Analýza Windows 10: Ve svém principu jde o pouhý terminál na sběr informací

Etické a morální hodnoty; rozhodovací procesy; společenské, (a)politické a právní předchozí, současné a event. budoucíí socio-ekonomické modely, resp. organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Obrázek
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Martin Böhm píše: Požadujete-li tedy soukromí, navštivte např.:

http://www.ubuntu.cz
http://www.xubuntu.cz
http://www.linux-mint-czech.cz
http://fedora.cz/
Všechny zmíněné systémy jsou zdarma a drtivá většina jejich software je svobodná/open-source. Výjimky jsou různé kodeky, flash a některé ovladače hardwaru.
Dobré zkušenosti mám se zmíněným Xubuntu a LinuxMint, které již používá mnoho mých známých - běžných uživatelů PC - s nadšením. Fedora mi posledně moc uživatelsky přívětivá nepřipadala a moc se v ní experimentuje. U (X)Ubuntu pro zájemce silně doporučuji stahovat verzi s dlouhodobou podporou (aktuálně v. 14.04). Krátkodobé verze mají sice novější software, ale jsou spíše ukázkami pokroku, než odladěnosti. Novější software lze doinstalovat i do staršího OS. V případě Xubuntu jde navíc o jednodušší systém vhodný pro starší počítače, který sice nezabírá mnoho paměti, ale také obsahuje aplikace s méně funkcemi. Proto doporučuji LinuxMint s prostředím Mate nebo Xfce, které mám odzkoušené. U Linuxu, na rozdíl od Windows, máte možnost volby grafického prostředí od klasických po moderní. U Mintu také není potřeba řešit dlouhodobé verze, protože to budou odteď (v. 17) všechny.

Co se týče varianty 32 vs. 64 bit, tak zde podle mých zkušeností počítače s minimálně 2GB RAM téměř vždy podporují 64 bitů. Linuxové distribuce nejsou tolik paměťově náročné, jako Windows, takže klidně zvolte 64.

Sám používám distribuci pro pokročilejší uživatele, jelikož chci mít větší kontrolu nad tím, co můj OS obsahuje (i z hlediska NEsvobodného SW) a chci být nucen řešit věci na nižší úrovni, abych porozuměl vnitřnímu fungování. Mám několikaletou praxi ve správě Linuxových serverů a osobních počítačů.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Microsoft si díky Windows 10 došlápne na piráty

Mainstream o Windows 10 a jeho "funkcních" píše velmi opatrně, čímž jen potvrzuje věty Aeronetu.

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/sof ... iraty.html
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Vadí vám sledování ve Windows 10? Přejděte na Linux

http://www.linuxexpres.cz/novinky/vadi- ... e-na-linux
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Nadpis článku: Windows 10 údajně špehují uživatele. Odesílá spíš anonymizovaná data, myslí si expert
Má reakce: Kde to jsme, že oponujeme proti faktům názory? Neměl by expert vědět!?

http://www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_ ... t--1524067
Po síti se před několika dny začaly šířit poplašné zprávy, že nové Windows 10 ohrožují soukromí svých uživatelů. Nejnovější operační systém společnosti Microsoft, který si stáhlo už téměř 30 milionů lidí, prý sbírá a následně odesílá velké množství informací. Podle redaktora serveru Živě.cz Jakuba Čížka se ale jedná spíše o informace anonymizované.

Podle některých serverů Windows 10 údajně odesílají fotografie z webkamery nebo veškerý text, který uživatel napíše.

„Co se týče třeba klávesnice, rozhodně neposílá hesla nebo podobně, ale spíše se učí, jak na klávesnici pracujete,“ odhadl Jakub Čížek.

Může se podle něj jednat třeba o anonymizované informace, jaká slova píše člověk nejčastěji.

„Výrobci softwarů pak své produkty na základě těchto informací vylepšují. Například zlepšují slovníky, které používáme na svých mobilních telefonech.“

„Je velmi nepravděpodobné, že Microsoft zpracovává fotografie z webkamery, že je anonymně odesílá. Kdyby se to dělo, tak už by se na to selským rozumem přišlo. Taková informace by pak Microsoft, Google, Apple a další velké poskytovatele softwarů v dnešní době naprosto zlikvidovala,“ dodal Jakub Čížek.

