Svět po konci práce

Prostor pro globální, obecná nebo taková témata, která se nehodí do žádné z výše uvedených kategorií.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
mac
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od mac »

Dobrý den, chtěl bych upozornit na možná zajímavý (již dva měsíce starý ;-) ) článek Svět po konci práce:

http://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry ... onci-prace

A ještě jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nebude vědět - zaslechl jsem, že snad již v minulosti měl existovat (možná i několikrát) bezpeněžní systém.
Neví někdo kdy a kde tyto systémy event. existovaly?
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Dobrý den,

ano, ve světě bez práce to růžové vůbec nebude, dokud budeme fanaticky trvat na modelu práce/život za peníze.
Některé odstavce mi připadají jak téměř převzaté ze Zeitgeist Addendum :) Už jsem viděl podobný článek také v počítačovém časopise, i když ne tak důrazný.

Jediný bezpeněžní systém, který znám, používají některé domorodé kmeny, kde ani neexistuje osobní vlastnictví.
Radek

Příspěvek od Radek »

Bezpeněžní systém neznamená svět bez práce. Spíše naopak. Bude potřeba zajišťovat trvalou a přírodě šetrnou produkci potravin, stavebních materiálů, dopravních prostředků a dalších zařízení pro uspokojování všech přiměřeně optimalizovaných potřeb všech lidí. Problém dnešní doby je nezměrná spotřeba nad rámec možností planety. To znamená, že nás čeká "optimalizace" našich nároků a potřeb. Jinými slovy si jako civilizace můžeme dovolit spotřebovávat pouze to, co vyprodukujeme způsobem nepoškozujícím přírodní rovnováhu a nepřečerpávající přírodní zdroje.
Se svobodou a prací z vlastního zájmu jde ruku v ruce odpovědnost a snaha o takovou zdrojovou efektivitu, která může spotřebu lidstva dostatečně pokrýt.
Včera jsem sledoval dokument "Až dojde ropa". Přes všechny studie, které odkazují na alternativní zdroje, zatím takto významný zdroj, jako ropu, nemáme. Takže uskromňování bude nezbytné a práce i když v jiném "duchu" také.
Odkaz na dokument https://www.youtube.com/watch?v=xbh5Ea_ ... u_fdXdGSfx
Rád bych věděl, jak to vnímáte vy...
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Světem bez práce mohou být myšleny dvě věci. Svět, kde práce ve smyslu obživy a nesmysluplné monotónní opakující se činnosti již není potřeba a je nahrazena prací smysluplnou a dobrovolnou. Nebo svět, kde lidé nebudou schopni práci za peníze získat, protože žádná nebude. Myslím, že se zde bavíme o variantě druhé. Samozřejmě té nucené práce se úplně nezbavíme, dokud nebude vše automatizováno, ale lze ji podstatně omezit již dnes.

Podle dokumentu 70% využití ropy tvoří doprava, což lze nahradit plnou elektrifikací. Pro omezení využití ropy v bateriích bude možná potřeba výrazná redukce osobních automobilů a jejich nahrazení elektrickými vlaky. Údajný komfort, který přináší auta dnes v budoucnu nebude zdaleka tak výrazný díky optimalizaci a automatizaci (veřejné) dopravy. Také výroba bude na ropu úspornější, jelikož budou produkty kvalitnější a vydrží nesrovnatelně déle. Nebude potřeba vyrobit tolik aut, pokud se nebudou rozbíjet.

Informace ohledně větrných elektráren jsou mylné, viz filmy Zeitgeist a Definice (příručka) Hnutí:
Ve studii ministerstva energetiky Spojených států amerických se uvádí, že využití větru na Great Plains ve státě Texas, Kansas a Severní Dakota, by mohlo poskytnout dostatek elektrické energie pro napájení celých USA. 639 Ještě více působivá je studie Stanfordské university z roku 2005, uveřejněná v Journal of Geophysical Research, ve které se uvádí, že kdyby bylo na planetě zužitkováno pouze 20 % větrného potenciálu, stačilo by to na pokrytí veškerých energetických potřeb světa.
http://web.stanford.edu/group/efmh/wind ... winds.html
Navíc nejsou zahrnuty ostatní zdroje, jako příliv a geotermál - také popsáno v příručce.
Radek

Příspěvek od Radek »

