Pracovní doba a nezaměstnanost

Etické a morální hodnoty; rozhodovací procesy; společenské, (a)politické a právní předchozí, současné a event. budoucíí socio-ekonomické modely, resp. organizace společnosti - východiska, řešení a možné alternativy.
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Zamčeno

Jaký byste zvolili postup?

masové stávky
0
Žádná hlasování
zákonné zkrácení denní pracovní doby
0
Žádná hlasování
zákonné zkrácení pracovního týdne o určitý počet dní
1
20%
zkrácení doby i týdne
3
60%
něco jiného
1
20%
 
Celkem hlasů: 5

Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Jaký byste zvolili postup, co se týče pracovní doby a nezaměstnanosti, v přechodném období na Ekonomiku založenou na zdrojích (NLRBE), aby se lidem co nejvíce uvolnily ruce a nedocházelo k utrpení například ve formě ztráty práce a proč?

Osobně bych nejraději viděl, aby naopak zaměstnavatelé museli přijmout více zaměstnanců na kratší pracovní dobu, jelikož některé systémy potřebují dohled i o víkendech. Lidé bez práce by najednou měli alespoň nějaký příjem. Bohužel by to mohlo zvýšit spotřebu paliv, kvůli dojíždění více zaměstnanců a tak by v některých případech bylo nejspíše nutné zachovat stejný počet zaměstnanců, ale odebrat pracovní dny.
Nerad bych v tomto vláknu řešil ne/podmíněný základní příjem. Pro ten můžeme vytvořit téma další.
Jaké argumenty napadají Vás? Kolik například hodin/dní a proč?
Radek

Příspěvek od Radek »

Zkusím reagovat:
Nenapadá mě efektivní řešení v rámci systému, který upřednostňuje finanční zisk. Snížením pracovní doby a přijetím většího počtu zaměstnanců by se firmám zvýšily náklady. I tak se dnes některé firmy pohybují na "hranici" finanční efektivity, takže by to mohly zavřít...
Ani zaměstnanci by to zřejmě nakonec nepřijali, protože by dostali méně peněz a neutáhli by svůj nastavený životní standard. Ti, kteří už dnes mají nízké příjmy za plný úvazek, by byli nuceni hledat si další přivýdělek, což by je ve finále opět uvrhlo do stresu a fyzického i psychického kolapsu.
Snížením pracovních dnů se snižuje obojí, jak zisk firem, tak výplata zaměstnanců. Toto řešení by muselo být založeno na volebních preferencích a volbách, což je těžkopádné a neefektivní.
Navíc už dnes je možné pracovat na snížený pracovní úvazek, firmy poskytují neplacené volno, když není práce apod. Ale zaměstnanci to nevítají, naopak je jim nepříjemné vidět na výplatě méně peněz... Ale možná nemám dost informací na to, abych to takto uzavřel... a řešení se může najít i v této rovině..

Spíše vidím řešení paralelně s tímto systémem, který může "podržet" lidi do doby, než bude možné přejít na principy NL/RBE. Možná formou projektů, které by se zaměřily na "volné" zdroje. Těmito volnými zdroji mohou být nezaměstnaní (lidská energie a čas) a lidé, kteří si "ošetřili" své existenční jistoty v rámci tohoto systému, již disponují nějakými vlastními prostředky - zdroji a jsou ochotni tyto své "zdroje" (energie, čas, jakékoliv výrobní prostředky, půda) poskytnout pro aplikaci NL/RBE v praxi, aniž by přišli např. o vlastnická práva (tím by měli jistotu, že o nic nepříjdou, když to nevyjde...).

Jinými slovy, začít už teď pracovat jako v systému NL/RBE, ale za podmínek současného tržního systému, ze kterého si vezmeme (jsme nuceni brát) jen to nejnutnější...
Zamčeno

Zpět na „Hodnoty a společenské systémy“