Chybějící informace o Volníku (studio Plzeň)

Tato podkategorie slouží výhradně k pokládání věcných dotazů - pro názory použijte sekci Názorové diskuse.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým interForum.cz
Zamčeno
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Chybí mi informace o volníku a diskuse o něm. Tak zakládám tady vlákno..
Například by mně zajímalo technické řešení volníku a jestli to je-bude svobodný software. Dělá se to v PHP? Něco takového jsem někde tuším ve svobodném vysílači zaslechl. Kdysi se používal cyclos, opustilo se od něj proč?

Také by mě zajímalo jak by byl volník provázaný případně se státem.
Nevím také proč se autoři volníku brání inflaci. V podstatě to je forma jak kazit peníze. V čem je lepší snižovací poplatek a transakční poplatek? Transakční by se mohl jmenovat tobinova daň. Není lepší než snižovací poplatek zavést daně z majetku? Nevidí takový problém v inflaci když se nové peníze nalijí do systému transparentě buď do nějakých společně sdílených "statků" (o kterých se například bude rozhodovat participativní rozpočtem ) nebo se rozdají přímo lidem přes NZP. Inflace to froma kazení peněz a pokud nové peníze přibývají do ekonomiky dobrým způsobem tak nač řešit ty poplatky alá volník?

Je to tady jen tak na úvod určitě je potřeba debatovat nad více věcmi.

Na webu volníku: http://volnik.promena.biz v "ZÁKLADNÍ INFORMACE O FINANČNÍM SYSTÉMU VOLNÍK "to není pro mě osobně až tak přehledné a po rozkliknutí spousta věcí chybí. Například tato stránka je v přípravě: http://volnik.promena.biz/3-dva-systemo ... snizovaci/
A v rozhlase to je na 3 hodiny a s písničkama. A chybné odkazy. Nedá se v tom hledat a není to příliš strukturované. Toto se snažím už řešit:
viewtopic.php?f=88&t=296
viewtopic.php?f=88&t=295
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den,

Váš dotaz byl předán na příslušná místa, mluvčí Volníku by se Vám zde měli vyjádřit. Prosíme o trpělivost.

V příloze důkaz o odeslání informace.
Přílohy
Dotazy uživatele videafilosofie na systém Volník.eml
(846 bajtů) Staženo 687 x
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Stručná odpověď tvůrce je, že otázku nelze z časových důvodů stručně vysvětlit a odpověď na ni je v rádiu nebo na webu, který můžete prostudovat. Otázku můžete také položit v příštím vysílání, které by mělo být v tomto nebo příštím měsíci.

Jako tip vám mohu doporučit si pořad z archivu stáhnout a přehrát zrychleně ve Vašem oblíbeném přehrávači.
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Přepošlu sem maily, předpokládám že jsou pro jiné přínosné a autorům nebude vadit jejich zveřejnění.

Dobrý den, pane Dubský,

omlouvám se za pozdní odezvu na Váš email, ale poslední měsíc jsme byli
nuceni řešit jiné pro nás životně důležité okolnosti a na emaily už nám
nezbyl čas. Aplikaci nám vytváří jeden programátor úplně od nuly, ale
nejsem odborník, takže Vám nyní nejsem schopen říci v jakém jazyce.
Základní testovací aplikace je už těsně před dokončením a předpokládáme,
že bude do konce prázdnin už nahrána na Hosting, který už máme domluven
zdarma. Až to bude, určitě to zveřejníme na naších stránkách a
Facebooku. Plánuji rovněž ještě přes prázdniny udělat pořad na rádiu
SVCS, kde můžete zavolat do vysílání a položit otázky, což je pro nás
jednodušší, než psát emaily.

Níže ještě přeposílám odpověď našeho programátora na vaše otázky:

"Dobrý den pane Dubský,
aplikace je ve stavu, ve kterém může fungovat pro běžný provoz, jsou v
ní ale zatím nedodělané věci. A není v ostrém provozu - zatím Volníky
nejsou "skutečné", jde o dlouhodobější testovací provoz.
Podmínka pro spuštění ostrého provozu - vázne to na počtu registrovaných
uživatelů.
Cyclos znám a jsem členem www.rozletse.cz, kde je používán. Aplikace
Volník je kompletně napsaná mnou, protože algoritmus, který je autory
systému vymyšlen, je natolik specifický, že nastavit na LETS sw nejde."


