[JMCZ 25] Petr Hampl: Společnost budoucnosti

Tato podkategorie slouží výhradně k pokládání věcných dotazů; pro názory použijte sekci Názorové diskuze.

Moderátor: Martin Mojmír

Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým interForum.cz
Odpovědět
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Otázky a odpovědi k pořadu

Máte-li na účastníky pořadu věcné / konstruktivní dotazy, můžete je níže skrze tlačítko Odpovědět pokládat a my je s nimi budeme kontaktovat.


Důležité organizační informace

Naše prohlášení o obecném zřeknutí se odpovědnosti si zobrazíte ZDE.
O typech diskuzí k našemu digitálnímu obsahu naleznete informace ZDE.
Tento digitální obsah v roce 2018 vyrobila a vydala iniciativa ETIQ.CZ, z.s.


Pokud se máte zájem přidat k týmu Jiného média CZ a vytvořit tak další kanál, kontaktujte nás na e-mailu info@jinemedium.cz. Pokud z nějakého důvodu nemůžete, zvažte, prosíme, alespoň svoji podporu. Přispět můžete na bankovní účet číslo 55555513 / 2010 (jako variabilní symbol uveďte číslici 20429 a/nebo zprávu pro příjemce „DAR”). Vaše příspěvky budou použity na pokrytí nákladů vynaložených za naši práci. Za jakoukoli podporu srdečně děkujeme!
Qestament
Řadový diskutér
Řadový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od Qestament »

Měl bych otázky na pana Hampla.

Pane Hample, potřebuju vysvětlit jeden rozpor. Na jednu stranu říkáte že se jiná entika nejsou schopny zabývat globálními problémy jako jsou třeba ekologie, nedostatek zdrojů a jiné globální lidské civilizační problémy ("– Kdo má zájem zabývat se globálními problémy"), ale pak později říkáte v sále lidem aby hlavně se nenechali vtáhnout do bebat o globálních problémech. Tomu nerozumím.

Druhá otázka je, co podle Vás máme a jak konkrétně dělat? To jaksi nikde ve Vaší přednášce ani v diskuzi nepadlo. Jako nakonec padl názor člověka v sále, že se máme scházet a někde v kroužku diskutovat, ale nedovedu si absolutně představit o čem a co naše naprosto nekompetentní debaty mají řešit nebo snad vyřešit. Vaše přikyvování mi nic neřeklo.

Děkuji za odpovědi.
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Michale, tvůj dotaz jsem přeposlal Petru Hamplovi do mailu. Pokud bude mít zájem odpovědět, zaregistruje se do fóra a bude se ti věnovat. Děkuji za podnětný dotaz, v podstatě na totéž jsem se jej plánoval optat také. Zítra se po poledni setkáme (kvůli koupi knih), zeptám se eventuálně ještě osobně. Lépe však odpověď zde pro všechny. Díky za tvůj zájem.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Qestament
Řadový diskutér
Řadový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od Qestament »

Tak jak to vypadá? Žádná odpověď?
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)
PetrHampl
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od PetrHampl »

Qestament píše:Měl bych otázky na pana Hampla.

Pane Hample, potřebuju vysvětlit jeden rozpor. Na jednu stranu říkáte že se jiná entika nejsou schopny zabývat globálními problémy jako jsou třeba ekologie, nedostatek zdrojů a jiné globální lidské civilizační problémy ("– Kdo má zájem zabývat se globálními problémy"), ale pak později říkáte v sále lidem aby hlavně se nenechali vtáhnout do bebat o globálních problémech. Tomu nerozumím.

Děkuji za odpovědi.
V současné době je tomu tak, že Západ podniká aktivity, o kterých je zřejmé, že jsou pro Západ zničující a že jsou stejně nedostatečné k vyřešení problémů. Obvyklá výmluva zní, že "je lepší udělat aspoň něco než nic." Ale to je jenom výmluva či akt zoufalství. Ve skutečnosti existují pouze dvě cesty.
a) dobýt celý svět koloniálními armádami, financovat okupaci celého světa a přimět všechny, aby se chovali podle toho, co je momentálně módní názor té které ekologické skupiny.
b) vzdát se iluze, že je možné globální problémy vyřešit. Místo toho se zaměřit na:
- jejich zmírnění, je-li to ovšem možné bez zničujícího dopadu na západní ekonomiky a zejména na obranyschopnost Západu.
- eliminaci dopadů na území západních zemí.