Chtěl bych se zeptat, zda se počítá s využitím elektrické energie také pro zemědělskou výrobu. To je oblast, která je strategicky důležitá a je zjevné, že bez ropy by se současná produkce snížila. Tudíž by se nemusely pokrýt potřeby všech obyvatel na zásobení potravinami i když v mnoha oblastech by se uvolnila půda pro regionální zemědělství, např.tzv.rozvojové oblasti. V Evropě však většina lidí žije ve městech. Když se podíváme na zemědělskou produkci, kdy se obdělávají velké plochy těžkou technikou je si těžké představit místo toho traktory na elektřinu. Mám na mysli přechodnou fázi a tam vidím, že ropu zkrátka ještě nějaký čas potřebovat budeme. Je to tak, nebo na to existuje jednoduchá odpověď ?
Děkuji.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Ropu určitě potřebovat budeme nadále. Elektrifikace lze ale zavést i do zemědělství. Například něco podobného jako Agrokruh, nebo hydro/aquaponie. S hnojením je třeba přestat co nejdříve, nebo současným tempem bude orná půda zničena do roku 2030.
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Myslím si, že by sa mala rozlišovať práca a zamestnanie, teda práca za príjem. Dnes keď sledujem rozne diskusie na toto téma, tak sa stále hovorí o práci, pričom sa myslí "klasická" práca za príjem. Tak isto ak sa bavím s ľuďmi okolo mňa, tak ako prácu berú na 99% zamestnanie, za ktoré dostanú zaplatené. Ak niekto pracuje a nedostane za to zaplatené, tak sa to veľmi často nepokladá za prácu, ale skor za nejaké hobby, alebo nejaké "blbnutie". Pritom ľudia možu vynaložiť na tuto nezárobkovú činnosť oveľa viac energie, ako na tzv. "seriózne" zamestanie. Jednoducho, veľa ľudí to chápe tak, že pokiaľ za to nedostanete zaplatené, nieje to skutočná práca. Podľa mňa je to z veľkej časti aj preto, že pre veľa ľudí je zamestnanie (práca za príjem) "nutné zlo". Práca samotná ich nebaví, ale potrebujú nejaký príjem aby mohli prežiť, a tak pomerujú doležitosť práce podla toho, koľko za ňu dostanú zaplatené. Vidím to dobre ak sa rozprávam s ľuďmi od nás z dediny a okolia. Ak sa bavia o dobrej práci, tak len v súvislosti s tým, akú veľkú majú výplatu. Ešte nikdy som od ich nepočul hovoriť, ako ich práca baví, ak sa tam možu realizovať a pod. Tak isto mňa sa nepýtajú, ako sa mi v práci páči, ale koľko zarobím.

Podľa mňa je doležité zmeniť tento typ myslenia. Aby sa doležitosť práce neurčovala podľa toho, ako je finančne ocenená. Viem že to nieje jednoduché, v systéme ktorý to nepodporuje a kde je deformácia systému hodnot, ale možeme sa o to pokúsiť minimálne tým, že o tom budeme diskutovať. Doležitej práce je dosť, napr. v oblasti ekológie, obnovy krajiny, sociálnych službách. Problém je, že to niesú typické "zárobkové" obory, kde by niekto investoval peniaze, takže fungujú do veľkej miery na dobrovoľníctve, alebo sa občas podarí získať aj nejaký grant.

Ak sa začne meniť systém prístupu k práci ako takej, a on sa musí začať meniť, tak potom vidím prácu v týchto všeobecne prospešných oboroch ako možnosť uplatnenia pre každého, kto bude mať záujem. Hlavne ak už napr. nebudeme nútený zobrať akúkoľvek prácu len kvoli príjmu a nebudú sa naďalej vytvárať nezmyselné profesie, ktoré ľuďstvu neprinášajú nič prospešné.
proud
Řadový diskutér
Řadový diskutér

Příspěvek od proud »

Nooo,k ty praci nepraci bych asi zustal realistou.Jakozto zastance prechodnyho sytemu od financi do bezfinanci bych se bral za nepodminenej prijem a tim zruseni nutnosti pracovat,ale ne uplne,samozrejme jen pro zacatek.Predpokladalo by to ucast odborniku a matematiku co by spocitali realny moznosti a kolik casu by bylo potreba od kazdyho z nas,aby odpracoval pro spolecnost "povinne" za onen nepodminenej prijem plus plat za svou praci.Pri planovani blizky budoucnosti neradno zapominat na dulezitou nemoc:"ovcanstvi a stadnost",pri ktery bude obtizny neco zavadet,rozhodne obtiznejsi nez ve spolecnosti obcanu,kde si je kazdej vedomej svoji obcansky spoluzodpovednosti.
proud, Teprve az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi
Odpovědět

Zpět na „Globální moderovaná diskuse“