Teoriím, že nový operační systém odesílá informace o uživateli, nahrává fakt, že Microsoft Windows 10 poskytl zadarmo. Společnost ale obvinění odmítá. Kvůli sběru dat o uživatelích mají opakovaně problémy i Google a Apple.
Pokud se zaměříme na údajná fakta poskytnutá serverem Aeronet.cz a domněnky "oponentů", snadno můžeme rozlišit, kde se "spíše" (za jejich terminologie) nachází pravda. Záměrně jsem v citaci podtrhl slova, jenž jasně definují význam tvrzení lidí ze Živě. Zatím co Aeronet.cz údajně , Živě.cz se domnívá...


Abych popsal věty tak, jak jsem je pochopil:

„Co se týče třeba klávesnice, rozhodně neposílá hesla nebo podobně, ale spíše se učí, jak na klávesnici pracujete,“ odhadl Jakub Čížek.
Takže se spíše učí = se především učí, takže to může být tak, jak tvrdí Aeronet.cz... Odhadl Jakub Čížek = neví to (fakta vs. názory).

Může se podle něj jednat třeba o anonymizované informace, jaká slova píše člověk nejčastěji.
Může = nemusí. Takže může také posílat úplně všechno, což není nijak popřeno a opak nebyl dosud ničím doložen...

„Je velmi nepravděpodobné, že Microsoft zpracovává fotografie z webkamery, že je anonymně odesílá. Kdyby se to dělo, tak už by se na to selským rozumem přišlo. Taková informace by pak Microsoft, Google, Apple a další velké poskytovatele softwarů v dnešní době naprosto zlikvidovala,“ dodal Jakub Čížek.
Je velmi nepravděpodobné = je také možné = názory Živě.cz vs. podložená fakta Aeronetu? Mimochodem jak je psáno, tak se evidentně děje a přišlo se na to. O čem se tedy dohadujeme? Ne, nikoho nic nezlikviduje, neboť lidská společnost se již nachází ve fázi myšlenových zombií. Jinými slovy, lidem je to fuk.

Teoriím, že nový operační systém odesílá informace o uživateli, nahrává fakt, že Microsoft Windows 10 poskytl zadarmo. Společnost ale obvinění odmítá. Kvůli sběru dat o uživatelích mají opakovaně problémy i Google a Apple.
Doporučuji nastudovat si rozdíl mezi pojmy teorie a praxe. Aeronet.cz tvrdí, že má praxi, v teoretické rovině hovoří, jak je vidět, Živě.cz.

Jsem sám, komu jednání Živě přijde tak zoufale průhledné? Proč argumentují domněnkami a nedoloží byť jediný fakt? Chybí i vyjádření Microsoftu.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

A máme tu pokračování kauzy o sběru dat Microsoftem...

Windows 10 sbírá telemetrická data. Ale Windows 7 a 8 také (Živě.cz)
http://www.zive.cz/clanky/windows-10-sb ... comments=1

Windows 10: analýza probíhající komunikace (Root.cz)
http://www.root.cz/clanky/windows-10-an ... omunikace/

Osobně si myslím, že by bylo vhodné Windows 10 testovat déle než jen 4 dny, ale tak třeba příště...
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Koho zajímá článek na rootu, tak mohu doporučit přečíst si v něm diskusi.
asfafafasf píše:Co ked kamera posiela fotku iba od vytipovanych uzivatelov, ktori su podozrivi z terorizmu? Od Snowdena vieme, ze su to aj citatelia Linux Journal alebo ludia so zaujmom o Tor.

