Neziskové organizace a dotační politika EU

Materiální udržování života lidského i ostatních živočišných a rostliných druhů; monetární a tržní hospodářství; vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů, resp. zastaralé procesy myšlení a jednání.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Radek

Příspěvek od Radek »

Můžeme si všimnout, že stále více se uplatňuje dotační politika v rámci EU. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... 5-miliard/. Dnes se bez dotací téměř nic neobejde. Když pomineme "umělé" vytváření pracovních míst pro ty, kteří se "servisem" poskytování dotací zabývají, musíme se ptát, z jakého důvodu nám někdo peníze nabízí ?

Uvědomujeme, co ve skutečnosti znamenají dotace ? Na první pohled to vypadá jako skvělá "pomoc" od EU, resp.bankovních společností. Ale proč nám dávají něco "zdarma", jen tak... zamysleli jsme se někdy nad tím ?

Dotace znamenají peníze. Pro centrální banku, která je tiskne, to zřejmě není nepřekonatelný problém... Tyto peníze putují přes státní správu, neziskové organizace... hádejme kam,... do soukromého sektoru, ke komerčním firmám... dále se s nich hradí mzdy a vytvářejí pracovní místa... Ale proč to všechno ?

Protože ke každé dotaci musíme dát něco ze svého. Zcela v dobré víře žádáme o příspěvky také na veřejnost, neboť se zpravidla jedná o sociální, zdravotní, volnočasové a jiné "neziskové" aktivity. Nedejte peníze na podporu například chráněné dílny pro handicapované, když to po vás žádá nezisková společnost, která sama bojuje o přežití...Něco také přispějí obce ze svých rozpočtů... Tím vším systém nemálo ušetří a už v tomto okamžiku se tato investice zřejmě finančně vyplácí. A tak se dá dohromady docela slušný balík peněz,... A v čem je tedy pointa příběhu ? Tento balík je hlavně potřeba celý utratit - tedy SPOTŘEBOVAT !!! K tomu se odvede DPH, roste spotřeba, HDP, ekonomika vykazuje růst, politické preference rostou... zase je na chvíli z čeho žít...tedy samé "kladné" body...

Můj "názor" je ten, že dotace a jejich distribuce jsou jednak nutností, kdy monetární systém už nedokáže běžnými prostředky reinvestovat a udržovat peníze v oběhu. A druhým důvodem je potřeba vypustit určitý finanční obnos do oběhu, aby se výroba a spotřeba ještě alespoň nějakou dobu nezastavila a systém zůstal v chodu..., neboť zisky se hromadí jinde a do oběhu se nevrací v takové míře, v jaké by to pro systém bylo potřebné...

Myslím, že to je podstata toho, proč stát kromě podnikání, podporuje také neziskové organizace. Lidé v nich pracují mnohdy zdarma, s velkým nasazením. A ani je nenapadne, že tak vlastně pomáhají udržovat monetární systém při životě. Ten využívá jejich nevědomosti, důvěry a nadšení ke svému vlastnímu prospěchu...

Čím více peněz a spotřeby, tím větší závislost na monetárním systému. A je úplně jedno, z které strany ty peníze přicházejí.

Ať tedy vypadá dotační politika jakkoli líbivě, jde zase jen o peníze a cyklickou spotřebu, na které monetární (peněžní) systém stojí...
To bude trvat tak dlouho, dokud jej budeme podporovat...
Je to jen názor a možná, že je to úplně jinak. Velmi rád bych si to nechal vysvětlit a zjistil, že je to jinak...

Děkuji za odpověď a reakci...
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Ja osobne som proti dotáciam už od začiatku, dávno predtým, ako som prišiel k TZM. Najviac mi na tom už od začiatku vadí, že si veľa ľudí myslí, že sú to peniaze, ktoré nám niekto dáva len tak. A neberte, keď vám niekto dáva niečo "zdarma". Lenže ono to tak nieje. Teraz sa už ale dotáciami vobec nezaoberám, tak ako ani kopou iných vecí, ktoré som "riešil" predtým. V podstate niesú doležité a sú to len také hry, ktoré ešte niektorí hrajú v tomto systéme, dokedy nezkolabuje.
Radek

Příspěvek od Radek »

Popravdě, představoval bych si, že ti lidé, co v těch neziskovkách pracují, začnou přemýšlet a chápat podstatu současného toku peněz a možností přechodu na NL/RBE. Ale je to velmi složité se tohoto tématu vůbec dotknout. Mají pocit, že jim ty peníze nepřejeme... :-)
Hledám argumenty, které by mohly "zabrat"...
Radek