S pozdravem

Jaroslav Frais
PROMĚNA o.s.
http://volnik.promena.biz/
www.promena.biz


Osobně by mne zajímalo jestli by šlo LETS udělat jako rozšíření phpBB nebo jiného svobodného systému pro diskusní fóra či rozšířit funkcionalitu projektu diaspora* nebo využít projektu tox.chat :)
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den,

dnes mi mailem od J. Fraise přišla pro Vás odpověď.
Ahoj Martine,

odpovídám stručně uživateli interfora:

Kvůli specifickým a světově ojedinělým atributům Volníku jsme nuceni
vytvářet aplikaci úplně od nuly. Momentálně Vám nejsem schopen sdělit v
jakém programovacím jazyce se aplikace vytváří, ale budete li chtít,
můžu zjistit. Aplikaci chceme mít maximálně transparentní, ale zatím si
nedokážeme představit co by to pro ni znamenalo, kdyby byla opensource a
tak o tom momentálně neuvažujeme.

Autoři Volníku se přirozené inflaci nebrání, pouze se brání uměle
vyvolávané inflaci a manipulování trhu.

"V čem je lepší snižovací poplatek a transakční poplatek?" - V
jednoduchosti a transparentnosti. Proč mít spoustu různých
byrokratických daní, když lze koloběh měny zajistit pouze takovýmito
automatickými poplatky.

"Není lepší než snižovací poplatek zavést daně z majetku?" - Nebyl by to
už Volník (svobodný, jednoduchý, vyvážený, automatický a transparentní
systém). Daň z majetku je byrokratická zátěž vymyšlená dnešním systémem,
protože státní úředníci a politici hledají, kde vzít další peníze a
také, aby opodstatnili svoji existenci (a mnozí jim stále sedají na
lep).

"nebo se rozdají přímo lidem přes NZP" - Vždyť přesně toto Volník dělá a
bez zbytečné umělé inflace a jednoduše, transparentně, a srozumitelně
pro všechny.

Odkazy na pořady jsou správné, nejspíš byla chyba na SVCS, ale nyní jsem
je zkoušel a fungují.

Volník děláme ve svém volném čase, kterého nemáme moc a tak není divu,
že spousta věcí tam ještě chybí, ale ty nejzásadnější informace na
stránkách jsou.

Během prázdnin budeme na SVCS dělat pořad, tak s dalšími dotazy Vám
doporučuji se ozvat do vysílání.

S pozdravem

J. Frais
PROMĚNA o.s.
Ověření z přílohy.
Přílohy
Re Dotazy uživatele videafilosofie na systém Volník.eml
(4.49 KiB) Staženo 696 x
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Děkuji za odpovědi.

Já bych si ty otázky musel někam psát na papírek a ten bych určitě ztratil :)
Navíc si nejsem jist jestli vysílání stihnu. Takže to napíšu sem a ve vysílání se to pokusím zopakovat.
Nikoho samozřejmě nenutím aby tu odpovídal.

- Pokud bude volník vázaný na uživatele, jak budete v té rané fázy ověřovat uživatele a tím zabraňovat více registracím? Mě napadají nějaké způsoby.

Jak se určuje výše poplatků a kdo jí bude určovat do budoucna? Problém toho kdo bude určovat a na základě čeho výše poplatků je podobný jako případná "umělá" inflace.

Opensource znamená otevřený zdrojový kód. Já jsem psal o svobodném software, což je myšlenka-licence která garantuje svobody uživatelům kteří mohou být tvůrci. U opensource může být nějaká licence (EULA) který určuje jak se daný software smí nebo nesmí používat atd.
Znamenalo by to že by se do vývoje mohlo zapojit více lidí, mohli by vzniknout jiné verze software (forky), mohlo by více lidí opravovat případné chyby atd.
Jedena z věcí která se mi nelíbí například na hearth.net je to že vývoj probíhá uzavřeně, a že administrátoři hearth.net mají přístup ke všem datům uživatelů jako jsou soukromé zprávy atd. V tom je například lepší například pralets.cz který využívá cyclos který má svobodnou licenci a kde uživatelé mají šanci kecat do nastavení a samotné podoby systému.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Budete pro nás programovat? ;-)
videafilosofie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od videafilosofie »

Rád bych, ale bohužel to neumím :) Ve freecodecamp jsem se zasekl na tom že neumím anglicky a nevím pořádně co se tam po mě chce :D
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den,

