Otázka bydlení v systému založeném na zdrojích

Koncept Ekonomiky založené na přírodních zákonech a zdrojích (Natural Law/Resource-Based economy, NL/RBE) včetně Projektu Venus a jeho Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy, RBE).
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Zamčeno
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Měl bych ještě jednu otázku, zatím jsem to nikde neslyšel a nečetl. Jak by se řešilo bydlení lidí v systému založeném na zdrojích? Všichni by rodinné domky asi nemohli mít. Je pravda, že dost lidí domek nechce a vyhovuje jim bydlení v bytě, ale přeci jen, nedošlo by k rozmachu bydlení v domkách?
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Jelikož by se lidem uvolnily ruce pro cestování, tak by určitě každý domek nechtěl. Dále jsou lidé, kteří upřednostňují větší společenství. Stejně jako vše ostatní se budou domy stavět dokud nám to dovolí zdroje a životní prostředí. Domů tedy může být mnoho. Jejich využívání bude na bázi zapůjčení, ale konkrétní pravidla už necháme na lidech. Neviděl bych ale problém v neomezené době zapůjčení.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Tak určitě jsou lidé co rádi do města a do bytu a že jich není málo. Asi i toto by nebyla žádná překážka. Rozhodně dnes jsou mnohem větší negativa. A možná by bylo lepší nenazývat to zapůjčením, ale být tam jednoduše. Problém by každopádně nastával ve chvíli, kdy by někdo chtěl do domku či konkrétního domku, který si vybral a nemohl by tam, což dnes toto lze řešit i když jakým způsobem kolikrát, protože dluhy jsou nejistota.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Mě přijde docela plačtivě usmívající to, že všichni lidé se musejí hned zadlužit, aby mohli bydlet, osamostatnit se a to hlavně mladí lidé. Nejistoty jsou ve společnosti velké a je to znát v té společnosti, je to takové napjaté všechno. Je to prostě boj a soupeření, místo zdravého soutěžení. Lidská společnost upsala svou duši ďáblu prostě, když to napíšu takto obrazně, ale zdá se mi to naprosto přesné.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Je tu samozřejmě také možnost se s obyvateli bytu domluvit na výměně, protože pokud nebudou muset stěhovat žádný majetek, tak co je za problém? Krásných míst je na planetě dost a chtít jeden konkrétní dům a neudělat ústupek je chování, které zanikne spolu s tímto systémem.
karelnicek
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od karelnicek »

Ono by to šlo případně i s nábytkem třeba :-).
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Jistěže. Proč stěhovat něco, co bylo vyrobeno na míru a přesně sedí do daného prostoru? Zde je to ovšem otázka také vkusu.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Napadá mě k tomu bydlení a zadlužení, pokud jej chceme řešit individuálně:

Prosím, nemusíme se zadlužovat, pokud chceme bydlet. Jsou jiné možnosti a docela snadno řešitelné.
Problém je v tom, že máme nastaveny programy, podle kterých tyto věci řešíme. Takže když se řekne "bydlení", většina si představí pronájem nebo koupě bytu, zakoupení nebo postavení domku, případně nákladnou rekonstrukci staršího domku po rodičích apod. To jsou představy, které se stávají přežitkem. Mohla by následovat otázka, proč ? Je to jednoduché. Nelze jak materiálně, finančně ani ekologicky dlouhodobě udržet ani jednu z těchto variant.

K bydlení stačí pozemek o výměře do 300 metrů s možností připojení na elektřinu a vodu, případně můžeme investovat peníze do ostrovního energetického systému . Na pozemku si můžeme postavit chatku, mobil home, nebo maringotku. Možností pro úpravy (izolační a přírodní materiály) vzhledem ke klimatickým podmínkám, jsou dobře dostupné. Bude nás to něco stát, to je pravda,... ale nebude to 800 a více tisíc na byt, domek, nebo neefektivní rekonstrukci něčeho, co ani nepotřebujeme...Pokud si půjčíme, může to být od rodiny bez úroku, nebo si na to jednoduše našetříme, dokud nemáme třeba děti apod.

Dávat měsíčně tisíce do nájmu je stejné, jako bychom ty peníze házeli do studny... (tedy obrazně řečeno). A pokud se nám podaří zařídit si takové bydlení, nemusíme se bát "nejistoty" potřeby vysokého peněžního příjmu. Uvolníme si ruce pro práci, kterou dělat chceme a ne, kterou dělat musíme... Náklady na provoz budou nižší, než na "klasické" typy bydlení.
Zamčeno

Zpět na „Ekonomika založená na zdrojích“