Příspěvek od Radek »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
Příklad toho, jaký postoj zaujímají lidé v neziskovkách. Nemám na to odpověď, jen pro informaci a jako podnět k zamyšlení...https://www.facebook.com/svetloprosvet1 ... hare_reply
Radek

Příspěvek od Radek »

Jak se postavit k žádostem o příspěvky pro aktivity neziskových organizací ? Nepřispějte, když vás žádají o peníze na nemocné děti, handicapované spoluobčany, nebo azylové domy pro matky s dětmi... Chápal bych to a přispíval v případě, že jde o mimořádnou událost, která se vymkla z působnosti systému. Ale ono je to naopak. Žádný skutečný zájem na pomoci těm, kteří tuto pomoc nemohou finančně kompenzovat, v tržním systému není. Takže zcela "systémově" jsme žádáni o příspěvky a neziskovky jsou státem částečně podporovány, aby tak "záplatovaly" to, co systém udělat ze svého principu nemůže.

Přemýšlel jsem, jak se k této problematice postavit. Do doby, kdy jsem si neuvědomoval skutečný princip trhu, tak jsem na dobročinné projekty přispíval. Nyní jsem tyto příspěvky zastavil a pokouším se jít jinou cestou. Spíše koupím jídlo bezdomovci, nebo přispěji potulnému muzikantovi, než podporovat finanční toky organizací, které nehledají řešení a svou práci považují za jakousi "součást" tohoto systému.

Jaký názor na podporu neziskovek máte vy ostatní ?
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

No, Radku, musím říci, že jsi to celé pochopil velmi správně. Já jsem na tom naprosto totožně.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Tiež som niekedy prispieval, keď som si myslel že tým niekomu pomáham. Dnes to už nerobím, pretože je to veľmi pokrytecké a nič to nerieši, skor naopak. Ten kto vie ako systém funguje, si nemože "hojiť" svoje svedomie tým, že hodí nejakú tú mincu do kasičky.
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Ještě doplním informaci, kterou jsem si před roky četl (odkaz už asi nenajdu). Šlo o fungování takových těch charitativních VIP (tzn. manželky politiků, bohatých lidí apod.). Ta smečka těchto lidí si za peníze posílané na charitu dělala charitativní žranice pro smetánku, aby od nich vybrala další peníze. No postavené na hlavu.

Podporujeme finančně řízenou invazi imigrantů, kterou si náplánoval hegemon USA, kolik peněz se vyhodí jen na složkách státu, které to musí zajišťovat, ale na domácí potřebnější využití jako financování Klokánku apod., které fyzicky zajišťují to co generuje a zároveň neumí zařídit dnešní společnost, na to peníze nejsou.

Stačí přímo podporovat adresně a konkrétně strádající přímo ve svém okolí a uděláte mnohem více než zasílat peníze na charity apod., kde značná část sežere jen režije těchto spolků a do těch se dají účetně zabalit kdejaké svinstva. A vůbec největší hovadina je posílat peníze na cokoliv do zahraničí, je to jako hodit peníze do luftu a doufat, že se dostanou tam, kam mají.

Jednoduše podporou charity přímo udržujete tento zvrácený stav, kdy ohleduplnější, empatická část společnosti se snaží zmírnit důsledky chování těch kapitalistických dravců a jiných psychopatů, kteří tyto sociální problémy všem způsobují a kterým je to vše úplně šum a fuk. Že je tento způsob řešení průserů společnosti naprostá blbost ze všech stran pohledu je fakt, který si každý informovanější člověk umí vysvětlit fakty. A že je to nicneřešící způsob, který nelze uplatnit pro všechny potřebné, to snad vidí i ti zcela neinformovaní.

Celá charita je jen divadlo řízené zvrchu, kde jedna skupina těch dole dělá ze sebe hlupáky a druhá skupina jim na to ještě přispívá.
Kdyby se lidé fungující v charitách spojili a pochopili jakého divadla jsou účastni, tak by mohli udělat společně mnohem větší změny, než když každý z nich "žebrá" každý den o peníze, aby mohli fungovat. Argument, že se snaží dělat v této společnosti alespoň něco co mohou, prostě lze odpálkovat xx jinými fakty, jaká je to blbost. Jenže zde je stejný problém jako u většiny populace, protože jsou ti lidé ve skutečně fyzicky zajišťovaných charitách tlačeni opět řízeným finančním nedostatkem k zajištěním obživy tak, že absolutně nemají potřebnou časový prostor se vzdělávat a hledat objektivní zdroje informací, aby mohli plně pochopit jak je s nimi manipulováno.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Zajímavé je rovněž pozorovat různé vykuky na ulici, kteří nabízejí sluníčka, propisky, pajďuláky a jiné 3,14čoviny, přičemž vybrané peníze jdou kolikrát do jejich vlastních kapes. Takových nekontrolovaných podvodníků na světě je...
Propisky, třeba ty ekologické, dejme tomu, pro ty je využití, ale jiné zbytečné serepetičky - plýtvání zdroji! To není nic jiného, než cílená hra na ega lidí, jací se těmi serepetičkami pak pokrytecky chlubí neuvědomujíc si, že stejně své peníze spíše vyhodili do kanálu.
Já mám na všechny jednuchou odpověď. Přispějete? NE! Proč ne? Protože za 1. Vám nevěřím, nikdy jsem Vás neviděl a nic o Vás nevím a za další příspěvek neřeší příčiny - nikomu tím nepomohu a i Vy tím, co děláte, ztrácíte čas. Většinou je ticho a když ne, odvětím jen "O faktech se nediskutuje, fakta se předkládají, dovzdělejte se", poněvadž na názorové debaty nemám chuť ani čas a opravdu jim nic vysvětlovat nechci.

