Frustrovaní a rozzlobení důchodci v Řecku krizi nezvládají

Materiální udržování života lidského i ostatních živočišných a rostliných druhů; monetární a tržní hospodářství; vytváření, získávání a alokace finančních a materiálních zdrojů, resp. zastaralé procesy myšlení a jednání.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
paja
Diskuzní troll
Diskuzní troll

Příspěvek od paja »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
K předešlému příspěvku opět arogantní reakce typu: zeptejte se mě na co chcete a já na co chci odpovím. Na většinu otázek je vždy odpovězeno - je to v příručce a nebo zesměšňováním s různými odkazy ale ani jedna konkrétní reakce na popsané skutečnosti - jak jinak. Tomu odpovídá i moje poznámka k účasti na Z-Day. Tedy dále odpovědi typu: nevíme ale je to tam (asi) napsané. Zrušte forum s velkým nápisem - Neotravujte - vše je v příručce..

Je zajímavé, že se k HZG také ne moc dobře vyjádřil i p. Zelenka v přímém vysíláním SVCS a i p. Mencl přímo v Z-Day 215.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
Pane Pavle, tohle snad už nemůžete myslet vážně. Opakovaně jste konkrétní reakce dostal. Manipulujete, trollujete a lžete. Odpovědi máte.
Co se týče pánů Zelenky a Mencla, poprosím Vás o odkazy s uvedením konkrétních minutáží, kdy, pokud budete chtít, se můžeme k věci vyjádřit.
Radek

Příspěvek od Radek »

Ještě bych to Řecko nechtěl úplně uzavřít, ale spíše se pokusit "modelovat" situaci, která skutečně už byla (a stále je) zralá na radikální změnu. Ale ve skutečnosti můžeme narazit na praktické problémy. Můžeme tak přijít na zajímavé "detaily" přechodu, i když nakonec může všechno být úplně jinak...
Napadá vás něco, nebo to spíše vidíte na ztrátu času... ??
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

@Radek: Myslíte, zda nás napadá, jak situaci začít řešit z našeho hlediska a/nebo se ptáte pana Pavla? To je mimochodem správný krok, jelikož když je vše dle pana Pavla špatně (nejen u nás, ale zcela u všech skupin, jak jsem stačil vypozorovat), nechť tedy on navrhne své reálné řešení. Rád si jej prostuduji.

Situaci v Řecku nepovažuji za ztrátu času. Naopak je zde vhodná situace k započetí řešení formou postupného nastolení NL/RBE. Je však nutné si uvědomit, že toto skutečně musí společnost chtít, jelikož s nastolením ekonomiky založené na zdrojích souvisí například také odtajnění mnohých vládních dokumentů, zejména tedy patentů a dostupných technologií. Vše označení za open-source s absolutním poskytnutím informací všem lidem. S technologiemi, které máme k dispozici a jsou známé, můžeme změnu aplikovat. Co teprve pak s technologiemi, které dosud nejsou veřejnosti dostupné. Jak tvrdí Jacque Fresco se svým Venus projektem, globální změna je možná do 10 let, a to i bez veřejnosti nedostupných technologií.

Čili konkrétně začít např. referendem o změně socio-ekonomického systému s včasným poskytnutím veškerých informací veřejnosti. Je nutno, aby společnost dostala příležitost se jasně a přesně dozvědět, jak současný ekonomický model nefunguje a jak bude fungovat navrhovaný. Informace jsou, postačí jejich odtajnění a uznání mnohé dokumenty, označované za hloupé a konspirativní, za faktické.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Měl jsem na mysli kohokoliv, kdo uvažuje tímto směrem, pana Pavla nevyjímaje.
To, že to společnost musí chtít sama, to je bezesporu. Také to, že potřebuje relevantní informace a trochu času k pochopení... Myslím, že to je to, co se dá dělat právě teď a bez ohledu na geografické určení místa..

Myslím, že obecně principy NL/RBE jsou pochopitelné velkému počtu lidí. Problém vidím v tom, že dílčí záležitosti si lidé už mohou představovat různě. Je pravda, že nelze dopředu přesně říct, co a jak bude vypadat v okamžiku "překlopení". Jinými slovy, spíše víme, co a jak by mělo fungovat za těch 10 let. Ale do té doby budeme potřebovat také uspokojovat minimálně své základní potřeby.

