zaměstnancům ohlásilo, že do jednoho roku zde končí tato firma a stěhuje se do Rumunska, že se bude postupně propouštět. Lidi co měli hypotéky a půjčky se ze dne na den ocitli v obrovské nejistotě, přišel si pro ně ďábel jak já říkám a nebo jsou to prostě jen slabší jedinci. Došlo k fyzickému napadení dokonce v té firmě a to konkrétně jednoho zaměstnance proti jednomu z vedení firmy. Firma začala propouštět a dávat slušné odstupné a za rok firma oznámila, že zůstává, že se výroba trošku přeorientuje jen a že minimálně na čtyři roky by měli mít zaměstnanci jistotu, že tato firma neodejde. Je to sice super to odstupné, ale ty zaměstnanci co v té firmě postupně za patnáct let získávali stále lepší plat a dostali se na slušnou úroveň, tak najednou začnou jinde kde se na takovou platovou úroveň nedostanou třeba, kde dlouhodobá hypotéka nabourá možnosti té rodiny například. Další věci je, že těch zaměstnanců se začalo propouštět tolik, že v této oblasti všichni práci nenajdou a to znamená buďto přestěhování a nebo delší dojíždění, což sou další věci. Nebo příklad toho, že si ten člověk řekne, že mám stabilní práci, tak by jsme mohli založit rodinu a pak přijde tohle.
Martina Koťarová
VIP uživatel
VIP uživatel

Příspěvek od Martina Koťarová »

karelnicek píše:Dnes může soupeření fyzické probíhat ve formě soutěžení, proč by mělo probíhat jako soupeření totiž, ale jak je tomu u té vlastnosti inteligenční? Tohle vlastně utváří společenský systém? Každopádně samice nepotřebují znát stav účtu daného samce si myslím, protože oni to umí poznat i bez toho. Příroda je mocná čarodějka. Asi se soupeření inteligenční dostává i do přímého sporu s fyzickou vlastností. Pokud lidé začnou klást důraz na inteligenci začne strádat fyzická stránka, která bude vždy důležitá. Nemůže dojít k fyzické degeneraci tímto způsobem? Je to asi všechno pod taktovkou přírody.
Myslím, že ženám, ikdyž často říkají, že ne, jde odpradávna především o to, aby je jejich muž uměl zabezpečit a ochraňovat. Dříve to spočívalo v tom, že byl silný a rychlý pro lov obživy, pro stavění obydlí a pro ochranu před nebezčími číhajícími venku. Jelikož se dnes obživa kupuje v obchoďáku za peníze a pronajímají se byty, kupují domy za peníze, důležitější než síla je tedy pro většinu žen inteligence, protože díky ní si muži vydělají víc peněz. Muž tedy nemusí být příliš fyzicky zdatný, avšak když takový je, je to milý bonus :). V bezpeněžním systému nebude k přežití důležité ani jedno z toho a teprve pak si myslím, že se ukáží ty pravé hodnoty člověka, které jsou ve fyzické zdatnosti k celodenímu hraní si s dětmi, v inteligenci k rozvržení si času na koníčky, na vzdělávání se a podobně. Ale vraťme se k tématu. Podle mě už k fyzické degeneraci došlo. Když vidím dnešní ženy/slečny, jak jim špeky přelézají přes kalhoty, a ony místo toho, aby se to snažily skrýt a něco s tím dělat, tak to ještě naschvál ukazují, přijde mi to nadmíru nechut... nepochopitelné. To samé je u mužů. Je pravda, že každému se líbí něco jiného. Dnes jde spíše o to, jak se cítím já sama pro sebe, jestli mi vyhovuje být tlustá, nemoct při výšlapu schodů popadnout dech, potit se a smrdět při každém rychlejším kroku atd. Nebo jestli mi vyhovuje něco jiného.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Martin Böhm
Neznám nikoho, kdo by chtěl bojovat z jiného důvodu, než materiálního.

Materiální boje probíhají proto, protože materiální zabezpečení dává existenční jistoty. Můžu si postavit třeba podzemní sídlo, kde v případě potřeby budu moci žít klidně do té doby, než se situace na povrchu nevyřeší. Než například neskončí pozůstatky atomové války, nebo výbuch sopky, či dopad asteroidu. Materiální jistoty rovná se přežije ten nejsilnější. Nebo jak píšete můžu lépe zabezpečit rodinu celkově, bydlení atd..
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Jistě, to nezpochybňuji. Ovšem toto funguje pouze v současném systému. V racionální společnosti tyto potřeby nemají opodstatnění a proto vymizí.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Martina Koťarová, ale zdatnost není jen pro hraní si s dětmi snad ne :-), i dnes jsou nebezpečí kde je zdatnost potřebná a hlavně je důležitá proto, kdyby jsme se ocitli zase na začátku. Nebezpečí číhající venku je i dnes a to nejen kvůli člověku i když asi převážně kvůli člověku. Každopádně fyzická zdatnost by byla hned důležitější pokud by nás napadli mimozemšťané heh. No každopádně je to hlavně o tom finančním zabezpečení dnes. Muži také nejsou tak důležití jako dříve a role ženy je v převaze :-D, když pomineme těžké práce, a co třeba hasiči. Dříve tomu možná bylo právě naopak, kdy bylo mnoho nebezpečí a žena neuměla tak chránit jako muž. No ženy si to vypili dříve a my si to vypijeme teď hh. Možná i bude přibývat lesbiček či bisexuálů? Mě přijde, že se to už děje heh. Jinak souhlasím, že by se ukázaly ty pravé hodnoty.Vy tam píšete, že byl silný pro stavění obydlí a že za peníze se pronajímají byty, kupují domy za peníze, důležitější než síla je tedy pro většinu žen inteligence. Martino Koťarová, ale pořád platí, že ty byty někdo staví na to nezapomínat :-D.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Kromě toho, že jsme se již vzdálili od tématu, bych doporučil prostudovat si naší orientační příručku, kde jsou odpovědi na většinu otázek. Poukázáním na fakta a zdroje jen toto velmi krátké čtení šetří roky času. Kniha definuje, vzdělává, spojuje. Mohu její přečtení jen doporučit.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Zamčeno

Zpět na „Hnutí Zeitgeist v České republice a ve světě“