Jednou za čas přispěji sám určité skupince lidí, kterou sám vidím a mohu si na ni "sáhnout". A to buď penězi, anebo přímo jídlem, čistým ošacením apod. Třeba s interFórem mám v plánu to dělat tak, že přebytky dobrovolných příspěvků věnuji právě podobným potřebným, což doložím výkazem (fotkou, videem, ...). Na provoz fóra je aktuálně potřeba cca 600,- Kč měsíčně, přičemž další peníze dávám ze svého. Během příštího roku se dostanu k potřebě někam k 900,- Kč s tím, že více by nemělo být dlouho nutno. Co lidé přispějí navíc, zbude, to se přenese do dalšího měsíce. Jakmile (pokud) bude někdy předplaceno na více jak dva měsíce dopředu, za vybrané příspěvky nakoupím jídlo, spacáky a další potřebné věci např. bezdomovcům, popřípadě jiným sociálně slabším lidem, které uznám za vhodné. Toto je mimochodem jeden z mých dalších projektů, o kterých zatím nikde nepíši. Chystám v této souvislosti toho víc.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Martine pěkné plány, ale nakonec se dostaneš do stejné pozice jako ty neziskovky, charity - pouvažuj nad tím hlouběji. Prostě rozděluješ peníze jiných, co ti je věnovali. Pokud budou lidé chtít přispívat, tak ať mohou určit také na co. Ať raději ty své peníze vezmou a hledají sami v okolí, ty kteři by to mohli potřebovat a sami udělají tu dobrou věc, nikdo na to nepotřebuje zprostředkovatele, jinak je to spíše to co psal Jan.
Ten kto vie ako systém funguje, si nemože "hojiť" svoje svedomie tým, že hodí nejakú tú mincu do kasičky.
a tím se zbavil svého osobního přičinění k realizaci něčeho přínosného.

Raději jim vytisknout příručku, která ale bude psána pro pochopení i bezdomovcem a to bude větší pomoc než spacák, byť je venku -15°C. A ještě větší pomoc by bylo kdyby Fresco nasdílel všechny ty Venus super technologie, které už dnes "umí" řešit problémy společnosti. To co by šlo uplatnit v malém by ihned mohli ti lidi realizovat ve svých životech.

A ten do zná plně smysl pomoci druhému, zvláště u lidí co jsou opravdu na tom sociálně (tudíž i psychicky) zle, těm vůbec nepomůže nějaký spacák apod.. Je to krátkozraké řešení na pár týdnů (odsunutí funkčního řešení problému) a dlouhodobě tím nevyřešíš vůbec nic, stejně jako ta charita. Skutečná pomoc je totiž komplex mnoha věcí poskytovaných po delší dobu a především schopnost člověku ukázat jeho stav, příčiny proč se tam dostal, a co je nejtěžší naučit, předat mu postupy a ukázat prostředky jak se z toho vyhrabat, ale komplexně.

Ti lidi totiž i kdyby sehnali nějakou práci jsou dalších xx roků stejně jen otroci minimální mzdy a nekonečné pracovní doby a je většinou jen otázka času, než se dostanou do stejně bezvýchodné situace. Myslím, že dlouhodobý stav chudoby a jeho následky jsou popsány i v příručce. Když se to vezme mnoho rodin v krajích kde není práce jsou "ti dotyční" co potřebují pomoc, jinak je dlouhodobý stav deprivace z nedostatku dostane do stavu rozvrácených rodin především z důvodů finančně psychických.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

