Obecná diskuse o všem nějak souvisejicím s naší věcí

Prostor pro globální, obecná nebo taková témata, která se nehodí do žádné z výše uvedených kategorií.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Dovolím si okomentovať tieto Vaše úvahy.

Problém vidím v tom, že Vaše úvahy vychádzajú z neznalosti základných príčin problémov, které v súčasnosti ľudská spoločnosť má. Riešite len symptómy, tak ako veľa iných, ktorí sa snažia modifikovať / regulovať tento systém, s cieľom vytvoriť nový, spravodlivejší. Fakt ale je, že nám nepomože ani vyššie uvoľnenie trhu, ani vyššia regulácia. Nebudem Vám tu podrobne vysvetľovať, v čom sú Vaše úvahy "problematické", pretože by to bolo veľmi zdĺhavé a ani si niesom istý, či by to malo žiadaný efekt (pochopenie problematiky). Skúsim aspoň pár viet na zamyslenie.

- Základný problém krorý ľudstvo má, nieje ideologický, ale technický
- Peniaze niesú príčinou problémou, sú len prostriedkom na správu zdrojov
- Ekonomika je založená na nedostatku. V súčasnosti sa ale spoločnosť (vďaka technológiám) presúva do doby post-nedostatku
- S predchádzajúcim konštatovaním súvisí efekt efemeralizácie, ktorý pri návrhu nového systému musíme brať do úvahy, ak chceme navrhovať udržiteľnú spoločnosť

Skúste sa nad týmito "témami" zamyslieť. Ak sa fakt zaujímate o problematiku, teda príčiny súčasných problémov a ich riešenie, tak doporučujem si prečítať našu príručku "Definice Hnutí Zeitgeist", najlepšie viackrát s určitým odstupom po sebe. Tiež sa možeme stretnúť na mumble a diskutovať na téma.
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Děkuji za komentář.

Zamýšlela jsem se nad ním a nejsem si jista, zda jste pochopil, že máme v podstatě velmi podobné představy, jen je nahlížíme z jiného úhlu. Podle mě základním problémem,který současná společnost má, je prohlubující se nerovnost mezi sociálními třídami a příčinou tohoto jevu je nestanovení hranice růstu, který je tímpádem v jistém směru neomezený- avšak žijeme-li v omezeném hmotném světě, kde platí zákon o zachovaní energie, logicky se neomezený a neregulovaný růst zisku a bohatství na jedné straně musí projevovat některou z forem nepřimeřeného až katastrofálního poklesu životní úrovně a vyčerpání zdrojů naší planety. To, co navrhuji, není jen nějaká kosmetická úprava ekonomiky v podobě regulačních opatření, ale zásadní a direktivní eliminace příčiny progresivních patologických jevů ve společnosti. To je naprosto logická a racionální úvaha, která nemá s ideologiemi nic společného. Ano- v zásadě se jedná o vyřešení současného technického problému fungování ekonomiky.
Obecně ekonomika vůbec nemusí být založena na nedostatku. Taková je jen tržní ekonomika a její konkurenční prostředí, jež má svůj vrchol a následný úpadek, čímž trvale udržitelná není. A už vůbec nezná pojem post-nedostatek, alébrž toliko nadbytek a nedostatek. Naproti tomu ekonomika spolupráce a sdílení- jak jsem již psala v předchozích příspěvcích- je trvale udržitelná.
A nakonec ještě jedno poměrně zásadní sdělení, které jsem již několikrát zmínila- jednalo by se o přechodnou fázi mezi současnou kolabující tržní ekonomikou a ekonomikou zdrojů, která by se jen těžko dala praktikovat bez změny myšlení většinové populace.
Můžete si být jist, že se nad problémy současnosti zamýšlím dost důkladně a s tím, o čem mluví hnutí Zeitgeist se zcela ztotožňuju. Můj pohled na problematiku není opačný, ale doplňující ;) .
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Mimochodem, čteme-li úvahy o udržitelném ekonomicko-politickém vývoji v knihách z přelomu tisíciletí, nacházíme zcela jasně popsané směry, kterými by se takový vývoj měl ubírat.

Např.: http://www.dharmagaia.cz/kniha/63-hazel ... enky-knihy

Zamyslíme-li se upřímně nad ekonomickou, politickou, ekologickou i sociální realitou společnosti za 15-20 let poté, teprve potom můžeme lépe nahlédnout skutečnou příčinu současných problémů a přestat i dělat přehnané iluze o technologickem pokroku jako jediné spáse lidstva. Přesmíru racionálním technokratům bohužel uniká, že hlavní změna se musí odehrát na úrovni lidského myšlení, hodnot a přístupu k životu. Výměnou konkurenčního (soupeřivého) paradigmatu za paradigma spoluprace a sdílení. To za nás neudělá sebevětší technický pokrok - my sami se musíme probudit, začít přemýšlet a uvědomit si nutnost změny postoje k životu v rámci planety i vztahů k sobě navzájem.