Takže mám spíše na mysli skutečně tu situaci, která v Řecku je, když peníze prostě nejsou dostupné a doslova od dalšího dne bychom měli fungovat jinak.
Ale od druhého dne také potřebujeme udržet v chodu minimálně ty systémy, které zajišťují přímé uspokojování potřeb. Ještě jinými slovy, hned od druhého dne "překlopení" potřebujeme vyrábět a distribuovat potraviny, základní služby, obchody - distribuční centra, možná restaurace, kapacity na ubytování, benzínové stanice, nemocnice, záchranné složky - hasiče, technické složky jako údržby sítí, energetické systémy, odvoz odpadků... a přesně tyto dílčí věci mě zajímají v případě "překlopení" systému.

Někdo se může ptát proč ? Jednoduše proto, že lidé najednou nebudou dostávat za svou práci finanční odměnu. A jelikož budou mít přístup k potravinám a dalším základním potřebám, může nastat situace, kdy ztratí motivaci pro práci. Mám na mysli uklízečku v hotelu, servírku v restauraci, provozovatele penzionu poskytující ubytování... obsluhu čerpací stanice, techniky co drží pohotovost pro případ výpadku el.energie apod. Jinými slovy, tito lidé svou práci zatím dělají pro to, aby si vydělali na své základní potřeby a ne proto, že je baví a obohacuje. Najednou mají přístup a nikdo je v práci nemůže držet...

Takže se dostávám k "jádru věci". Co by mohlo skutečně fungovat jako motivace pro práci výše jmenovaných, kdy například v současných vedrech půjde řidič kuka vozu raději k moři na pláž, než aby se potil, byť jen půl dne v kabině náklaďáku...

Úvodem jsem napsal, že si lidé mohou dílčí věci představovat různě. Otázka zní, co bych udělal já, zda bych opravdu šel na pláž místo toho, abych řešil třeba požadavky klientů cestovní kanceláře... No, nešel. Ale proč ? Protože už dávno jsem si svou práci vybral, baví mě a na to moře mi také zbude čas.
Ale ze svého okolí vím, že prodavačky v místním marketu by v něm nezůstaly ani o minutu déle, než by musely. Servírka by se také raději viděla na pláži. Naše paní domácí a spousta dalších ubytovatelů v apartmánech by žádné další rezervace nepřijímali, možná by zrušili i ty stávající. Nevím jak distribuce zboží, jestli řidiči dodávek tak svou práci milují, aby to dělali bez finanční motivace dál...

Zároveň napíši řešení, které mě napadá:

Součástí pochopení NL/RBE musí být uvědomění si zodpovědnosti vůči druhým. I za cenu dočasně nepopulární práce bych měl tuto práci vykonávat, pokud je potřebná pro zajištění základních potřeb lidí. Současně se mohu zapojit - podat dílčí systémový návrh na upgrade své práce, mohu ji "vymyslet" prostě jinak. Nebo v určité lhůtě mohu tuto práci opustit a realizovat se dle svého zájmu v něčem jiném.
Aby to fungovalo, musela by existovat zpětná vazba. Například každý by měl něco jako "Osobní kredit (účet) zodpovědného a šetrného přístupu k životnímu prostředí a člověku". Tento kredit by obsahoval parametry nastavené v souladu s NL/RBE a představoval by určitou "morální" a společensky uznávanou hodnotu (právě na místo finanční a směnné hodnoty peněz).
Tento kredit by byl veřejně dostupný (sdílený) a mohl by zaručit určité snahy o správný přístup vůči přírodním zákonům, člověku a celé společnosti.

Takže lidé, kteří by chtěli být společensky platní a uznávaní (a kdo by nechtěl) by měli motivaci pro zodpovědné chování a práci, pokud by sami chtěli...

To by mohla být motivace také pro řidiče kuka vozu, uklízečku, nebo servírku v restauraci... aby alespoň po nějakou dobu pracovali tam, kde dosud... i když třeba kratší dobu a hlavně s možností podílet se na upgrade svého místa...

Pokud by se našla jiná motivace, těším se ji prostudovat...
Zamčeno

Zpět na „Monetární a tržní ekonomika“