V interFóru vědí vždy, na co přispívají. Především jsem to teď napsal. Leda že by se případné nadbytečné peníze, které stejně nejspíše nebudou, kumulovaly pro potřeby iF více do budoucna. I to je varianta. Nicméně fakt je ten, že mnozí přes to mají zájem spíše přispívat skrze zprostředkovatele. Tady uvidí, kdy je dostatek, kdy peníze nepůjdou do iF, ale třeba na lidi bez domova, což bude náležitě doloženo. Rozhodnout se mohou sami, důležitá je transparentnost. Například na SVCS, Aeronetu apod. sice vidím částku, kterou lidé přispěli, už ale nikde nevidím žádné výkazy. A to může být problém. Já výkazy uvádím.
Petr_NJ píše:Raději jim vytisknout příručku, která ale bude psána pro pochopení i bezdomovcem a to bude větší pomoc než spacák, byť je venku -15°C. A ještě větší pomoc by bylo kdyby Fresco nasdílel všechny ty Venus super technologie, které už dnes "umí" řešit problémy společnosti. To co by šlo uplatnit v malém by ihned mohli ti lidi realizovat ve svých životech.
Jednodušší verze příručky TZM je již napsána a zveřejněna. S tím tiskem bych byl opatrný, ať zbytečně neplýtváme zdroji.

S větší pomocí, resp. JF, souhlasím. Stejné je to momentálně s pokrytectvím Petera Josepha, který Jacque Fresca napadá za uzavřenost jeho myšlenek, výzkumů a většiny znalostí, přičemž sám do jisté míry dělá naprosto totéž (svá videa licencuje jako Creative Commons bez možnosti "komerčního" použití, na místo jejich vydá(vá)ní jako Open-Source, což momentálně znemožňuje získání českého dabingu k filmům Zeitgeist: Addendum a Zeitgeist: Movie + ke všem Kulturám v úpadku, jenž nám zdarma nabídly televize CS fiml a Kino svět za možnost jejich (opakovaného) odvysílání - PJ dlouho nereaguje). Není problém si na vše udělat ochranné známky a patenty a pak uvolnit jako Open-Source, což jiným znemožní odcizení. Jenže, jenže, že... Nepochopitelné.
Petr_NJ píše:A ten do zná plně smysl pomoci druhému, zvláště u lidí co jsou opravdu na tom sociálně (tudíž i psychicky) zle, těm vůbec nepomůže nějaký spacák apod.. Je to krátkozraké řešení na pár týdnů (odsunutí funkčního řešení problému) a dlouhodobě tím nevyřešíš vůbec nic, stejně jako ta charita.
Je to názor, u kterého je vidět, že s tím nemáš osobní nebo jinak bližší zkušenosti. Srovnáváš zde trochu hrušky s jablkama, ale hádat se nebudu.
Petr_NJ píše:Skutečná pomoc je totiž komplex mnoha věcí poskytovaných po delší dobu a především schopnost člověku ukázat jeho stav, příčiny proč se tam dostal, a co je nejtěžší naučit, předat mu postupy a ukázat prostředky jak se z toho vyhrabat, ale komplexně.
Jistě, ale i nad těmito postupy je potřeba naučit se uvažovat komplexně. Opět nedostatek informací v této konkrétní záležitosti (bezdomovectví).
Petr_NJ píše:Ti lidi totiž i kdyby sehnali nějakou práci jsou dalších xx roků stejně jen otroci minimální mzdy a nekonečné pracovní doby a je většinou jen otázka času, než se dostanou do stejně bezvýchodné situace. Myslím, že dlouhodobý stav chudoby a jeho následky jsou popsány i v příručce. Když se to vezme mnoho rodin v krajích kde není práce jsou "ti dotyční" co potřebují pomoc, jinak je dlouhodobý stav deprivace z nedostatku dostane do stavu rozvrácených rodin především z důvodů finančně psychických.
Ano. Spíše mi tedy ale sám napiš, jak konkrétně by se dle tebe měl bezdomovec zachovat. Přečte si příručku a pak co? Půjde s ní smrdět do tramvaje? Když tedy do té doby neumrzne, neboť mu nedáme třeba ani ten spacák?
Petr_NJ píše:Ti lidi totiž i kdyby sehnali nějakou práci jsou dalších xx roků stejně jen otroci minimální mzdy a nekonečné pracovní doby a je většinou jen otázka času, než se dostanou do stejně bezvýchodné situace. Myslím, že dlouhodobý stav chudoby a jeho následky jsou popsány i v příručce. Když se to vezme mnoho rodin v krajích kde není práce jsou "ti dotyční" co potřebují pomoc, jinak je dlouhodobý stav deprivace z nedostatku dostane do stavu rozvrácených rodin především z důvodů finančně psychických.
No, tohle po přečtení příručky a stále dokola... Viz principy nefungování současného socio-ekonomického systému. Tím blbým levným spacákem mohu alespoň trošku pomoci hned a sám, anebo skrze transparentního zprostředkovatele, když sám z nějakého důvodu nemohu nebo nechci. V tomto vídím trošku schízu. Pomoci sám vs nepomoci vůbec. :-D No, já osobně, když mohu, tak alespoň občas pomohu. Ale tak to je volba každého z nás.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Martine já se s tebou nepotřebuji přít :-)

