Irák v rozkladu. Do Evropy prchají už i policisté a vojáci

Etické a morální hodnoty; rozhodovací procesy; společenské, (a)politické a právní předchozí, současné a event. budoucíí socio-ekonomické modely, resp. organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Zamčeno
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Mezi uprchlíky, kteří odcházejí z Iráku, jsou také iráčtí policisté, vojáci i členové šíitských nebo kurdských oddílů. Oznámila to v neděli agentura Reuters, která citovala výpovědi uprchlíků. Potvrzují to i sociální sítě. Vyvolává to otázku ohledně kvalit iráckých bezpečnostních složek a schopnosti bránit zemi. Píše server Novinky.cz, celý článek ZDE.


Osobní komentář:
Důležité vyzdvihnout také první odstavec.
Novinky.cz píše:Podle Reuters v armádě převládá pocit, že politici nechali vojáky na bojišti na holičkách, nezajistili jim zdroje a obohacují se krádežemi. „Má cenu bojovat za Irák, ale ne za jeho vládu,” řekl policista z elitní jednotky SWAT, který emigroval z Iráku, když jeho bratra zabili radikálové v boji o rafinérii v Bajdží.
Čili děje se nevyhnutelné - zkrátka to, co prezentují všechny filmy Hnutí Zeitgeist, první film Petera Josepha Zeitgeist: The Movie a všichni, kdož čtou mezi řádky a skládají si věci dohromady. Co se děje v Iráku, stane se i u nás a ve všech zemích planety, neboť nelze jinak. Politici, ale zejména 1%, pod tíhou nezastavitelné korupce a prohlédnutí, a s tím souvisejícím (vlivem nevzdělanosti) absolutním selháním, nebudou schopni nadále pokračovat a otěže převezme někdo jiný. Kdo? O tom, stejně jako vždy, rozhodneme pouze a jen my všichni. Je jen otázka, kolik uvědomělých lidí bude a zda nebude již pozdě.

Kdo by rád věděl, o čem mluvím, sledujte následující dokumenty.

Zeitgeist: Moving Forward
Zeitgeist: Addendum
Na závěr (pro jistotu) výjimečně docituji text z Novinek, jelikož jde o kriticky důležité informace psané jedním z největších mainstreamových serverů v ČR.
Novinky.cz píše:Mezi uprchlíky je také skupina 16 vojáků, kteří byli na frontě v západní provincii Anbár. „My bojujeme, zatímco politické strany si vydělávají a jejich představitelé posílají své děti žít do ciziny,” řekl jeden z nich. „Odešli jsme, protože jsem viděli, jak jsou naši kluci zraněni, zabiti nebo zmrzačeni, a nikdo se nestará.”

Měsíc dlouhou cestu do Švédska absolvoval i dvacetiletý člen šíitských milicí z provincie Dijála. Podle něj nedostávají jednotky bojující s IS dostatečnou podporu. „Nemůžete bojovat nebo žít v zemi za těchto okolností.” Podle něj „politici převrátili zemi naruby a Irák už není náš, jsme jen nájemníky”.
Spor o čísla

Mluvčí iráckého ministerstva obrany řekl, že armádu uprchlická krize neznepokojuje, protože s uprchlíky odešli vojáci a policisté jen v řádu desítek: „Ozbrojené složky plní své povinnosti, není třeba se znepokojovat.”

Podle zdrojů z Anbáru odešlo jen z jedné elitní jednotky do Evropy 100 jejích členů. Irácká armáda se už několik měsíců snaží dobýt zpět Anbár i jeho středisko Ramádí. Boje jsou ale sporadické a poznamenané spory sunnitů a šíitů na vládní straně.

Irácká armáda i vláda slibovaly, že po dobytí Ramádí zahájí ofenzivu proti Islámskému státu v Mosulu. Ta je však v nedohlednu přes masivní americkou vojenskou pomoc.

Poradce kurdského ministra pro síly pešmergů v iráckém Kurdistánu Saíd Kakaei sice nebyl schopen uvést počty pešmergů, kteří odešli do Evropy, ale uvedl, že jde o znepokojující čísla.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Zamčeno

Zpět na „Hodnoty a společenské systémy“