S žádným další nápadem zatím nikdo nepřišel. Já jsem pro variantu b).
PetrHampl
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od PetrHampl »

Qestament píše:Měl bych otázky na pana Hampla.

Druhá otázka je, co podle Vás máme a jak konkrétně dělat? To jaksi nikde ve Vaší přednášce ani v diskuzi nepadlo. Jako nakonec padl názor člověka v sále, že se máme scházet a někde v kroužku diskutovat, ale nedovedu si absolutně představit o čem a co naše naprosto nekompetentní debaty mají řešit nebo snad vyřešit. Vaše přikyvování mi nic neřeklo.

Děkuji za odpovědi.
Jak jsem ukázal v Prolomení hradeb, za současné mocensko-ekonomické konstelace není možné prosadit žádnou významnější pozitivní změnu. Proto doporučuji věnova všechny síly prosazení radikální změny poměrů (líbí-li se Vám ten výraz, můžeme hovořit o revoluci).

Z teorie revolucí víme, že musí být splněny tři podmínky zároveň:
a) hluboká a soustavná nespokojenost podmaněných vrstev - tato podmínka už je naplněna.
b) vládnoucí třída musí ukázat viditelné známky slabosti - spojenectví korporací, neziskovek, státní správy a univerzity je dosud příliš silné. Nezbývá tedy než čekat.
c) existence "revoluční avantgardy".

V tuto chvíli tedy nezbývá než se připravovat na dobu, kdy neomarxistické vládnoucí třídě dojde dech. Existují důvody domnívat se, že to je na cestě. Mezitím je zapotřebí, aby vznikala síť buněk odhodlaných provést změnu. To vyžaduje především udržení jasného vlasteneckého vědomí neovlivněného centralizovanou propagandou státu a masmédií. Kde jinde to udržovat než v místních disentních skupinách?
Qestament
Řadový diskutér
Řadový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od Qestament »

Dobrý den, děkuju za text ve kterém jsem ale odpověď nenašel.

Ta výmluva je jasná, takhle odpovídá nevzdělaný zoufalec co nic neumí, nechápe a teda nemá na nic řešení. Jenže já to řešení nečtu zatím ani ve Vašich bodech. Protože jak jste přišel na to že globální problémy nejde vyřešit? Není to spíš tak, že ani vy nevíte jak je řešit, teda že ten nápad nemáte ani vy? Já nevím, ale když něco kritizuju, neměl bych mít v rukávu taky alespoň návrh řešení?

Hledám důvod si Prolomení hradeb přečíst. O tom, že je svět v prdeli víme všichni, na to nemusím nic číst. Pochopil jsme správně že se v knize dočtu jen zase popisování problémů, ale už ne návrh řešení? Nebo jak chcete prosadit radikální změny poměrů?

a) pro někoho se to jeví jako naplněno, pro většinu to ale vypadá že zatím ne
b) vládnoucí třída ukazuje viditelné známky slabosti pořád, vidět to můžeme každý den
c) okay a máte nějaký tip? Avantgarda? Tím myslíte tohle? https://cs.wikipedia.org/wiki/Avantgarda

Jak se máme připravovat? Sházet se v těch kroužcích a diskutovat o tom co je špatně? Až jim dojde dech? A pak si myslíte, že se stáhnou a předají nám moc? Jakou změnu mají ty buňky provést, když jste se k tomu nevyjádřil? Změnu do čeho?

Zatím jsem se teda nic nedozvěděl, moje otázky pokládám zatím za nezodpovězené. Budu rád za konkrétní řešení.
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)
Qestament
Řadový diskutér
Řadový diskutér
Uživatelský avatar

Příspěvek od Qestament »

No tak vám pane Hample moc děkuju za váš čas a hlavně návrh řešení kterým je vykecávání se kdo ví o čem v malých skupinkách...
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Petr Hampl není futurolog. On to prostě neví, nezabývá se tím a proto ti na některé tvé dotazy odpoví maximálně názorem. Petr je systémový sociolog a tak může poskytnout informace v problematice, které se věnuje. A ty jsou na místě. Tvé rozčarování nicméně dobře chápu.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Odpovědět

Zpět na „Dotazy účastníkům jednotlivých konkrétních publikovaných pořadů“