Nerozporuji, že něco nedokládáš, samozřejmě je to jen otázka času jak dlouho tě to bude bavit, pokud se náhodou ty příspěvky lidí rozjedou.
S tím tiskem bych byl opatrný, ať zbytečně neplýtváme zdroji.
- jasně můžeš jím půjčit čtečku, mohou číst v tom spacáku ted v zimě i potmě, dokud jim nedojde baterka, mohla by vydržet pár týdnů
S větší pomocí, resp. JF, souhlasím. Stejné je to momentálně s pokrytectvím Petera Josepha, který Jacque Fresca napadá za uzavřenost jeho myšlenek, výzkumů a většiny znalostí, přičemž sám do jisté míry dělá naprosto totéž (svá videa licencuje jako Creative Commons bez možnosti "komerčního" použití, na místo jejich vydá(vá)ní jako Open-Source, což momentálně znemožňuje získání českého dabingu k filmům Zeitgeist: Addendum a Zeitgeist: Movie + ke všem Kulturám v úpadku, jenž nám zdarma nabídly televize CS fiml a Kino svět za možnost jejich (opakovaného) odvysílání - PJ dlouho nereaguje). Není problém si na vše udělat ochranné známky a patenty a pak uvolnit jako Open-Source, což jiným znemožní odcizení. Jenže, jenže, že... Nepochopitelné.
Tak pokud je to takové "kázání vody a pokrytecké pití vína" od PJ, tak to rozmázněte natvrdo na globálu TZM, ať si PJ srovná co chce a co může. Dost to nabourává ten mediální obraz o tom jak lidé mohou spolupracovat, když nezvládají ani základy.
Je to názor, u kterého je vidět, že s tím nemáš osobní nebo jinak bližší zkušenosti. Srovnáváš zde trochu hrušky s jablkama, ale hádat se nebudu.
- souhlas, tak nasdílej ty fakta a osobní zkušenosti, mnohem rychleji ti lidi přispějí, když uvidí tvé osobní příklady. Jestli to co jsem napsal vnímáš jako "názor", nechávám to bez komentáře, no tak ať.

Jistě, ale i nad těmito postupy je potřeba naučit se uvažovat komplexně. Opět nedostatek informací v této konkrétní záležitosti (bezdomovectví).
hm, tak nám je zde komplexně doplň, rád se přiučím tam kde mám asi jiné zkušenosti
Ano. Spíše mi tedy ale sám napiš, jak konkrétně by se dle tebe měl bezdomovec zachovat. Přečte si příručku a pak co? Půjde s ní smrdět do tramvaje? Když tedy do té doby neumrzne, neboť mu nedáme třeba ani ten spacák?

hm, dostane spacák a co dál, no bude v něm spát pár týdnů a změna bude do té doby jaká ?. MArtine pouštíš se do oblasti, která je jedna z nejtěžších, pokud člověk chce opravdu pomoci a raději jednomu člověku pořádně než deseti lidem jen tak povrchně. Chceš to tu snad vše popisovat ?
Jak jsem psal jde o komplexní věc a bez xx dalších souvisejících pomocných záležitostí, jen tak nikomu nepomůžeš, pokud se bavíš o kategorii bezdomovec.

Dal ses na vojnu tak bojuj, vem si jednoho bezdomovce pod ruku a v nějakém vlákně nám detailně popisuj tvou cestu napomoci mu do určitého stavu návratu do společnosti a jeho pokroky. Pokud je tím nejvyšším cílem jen ubytovna, tak to asi není to pravé ořechové co by od toho člověk čekal.
Nezapomeň na to na příkladě jak se rozpoutala horečka ohledně záchrany/obhajoby Urminovského a kde je dnes nějaký závěr resp. ten výkaz činnosti jak to dopadlo? Akorát si dotyční petiční hyperaktivisté udělali dobře, trochu si podiskutovali, ale Boris Koroni to viděl dost dopředu jak to nakonec dopadne a no jak to dopadlo ? - nějaký výkaz výsledku jejich hyperaktivity by to už asi chtělo.....ikdyž se to nyní netýká řešeného tématu
No, tohle po přečtení příručky a stále dokola... Viz principy nefungování současného socio-ekonomického systému. Tím blbým levným spacákem mohu alespoň trošku pomoci hned a sám, anebo skrze transparentního zprostředkovatele, když sám z nějakého důvodu nemohu nebo nechci. V tomto vídím trošku schízu. Pomoci sám vs nepomoci vůbec. :-D No, já osobně, když mohu, tak alespoň občas pomohu. Ale tak to je volba každého z nás.
No to víš, každý hned není profesor a příručka je taky jen omezený materiál. A chtěl bych vidět kolik bezdomovců by bylo schopno pochopit i tu zjednodušenou variantu ve stavu ve kterém se nacházejí.