Co ked si nezavisle overuju serverovy certifikat a ked nie je podpisany MS CA, tak sa posielaju aj tajne data? Co ked sa tie data prenasaju iba pocas inych citlivych prenosov? Co ak tajne data dostava von steganograficky cez usporiadanie hlaviiek
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Microsoft se pochlubil, co všechno sleduje na Windows 10

Windows 10 sbírá a na servery Microsoftu zasílá hromadu informací. To víme. Šéf Windows Terry Myerson ale na blogu upřesnil, proč to Desítky dělají, co je to za data a co se s nimi děje. Více ZDE.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Armáda USA přechází na Windows 10 - tempem 11 tisíc počítačů denně
Pentagon především vyžaduje bezpečnost, to byl ostatně důvod, proč se často někde používá několik verzí starý operační systém. S končící podporou se ale tyto systémy stávají nebezpečné, proto je načase přechod na další systém. Více na: http://www.zive.cz/bleskovky/armada-usa ... n=copylink
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

V USA vrcholily dohady o odemknutí iPhonu jednoho ze střelců, kteří v kalifornském San Bernardinu zastřelili 14 lidí. Těmto událostem se ostatně věnovaly už i poslední Postřehy. Soud nařídil společnosti Apple spolupracovat na odemčení tohoto iPhonu. Apple se bránil, neboť má nejspíš oprávněně obavu, že pokud dá jednou FBI nástroj pro odemčení iPhonu, bude to americká vláda zneužívat k dalším a dalším požadavkům. Tomu by odpovídala informace, že FBI chce ve skutečnosti již nyní od Applu odemknutí více než tohoto jednoho deklarovaného zařízení. Nelze se tedy ani divit, že Apple rozhodnutí soudu odmítl akceptovat. Jeho postoj podporují i další velké technologické společnosti, jako je Google, Facebook, nebo WhatsApp. Na druhou stranu jej za tento přístup kritizuje Bill Gates. A kromě něj například také prezidentský kandidát Donald Trump, který vyzval k bojkotu produktů společnosti Apple. Apple ale svůj boj nevzdává a to ani přes nepřízeň veřejného mínění a rozhodnutí napadne kvůli porušení ústavy USA. Apple také oznámil vývoj ještě lepšího zabezpečení budoucího iPhonu. A už také hledá vhodné spolupracovníky.
ZDROJ

No tak alespoň víme, s jakými funkcemi bylo ve Windows od začátku počítáno :)
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Poslušně hlásím svojí dnešní novou zkušenost s Windows 10 po jakémsi updatu operačního systému (připravuji PC pro firmu, která tento OS chce).

Vyskočila mi hláška (a rychle zmizela), že systém Windows zaznamenal potíže s prohlížečem Firefox a tak nastavil výchozí aplikaci na Microsoft Edge. Tím chtějí básníci s Microsoftu říci, že mi budou zakazovat používat webové prohlížeče třetích stran a vnucovat svůj?

A ještě jedno vynucení, tentokrát s PDF čtečkou třetí strany:
Výchozí nastavení aplikace se resetovalo

Nastavení výchozí aplikace pro soubory .pdf způsobuje v aplikaci problémy, resetovala se proto na Microsoft Edge.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Dnes byl k tématu na DuchDoby.CZ vydán článek o paní, jež za nechtěnou aktualizaci žalovala Microsoft a zvítězila. Později jsme jej objevili i na serveru Novinky.cz. Uživatelům postiženým podobnou situací doporučujeme obrátit se na soud.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Francouzské komisi pro ochranu osobních údajů se nelíbí Windows 10. Microsoft podle ní sbírá příliš mnoho dat a někdy ani uživatele nepožádá o svolení. Komise proto oficiálně vyzvala Microsoft, aby sjednal nápravu, na což má tři měsíce. Společnost už avizovala, že s komisí bude spolupracovat na řešení. Co přesně se Francouzům nelíbí? Hlavně sběr informací o nainstalovaných aplikacích a času jejich používání, zobrazování reklam a ukládání souvisejících cookies bez uživatelova souhlasu nebo ukládání osobních dat na serverech ve Spojených státech. Komise také upozorňuje na bezpečnostní problém, kdy systém nijak neomezuje počet pokusů pro zadání čtyřmístného PINu.
zdroj: root.cz
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Já si píši o win10 sem: http://burza.resetos.cz/viewtopic.php?f=3&t=58
Sbírám články nebo posílám info lidem.
Měl jsem to tam dřív, než jsem zjistil že se o tom píše i tady.
Zamčeno

Zpět na „Hodnoty a společenské systémy“