Možná mé vysvětlení problematiky v její celé šíři je příliš stručné na úkor srozumitelnosti. Klidně se ptejte, když nebudete mít jasno, ráda své úvahy rozvedu a pokusim se je přiblížit způsobu uvažování, které je Vám bližší, i když troše představivosti se na pomezí techniky a humanitních věd bohužel nemůžeme vyhnout :).
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Annabellee píše:Přesmíru racionálním technokratům bohužel uniká, že hlavní změna se musí odehrát na úrovni lidského myšlení, hodnot a přístupu k životu. Výměnou konkurenčního (soupeřivého) paradigmatu za paradigma spoluprace a sdílení. To za nás neudělá sebevětší technický pokrok - my sami se musíme probudit, začít přemýšlet a uvědomit si nutnost změny postoje k životu v rámci planety i vztahů k sobě navzájem.
Možná bych skutečně doporučil si o Hnutí Zeitgeist nejprve něco nastudovat, pokud tedy nám tvrdíte, že nám něco konkrétního uniká... A pokud to není na nás, pak jsou podobné věty pro nás zbytečné, neboť právě o tomto od samotného počátku hovoříme a přednášíme.

Ptát se vzhledem k tomu, že máme v těchto věcech jasno, nemáme nač, tedy pravděpodobně nebudeme. Ale děkujeme.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Nevnímám to tak, že nás paní nazývá technokraty. Změna myšlení/vzdělávání je jedna z našich priorit. Technologie, která zajistí jak dostatek, tak informovanost, je ale k této změně naprosto nutná podmínka. Takovou už máme několik desítek let. Matoucí mohlo být výše vyjádření, že problém lidstva není ideologický, ale technický. Toto je ve smyslu, že nám nepomůže něčí názor na to, co je dobře a špatně (ismy), ale co funguje a nefunguje (vědecká metoda).

Přechodné období je nutné a každý si může jít svou cestou. Otázkou nyní je, zda na tom budete dále pracovat?
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Těmi technokraty jsem rozhodně nemyslela členy našeho fóra, natož abych je podezírala, že jim uniká tak zjevný a zásadní fakt. Psala jsem společenském jevu, který jsem pozorovala zejména mezi inteligentními, vzdělanými a pracovně velmi úspěšnými jedinci s hodně rozumovým myšlením. Přišlo mi totiž zvláštní, že někdo tak chytrý může ignorovat realitu, kterou má přímo před očima.
(Vzpomínám na kuriozní rozhovor na ekologické téma, kdy můj známý-RNDr., konkr.fyzik- na moji zmínku o plýtvání s neobnovitelnými zdroji na výrobu levné energie blazeovaně odtušil, že až dojde ropa, vynaleznou jiný zdroj energie-třeba termojadernou fúzi. Jaksi mu nedošlo, že problém je mnohem širší, než objev bezedného zdroje levné energie.)
Bohužel podobně omezené vidění budoucnosti naší planety má příliš mnoho lidí a dokonce ani nestojí o informace a vzdělávání, natož aby přemýšleli. A v tom spatřuji podstatný problém. Jejich myšlení vykazuje prvky závislosti a je naučené se točit neustále jen kolem drogy. Věřte mi, že sám od sebe začne zdravě přemýšlet málokdo. Odejmutí drogy je asi fakt jediná cesta k přeprogramování myšlení většiny populace.
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Jinak, Martine, když máte v tom, co píšu jasno, dá rozum, že ptaní by byla ztráta času. Jen jsem Vám svojí upřímně myšlenou nabídkou chtěla pomoci se lépe orientovat v mých možná hůře čitelných myšlenkách, zejména jsem-li nucena je pro písemnou formu poněkud komprimovat. Jestli o něčem pochybuji, není to Vaše schopnost chápat text či Vaše vědomosti a přehled, ale naopak mé vyjadřovací "umění".