Jak píšeš každého volba je jestli ty peníze uplatní sám ( a to jsem jsem nijak nerozporoval, jen doporučoval) nebo zvolí jako prostředníka Martina s pořádnými výkazy své činnosti (na rovinu ti říkám, že dlouho tě to výkaznictví bavit nebude, ani u toho nevydržíš) nebo charitu, neziskovku bez detailního výkazu

Osobně ti přeji elán, hodně energie, abys u svého záměru vydržel alespoň pár měsíců a mohl po nich napsat kolika lidem si opravdu pomohl a z jakých sraček do jakého stádia návratu k nějakému zvolenému "standardu". Omluv mě, já tiše budu pomáhat jak umím lokálně a bez potřebné medializace, tím taky šetřím zdroje a mnohem více, než v případě tisku té příručky, tu si tato skupina může sdílet jak potřebuje.
V tomto vídím trošku schízu. Pomoci sám vs nepomoci vůbec.
Klidně prostředníka (psal jsem "raději" a "že nikdo ho nepotřebuje", pokud chce něco udělat, a že si ho zvolí ? > je jen zjednodušení osobní pomoci - takže čti pozorně ), ale výběr přes kterého, už musejí udělat samotní dárci

Teď tu pleteš poznatky z přiručky s nijak nesouvisicí volbou způsobu pomoci. Pokud se mýlím, popiš co tě tak dostalo... že si překvapený
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Petr_NJ píše:Tak pokud je to takové "kázání vody a pokrytecké pití vína" od PJ, tak to rozmázněte natvrdo na globálu TZM, ať si PJ srovná co chce a co může. Dost to nabourává ten mediální obraz o tom jak lidé mohou spolupracovat, když nezvládají ani základy.
Toto chci udělat už dva měsíce, leč nejsem s AJ moc kamarád a ti, kohož jsem o to žádal, do toho jít nechtějí... Každopádně nejspíše to nebude už dlouho trvat a když ostatní z českého TZM na pokrytectví Petera Josepha, který sám není věrný myšlenkovému toku, jak sám káže, nepoukáží, udělám to tak, jak sám mohu. Prostě o tom začnu veřejně psát a mluvit, neboť já myšlenkovému toku věrný jsem, respektive nehodlám být v tomto jako on. Teď však ještě tak nějak čekám, zda se PJ neprobere, svůj základní problém si neuvědomí a nevyřeší jej, aby nakonec třeba také nemusel vzniknout další sarkastický díl Kultury v úpadu, tentokrát paradoxně zaměřený proti němu samotnému. To by bylo docela nemilé a Hnutí dost poškodilo. Respektive sám PJ by jej tímto svým stupidním jednáním poškodil.