- Otázky, odpovědi, papírek a ztráta = nejsou žádné otázky, tedy nebudou ani odpovědi. Proč tedy ale vlastně něco píšeme? :shock:
- Pokud nestíháme vysílání, nevadí, existuje archiv. Nebo se ptejte zde, představitelné Volníku určitě rádi odpoví nebo Vás nasměrují.
- Odpovědi jsou vždy na daném člověku či skupině lidí. Pokud tito neodpoví, lze to také považovat za odpověď. Toto fórum je přímo určeno pro otázky a odpovědi, takže odpověď zde dostanete vždy, neboť dobrá otázka bude z naší strany cíli doručena (dokud na to budou kapacity), popřípadě na ní odpovíme my, budeme-li znát odpověď.
videafilosofie píše:Jedena z věcí která se mi nelíbí například na hearth.net je to že vývoj probíhá uzavřeně, a že administrátoři hearth.net mají přístup ke všem datům uživatelů jako jsou soukromé zprávy atd. V tom je například lepší například pralets.cz který využívá cyclos který má svobodnou licenci a kde uživatelé mají šanci kecat do nastavení a samotné podoby systému.
Toto se mi na Hearth.net také nelíbí. Je více věcí, které se mi na tom nelíbí. Například to, že Libor Malý nemá svůj Hearth.net pod kontrolou a pravděpodobně vůbec neví, co se uvnitř děje. Na podněty k vylepšení, nebo spíše k jakémukoli vývoji, nereagují. Hearth.net je mrtvý projekt bez budoucnosti. Chtělo by to něco trochu jiného. To je tak, když se věci nedotahují do konce a příliš se u nich nepřemýšlí.

Zde bych se ale raději věnoval Volníku, na Hearth.net můžeme případně založit jiné téma.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Petr_NJ
Občasný diskutér
Občasný diskutér

Příspěvek od Petr_NJ »

Mám tu dotaz.

Ještě jsem se nedostal k poslechu těch 4 dílů z rádia, díky nedostatku času, takže jsem si projel web volníka.

Řekl bych, že fundamentální dotaz, který by měl viset a být dokonale zodpovězen (ne jen obecná omáčka)a který je ještě důležitější než samotné studium principu Volníka (to se dá už pak řešit kdykoliv později) je tento:

To je věc č.1 která bude zajímat každého podnikatele, ještě víc než samotný princip volníka

Co státní správa a případné fungování Volníku, jaké budou současné právní možnosti toto vůbec dělat resp. provozování alternativní měny, bank apod. ?
- toto jsou věci co musí autor jednoznačně zodpovědět, pak bude šance na úspěch, do té doby to bude o ničem, jen dobrý , ale nedořešený nápad, který žádný podnikatel nebude ani dál studovat.


Případná odpověď typu:

"- podle me to muzou normalne pouzivat, jako alternativni menu, dela to spousta lets systemu
- ze zacatku po nich nikdo dane chtit nebude, to az to vyroste "

beru jen jako názor, ne jasně doložitelný a nediskutovatelný fakt

Až bude toto výše vyřešené přijde fund. dotaz č.2:

zdroj: http://promena.biz/podnikatel.php
Podnikatelům, kteří budou Volník přijímat, doporučujeme, aby po spuštění měny Volník stanovovali prodejní cenu svých výrobků či služeb tak, že si ve Volnících budou účtovat pouze část celkové ceny, a to podle svého uvážení a možností. (Je také docela možné, že se najdou podnikatelé, kteří své výrobky nebo služby budou ochotní nabídnout kompletně ve Volnících okamžitě.) Tím se sníží cena výrobku nebo služby v korunách (ve stávající národní měně), čímž podnikatelé získají konkurenční výhodu (příklad: poměr měn v ceně výrobku Kč/Volník 80/20)
p. Frais je podnikatel, pokud jsem dobře poslouchal. Už to sám tedy někde aplikuje, když by měl jako tvůrce sám s tím začít ? A teď neřeším jak by se na to díval současný berňák, protože o tom autor nepíše ani ťuk. Tedy pokud jsem dobře pochopil, že volník je systém určený pro přechod a ne až po nějakém přechodu......když už bude mnohem lepší fungovat na bezpeněžním systému alá TZM

Vůbec celá ta zdrojová stránka http://promena.biz/podnikatel.php obsahuje plno postulátů, ale absolutně žádné vysvětlení týkající se skutečně reálného provozu v současném systému, viz příklad:
Používání měny Volník poběží paralelně se stávající národní měnou (korunou). Podnikatelům, kteří budou Volník přijímat, doporučujeme, aby po spuštění měny Volník stanovovali prodejní cenu svých výrobků či služeb tak, že si ve Volnících budou účtovat pouze část celkové ceny, a to podle svého uvážení a možností. (Je také docela možné, že se najdou podnikatelé, kteří své výrobky nebo služby budou ochotní nabídnout kompletně ve Volnících okamžitě.) Tím se sníží cena výrobku nebo služby v korunách (ve stávající národní měně), čímž podnikatelé získají konkurenční výhodu (příklad: poměr měn v ceně výrobku Kč/Volník 80/20). To jim umožní přístup k většímu množství zákazníků používajících Volník, díky čemuž se zisk v korunách ještě navýší. Zisky, které podnikatel navíc utrží ve Volnících, může přenést dál na nákup jemu potřebných výrobků a služeb, které budou za Volníky v nabídce.
No nevím, chtěl bych vysvětlit nebo raději na modelu ukázat (v číslech - toto pan Frais muže klidně udělat na Googl dokumentech nasdílenou tabulkou či dokumentu, grafice apod. přímo při vysílání - toto mohou lidi přímo při vysílání radia využívat vidět - vše je online !!) průběh toho tvrzení, kdy při snížení ceny v korunách, získají podnikatelé konkurenční výhodu a ještě navíc "dokonce" zvýší zisk v korunách ???