Pracovat na své hypotéze budu i nadále, neboť v ni věřím. Zejména si chci pořádně rozšířit vědomosti a začít se o toto téma důkladněji a konkrétněji zajímat, jedině tak můžu být se svou troškou ve mlýně aspoň částečně přínosná.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Annabellee píše:Pracovat na své hypotéze budu i nadále, neboť v ni věřím. Zejména si chci pořádně rozšířit vědomosti a začít se o toto téma důkladněji a konkrétněji zajímat, jedině tak můžu být se svou troškou ve mlýně aspoň částečně přínosná.
Příkladné jednání. V případě potřeby virtuálního prostoru na tvorbu dokumentace a prezentaci projektu mě kontaktujte emailem (viz web Hnutí).
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Základný problém ľudskej spoločnosti je ten, že technologický pokrok výrazne predbehol vývoj čo sa týka socio-ekonomického systému. Rovnako ako napr. informačné technológie zmenili sociálne vazby, tak isto majú technológie vplyv aj na ďalšie aspekty ľudske spoločnosti. Tým veľmi výrazným je fenomén spojený s tým, čo sa nazýva i "zarábať si na živobytie". V súčasnom systéme je to podmienka prežitia. Takže my ako ľudia už máme technológie potrebné pre prechod a fungovanie novej spoločnosti podľa nových princípov, ale zastaralý socio-ekonomický systém nám to nedovolí. Udržiava totiž sám seba pomocou určitých mechanizmov, je s tým spojený systém hodnot ktoré vyznávame.

Ano, ako ste napísala, je potreba "preprogramovanie myslenia", teda zmena systému hodnot, ktoré naša spoločnosť vyznáva. V tom sa zhodneme. Rozpor je v pomenovaní príčin problémov a pochopenia mechanizmov, ako funguje súčasný systém.
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Nemyslím, že je mezi mým a Vaším pohledem na fungování tržního socio-ekonomického systému rozpor- jak říkáte. Uvažujeme stejně-jen pravděpodobně každý z jiného hlediska. Já rozebírám problém z pohledu sociologicko-psychologického, neboť mám v tomto oboru větší přehled a znalosti než v ekonomii. To ovšem neznamená, že mechanismus fungování tržní ekonomiky podceňuji nebo mu nerozumím. Předpokladem pro použitelnost tržního systému je dostatečná poptávka, která je mimo jiné dána koupěschopností a spotřebou. V momentě, kdy je trh nasycen a nabídka je díky technologickému pokroku v převaze, je nutno uměle udržovat na patřičné úrovni jak koupěschopnost tak spotřebu, což má v konečném důsledku na ekonomiku, společnost, životní prostředí a celkovou životaschopnost populace katastrofální dopad. Toto jsou v zásadě dobře známá a prokázaná fakta. Co není většině lidí tak úplně jasné, je otázka, z jakého důvodu je tržní hospodářství stále uměle udržováno při životě na úkor života celé planety. Cui prodest?

Právě těmto parazitům především by moje koncepce "přechodné fáze" k socioekonomickému systému založenému na zdrojích, spolupráci a sdílení, nadobro utnula drápky XDDD.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 11.12.2016, 14:16, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky. Martin Böhm
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Dobrý den ve spolek.
Už je to docela dlouho, co jsem se neozvala, protože mi to bylo a stále je "tak nějak" trapné. Je mi líto, že jste mě nepřijali mezi sebe, ale chápu to. Kdybych si před registrací na toto fórum přečetla seznam členů a počet jejich příspěvků, možná mohlo být všechno jinak, protože bych se v žádném případě nezaregistrovala jako žena. Rozumím tomu, co jsou pánské kluby a ryze mužská společenství. Existují od nepaměti a mají svůj historický a sociologický význam. Nejsem feministka, abych opomijela význam rozdělení rolí muže a ženy ve společnosti, který je sice s postupným vývojem především v pracovní sféře méně a méně významný, ale je zde stále. Značně zjednodušeně by se dalo říct, že žena má na starost fungování rodiny a muž fungování společnosti. Existují výjimky samozřejmě, ale ve své podstatě je rozdělení rolí dané přírodou přes veškerý společenský vývoj v posledních cca.100 letech směřující ke sjednocení rolí pořád v nás. Žena je z pochopitelných důvodů ve společenství mužů vzájemně něco sdílejících a na něčem důležitém pracujících vetřelcem. Když jen poslouchá a nevměšuje se, může být ještě tolerována. Ale Bůh ji chraň, otevře-li ústa. Je úplně jedno, zda si dovolí otevřeně kritizovat a zesměšňovat jejich dílo nebo k němu jen velmi něžně a opatrně přiložit pomocnou a sdílející ruku. Je to bráno jako nedostatek úcty a důvěry k jejich schopnostem. Aby jste mě, pánové, dobře chápali- nesnažím si z vás utahovat ani si nemyslím, že takové vaše pocity většinou ostatně probíhající na nevědomé úrovni jsou špatné nebo nepřirozené. Beru fakta taková, jaká jsou a to i tehdy, nejsou-li si jich někteří lidé vědomi. Stejně jako lidská fyziologie funguje na bázi určitých pravidel, mají svá pravidla i psychické procesy.
Abych to ukončila - hluboce se vám všem omlouvám, velmi si vás vážím a vůbec o vaší práci nepochybuju.Nepřispívala jsem, abych se předváděla nebo si dokazovala svou inteligenci a pravdu, nechci s nikym soutěžit, je mi jedno, jakého jsem pohlaví, nevadí mi, když si někdo mé myšlenky přivlastní-budu spiš ráda, že dojdou svého uplatnění. Jediné, oč mi jde, je moci s vami své myšlenky sdílet a budu velmi vděčná za vstřícný přístup. Na rovinu - mé zkušenosti jsou neuvěřitelné a neni hovna, v němž bych se nevyválela. Pišu o věcech, které jsou podloženy studiem, vlastní zkušeností a mnoha lety přemýšlení a logických vývodů,intuicí i bytostným přesvědčením. Sdílím je s čistou duší, úmysly i svědomim.
Annabellee
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Annabellee »