Peter je informován, je to na něm, hodiny tikají a má trpělivost pomalu dochází... Eventuálně to může rozmáznout také kdokoli jiný (další).
Petr_NJ píše:- souhlas, tak nasdílej ty fakta a osobní zkušenosti, mnohem rychleji ti lidi přispějí, když uvidí tvé osobní příklady. Jestli to co jsem napsal vnímáš jako "názor", nechávám to bez komentáře, no tak ať.
Fajn, takže jsi mi to svojí odpovědí potvrdil, pak je irelevantní toto téma v tuto chvíli řešit.
Petr_NJ píše:hm, tak nám je zde komplexně doplň, rád se přiučím tam kde mám asi jiné zkušenosti
Opět - to není o tom, abych já napsal tobě, co a jak, ale abys to ty napsal mně. Ty jsi s tím začal. :-) Odbíhání od tématu, nebudeme tedy řešit.
Petr_NJ píše:hm, dostane spacák a co dál, no bude v něm spát pár týdnů a změna bude do té doby jaká ?
Tak třeba v zimě neumrzne? Jaká bude změna, když ošatíme nahého a nakrmíme hladového? V tomto případě naštěstí žádná.
Petr_NJ píše:MArtine pouštíš se do oblasti, která je jedna z nejtěžších, pokud člověk chce opravdu pomoci a raději jednomu člověku pořádně než deseti lidem jen tak povrchně. Chceš to tu snad vše popisovat ?
Jak jsem psal jde o komplexní věc a bez xx dalších souvisejících pomocných záležitostí, jen tak nikomu nepomůžeš, pokud se bavíš o kategorii bezdomovec.
Nepouštím, nemám kapacity se v tomto více angažovat, ale mám kapacity občas někomu pomoci s jeho těžkou životní situací. Nakonec to je jedna ze záležitostí, kterou dělám komplexně v rámci svých aktivit. Viz výše.
Petr_NJ píše:Dal ses na vojnu tak bojuj, vem si jednoho bezdomovce pod ruku a v nějakém vlákně nám detailně popisuj tvou cestu napomoci mu do určitého stavu návratu do společnosti a jeho pokroky. Pokud je tím nejvyšším cílem jen ubytovna, tak to asi není to pravé ořechové co by od toho člověk čekal.
Tomu bezdomovci ale přeci v rámci našeho systému moc nepomohu. Vidím, že jsme se nepochopili. Mohu však pomoci celé věci tím, že právě na tuto problematiku (také) upozorním, a to třeba právě i těmi výkazy, které mě třeba nebudou dlouho bavit, jak píšeš, což je samozřejmě možné.
Petr_NJ píše:Nezapomeň na to na příkladě jak se rozpoutala horečka ohledně záchrany/obhajoby Urminovského a kde je dnes nějaký závěr resp. ten výkaz činnosti jak to dopadlo? Akorát si dotyční petiční hyperaktivisté udělali dobře, trochu si podiskutovali, ale Boris Koroni to viděl dost dopředu jak to nakonec dopadne a no jak to dopadlo ? - nějaký výkaz výsledku jejich hyperaktivity by to už asi chtělo.....ikdyž se to nyní netýká řešeného tématu
Nenačínejme další témata, dokud nejsou dořečena ta přechozí. Je třeba si pro diskuse nastolit nějaká pravidla, jinak to bude nekonečné...
Obrázek
Přes to se k Martinu Urminskému krátce vyjádřím. Závěr je takový, že po 40 dnech hladovky (nebo snad půstu?) začal Martin údajně jíst, což nám napsali mailem z vězení. Nejspíše to bude pravda, neboť vše utichlo a ani jeho přítelkyně se nikde dále nevyjadřovala, ba naopak chtěla klid. Nebo o tom nevím. Od té doby tedy nic. Ano, velcí aktivisté v této věci, jako jsou např. Soňa Csifáry, Josef Klányi a další, se na to asi vykašlali. Chtěl jsem po nich informace, ale těch se mi nedostalo. To může být zase jejich "problém". Výkazem tedy budiž toto. Martin Urminský nyní pravděpodobně čeká na naplnění svého trestu a pak půjde z vězení. Patrně se s přítelkyní sami rozhodli nedávat ven z vězení další informace, tak je ticho. Já jsem do fóra psal vše, k čemu jsem se dostal. Pokud chceš vědět více, kontaktuj např. zmíněnou Soňu, Josefa, anebo kohokoli z Občanského tribunálu, ti by měli vědět a jelikož nejvíce v kauze vystupovali, měli by se k tomu nějak postavit. Víc k tomuto OT v tomto tématu nic nemám.
Petr_NJ píše:Osobně ti přeji elán, hodně energie, abys u svého záměru vydržel alespoň pár měsíců a mohl po nich napsat kolika lidem si opravdu pomohl a z jakých sraček do jakého stádia návratu k nějakému zvolenému "standardu". Omluv mě, já tiše budu pomáhat jak umím lokálně a bez potřebné medializace, tím taky šetřím zdroje a mnohem více, než v případě tisku té příručky, tu si tato skupina může sdílet jak potřebuje.
Tak tohle je mimo téma úplně. Nikde nepíši, že snad budu lozit někde po městech a tahat bezdomovce z problémů.
Petr_NJ píše:Teď tu pleteš poznatky z přiručky s nijak nesouvisicí volbou způsobu pomoci. Pokud se mýlím, popiš co tě tak dostalo... že si překvapený
Petr_NJ píše:Omluv mě, já tiše budu pomáhat jak umím lokálně a bez potřebné medializace...
Petře nezlob se, ale opravdu na tyhle rediry diskusí nemám čas. S dovolením upřednostním práci před takovým tlacháním. Pokud chceš, můžeme se porovnat odkazy na naše skutečně vykonané a vykonávané práce. Jo počkej, ty vlastně výkazy neuznáváš... Ale veškeré konverzace si přeci ukládáš, ne? Zajímavé priority. Pokud mohu poprosit, tak podobné extrémně zdlouhavé a nikam moc nevedoucí debaty, s tendencemi odbíhat jinam, po mně už nechtěj. Po nikom z TZM, o což tě opakovaně žádali i Petr Taubinger a Ján Greguš. Jestli si chceš povídat, tak pojďme třeba na Mumble, Skype, telefon, což si, kromě za mě, třeba i nahraj a pak sem jako zvukový soubor pro ostatní vlož, ale při každé naší další odpovědi se pouštět do dalších, nikdy nekončících, diskusí, navíc mnohdy mimo téma, jak jsme byli možná zvyklí dříve? Z toho se omlouvám a děkuji za pochopení.