To se jako domnívá , že to bude díky objemu transakcí ? na objem částečných příjmových transakcí bude minimálně vždy větší objem nákladových transakcí !!!! A už raději vůbec neřeším, že by kompletní cena byla ve volnících - protože to základní - materiál a energie pro výrobu podnikatel rozhodně v počátku systému nezíská od svých dodavatelů (i střední firmy, samozřejmě korporace) za Volníky !!! Aby toto nějak vykryl bude jediné řešení - naopak uměle navýšit cenu o tyto problémy. Tuto naivitu prosím z těchto úvah odbourat, zvláště nemá-li nikde Volník popsán problém fundamenálního dotazu č.1

Když vezmu zemědělce, tak nechť p. Frais udělá modelový případ co vše může nakoupit od Volníkových dodavatelů (ale myslím fakt reálné možnosti ne hypotetické věci) a co musí nakoupit za koruny (nafta, stroje, hnojiva), pak ať k tomu udělá i model výdělku kolik si pak může dovolit pustit v korunách a kolik ve volnících, aby :
- se uživil, zaplatil současné systému všechno "výpalné"
- měl vyhrazené peníze i na nepředvídatelné věci (neúroda, atd.)
- a plno dalších nutných "nesmyslů"
- aby to generovalo větší zisk v korunách jak on tvrdí a zároveň posilovalo obrat transakcí ve volnících
- aby cena pak nebyla na úrovni předražených
Zisky, které podnikatel navíc utrží ve Volnících, může přenést dál na nákup jemu potřebných výrobků a služeb, které budou za Volníky v nabídce.

- a to je ten problém, pokud nebude v systému dopředu před spuštěním zaregistrován dostatečný objem služeb, komodit atd., pak málokdo z podnikatelů bude mít kde ty Volníky uplatnit pro nákup materiálu, služeb pro své produkty. Toto je možná použitelné v počátku na věci, kde není nutné nic pořizovat jako náklad pro to abych generoval sám nějakou službu, o výrobku nemluvě. Takže takové poradenství alá psychika, stravování, cvičení, duchovní sra..ky možná fungovat bude, ale i to ne, protože, všichni tito budou potřebovat nakupovat přesně to co sami oni nabídnout neumí. Tzn. "poradenství" jak si vyrobit vlastní zdravou potravinu levně, energie, kde ušetřit na dnešních nákladech apod.

Až pan Frais zodpoví výše uvedené dva fundametální dotazy, pak má teprve smysl se vůbec zajímat hlubším studiem samotného principu Volníka. Protože ten daný princip je pro změnu opravdu nepodstatný, takových podobných systémů jako Volník je a bude více (Schlimbach ER apod.).

Pro všechny jakékoliv alternativní systémy k tomu dnešnímu je podstatné pouze jedno, zda-li budou moci skutečně fungovat paralelně se současným destruktivním systémem a zda samy ty nové systémy nepodporují v sobě zase jen konkurenci, namísto spolupráce, protože konkurence je stejné svinstvo jako celý současný systém. Samozřejmě pokud v nových systémech bude ta "konkurence" (to slovo se mi osobně hnusí) podpořena tím, že když se danému člověku podnikání nevyvede, tak že neskončí na dlažbě a může žít nadále důstojný život, což např. ER Schlimbacha má myslím pořešeno.

Rád bych aby Pavel Hlávka tyto věci přednesl a kompletně pořešil do puntíčku na rádiu a pan Frais pak doplnil své materiály o tyto zcela zásadní informace na svém webu. POřad si nejspíše poslechnu opět ze záznamu, protože sám mám času málo. Ale takto je možné se na dotaz přímo připravit a připravit k tomu podklady, online dokumenty k vylepšení samotného vysílání a vysvětlování.

Díky

//Martin Böhm: Další příspěvek týkající se Hearth.net byl přesunut do nově založeného tématu o Hearth.net SEM.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 31.07.2016, 17:44, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Přesun příspěvku o Hearth.net do tématu o Hearth.net
Zamčeno

Zpět na „Otázky posluchačů na jednotlivá konkrétní studia či pořady“