Dobrý den ve spolek.
Už je to docela dlouho, co jsem se neozvala, protože mi to bylo a stále je "tak nějak" trapné. Je mi líto, že jste mě nepřijali mezi sebe, ale chápu to. Kdybych si před registrací na toto fórum přečetla seznam členů a počet jejich příspěvků, možná mohlo být všechno jinak, protože bych se v žádném případě nezaregistrovala jako žena. Rozumím tomu, co jsou pánské kluby a ryze mužská společenství. Existují od nepaměti a mají svůj historický a sociologický význam. Nejsem feministka, abych opomijela význam rozdělení rolí muže a ženy ve společnosti, který je sice s postupným vývojem především v pracovní sféře méně a méně významný, ale je zde stále. Značně zjednodušeně by se dalo říct, že žena má na starost fungování rodiny a muž fungování společnosti. Existují výjimky samozřejmě, ale ve své podstatě je rozdělení rolí dané přírodou přes veškerý společenský vývoj v posledních cca.100 letech směřující ke sjednocení rolí pořád v nás. Žena je z pochopitelných důvodů ve společenství mužů vzájemně něco sdílejících a na něčem důležitém pracujících vetřelcem. Když jen poslouchá a nevměšuje se, může být ještě tolerována. Ale Bůh ji chraň, otevře-li ústa. Je úplně jedno, zda si dovolí otevřeně kritizovat a zesměšňovat jejich dílo nebo k němu jen velmi něžně a opatrně přiložit pomocnou a sdílející ruku. Je to bráno jako nedostatek úcty a důvěry k jejich schopnostem. Aby jste mě, pánové, dobře chápali- nesnažím si z vás utahovat ani si nemyslím, že takové vaše pocity většinou ostatně probíhající na nevědomé úrovni jsou špatné nebo nepřirozené. Beru fakta taková, jaká jsou a to i tehdy, nejsou-li si jich někteří lidé vědomi. Stejně jako lidská fyziologie funguje na bázi určitých pravidel, mají svá pravidla i psychické procesy.
Abych to ukončila - hluboce se vám všem omlouvám, velmi si vás vážím a vůbec o vaší práci nepochybuju.Nepřispívala jsem, abych se předváděla nebo si dokazovala svou inteligenci a pravdu, nechci s nikym soutěžit, je mi jedno, jakého jsem pohlaví, nevadí mi, když si někdo mé myšlenky přivlastní-budu spiš ráda, že dojdou svého uplatnění. Jediné, oč mi jde, je moci s vami své myšlenky sdílet a budu velmi vděčná za vstřícný přístup. Na rovinu - mé zkušenosti jsou neuvěřitelné a neni hovna, v němž bych se nevyválela. Pišu o věcech, které jsou podloženy studiem, vlastní zkušeností a mnoha lety přemýšlení a logických vývodů,intuicí i bytostným přesvědčením. Sdílím je s čistou duší, úmysly i svědomim.
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Špatně jste si to vyložila, že jsme Vás nepřijali a o nějakém pánském klubu. Běžně v Hnutí spolupracujeme se ženami a není tam problém. Jednoduše se věnujeme trochu jiné myšlence, ale jak víte, sám jsem Vám nabídl místo k publikaci. Toto fórum navíc není jen pro nás, ale pro všechny konstruktivní a inovativní jedince. Mohly se Vám teoreticky ozvat i jiné skupiny, ale neozvaly. Pokračujte tedy v tvorbě a dostanete i zpětnou vazbu a prostor pro prezentaci.
Odpovědět

Zpět na „Globální moderovaná diskuse“