Já dělám věci po svém, které, když si o nich rozhoduji sám, skutečně fungují a především se posouvají. Jakmile mi ale někdo začne radit, anebo se mi do reálné práce montovat se svými názory, začne to přinejmenším vrzat a mě frustrovat. Já jen nesedím u PC a nepíši, jako to dělá většina lidí, ale tvořím hodnoty. V žádném případě tím nechci říct, že ty ne. Jen prostě každý pracujeme, chceme a umíme pracovat trošku jinak, přičemž obojí může být správně.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Martine utneme to,
pošleš krásný obrázek jak by měla diskuse vypadat a dokládání faktů k tomu co jsi sám prezentoval a načal, ale vůbec se tím návodem neřídíš.

Kauza Urminského není nové téma v této diskusi (je třeba chápat kontext, nebo se raději zeptat, když nechápeš), ale jen krásný příklad, kolik se dá krásných slov napsat do internetu, udělat tomu "osobní reklamu", ale skutečná realita pomoci, dotažená do konce, je pak zcela jinde. A sám to vidíš, když si chtěl reakci od těch největších křiklavých humanistů z té petice, kde je vlastně ta kauza dnes. Potřebuješ ještě více zkušeností či argumentů ?
Najdi si je. Dle tvého schématku si sám neplníš body, takže další debata v tomto celém vlákně nemá fakt smysl.

Ani se nedivím, že celá ta myšlenka TZM nejspíš spadne resp. zůstane dlouhodobě viset jen u té mnohem jednodušší vzdělávací fáze celého hnutí (kor když její hlavní představitel se takto prezentuje) a to na neschopnosti lidí dělat společné projekty a práci, když nejsou schopni ani vést čistou diskusi, pamatovat si pár vět zpátky a umět svá vyjádření i fakticky doložit, když to má smysl dokládat a sami to vyžadovali po jiných.

Já se ti nijak nevysmívám tvému plánovanému projektu, jen jsem prostě konstatoval, že vrazit peníze jiných bez jejich souhlasu do charitativní činnosti přes tvé osobní rozhodnutí koho uznáš za vhodného je stejné jako když to kterýkoliv dárce profrčí přes ty organizace.

Prostě tam taky nakoupí jídlo, spacáky ale ten dlouhodobý výsledek této rychlé pomoci pro obdarovaného bude vidět kdy a kde ? No chvilku mu na tváři možná bude vidět úsměv, dotyčný se ukojí dobrým pocitem, a snad to bude fungovat aspoň do doby, dokud další lidé budou takto "pomáhat". A jestli ale vyleze fakticky z těch sraček a postaví se nakonec z toho spacáku na vlastní nohy, to už asi po x měsících nikdo neřeší. Hlavní že mají uděláno ve výkazech co nejvíce rychlých puntíků "splněno".

Jen jsem tě chtěl upozornit, že napadáš něco (charity apod.), kde by ses dostal po určitém čase sám co se týče reálného provozu toho co jsi sám, nikoliv na mou žádost zde prezentoval vůči charitativním spolkům apod.. Mě je to jedno já ti peníze zatím nepošlu, když mám svá místa uplatnění, ale jen upozorňuji na to, co od tebe budou očekávat někteří dárci, kterým sám prezentuješ jak chybně fungují charity apod.

Držím palce tvému projektu a s velkým očekáváním se těším na výstupy po x měsících fungování, pokud tedy nebylo v plánu projektu pouze (ber to obrazně v kontextu nikoliv doslovně) to občasné předání spacáku a jídla potřebným lidem. K tomu výstupy opravdu není nutné dělat.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Petr_NJ píše:pošleš krásný obrázek jak by měla diskuse vypadat a dokládání faktů k tomu co jsi sám prezentoval a načal, ale vůbec se tím návodem neřídíš.
Neřídím, neboť se přes to, ve slušnosti, diskusím jiných často přizpůsobuji.
Petr_NJ píše:Potřebuješ ještě více zkušeností či argumentů ? Najdi si je.
Dobře. :-D
Petr_NJ píše:Dle tvého schématku si sám neplníš body, takže další debata v tomto celém vlákně nemá fakt smysl.
Opět souhlasím.

Děkuji za tvé pohledy.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Zamčeno

Zpět na „Monetární a tržní ekonomika“