Předepisování léků v ordinaci, metody farmaceutických firem a další dotazy

S obnovou a udržováním pevného zdraví, prevencí, eventuálně řešením příčin již projevujících se zdravotních problémů a onemocnění poradí naši spolupracující lékaři a nutriční terapeuti.

Moderátoři: Helena Korčeková, Martin Mojmír

Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

Dobrý den, mám pár dotazů...

Co znamená, když vydává lékař léky pacientovi přímo v ordinaci?

Jaké metody farmaceutické firmy používají, aby přesvědčili lékaře k předepisování jejich léčivých přípravků?

Jaká jsou měřítka "úspěšného" lékaře? (počet vyléčených pacientů X počet chronických pacientů) Hodnotí někdo počet vyléčených pacientů? Má k tomu veřejnost přístup?

Co si myslíte o homeopaticích a alternativní medicíně (například čínské) a jaký názor převažuje u ostatních lékařů?

Schvalujete očkování kojenců a preventivní očkování?

Co byste změnil/a v našem zdravotnictví?
Helena Korčeková
Lékař, poradce
Lékař, poradce

Příspěvek od Helena Korčeková »

Dobrý den,

Ad otázka č. 1
Bohužel nevím, do tohoto procesu jsem zasvěcena nebyla a ani o to upřímně nestojím.

Ot.č.2
V zásadě Vás nikdo nenutí předepisovat konkrétní lék- marketing ve farmacii funguje jako v kterémkoliv oboru- takže letáky, propagační materiály, reprinty, výsledky studií, semináře, telefonování s informací o léčivém prostředku, nově také pozoruji objevení se letáčků v čekárně bez mého vědomí, návštěva farmaceutického reprezentanta. A je čistě na lékařově vědomí a svědomí jaký lék předepíše. Já osobně se orientuji podle výsledků studií a z vlastní klinické zkušenosti- ne každé generikum je účinné jako originál a např. z osobní zkušenosti vím , že potravinovým doplňkem lék nahradit nelze.

Ot.č.3
Za ostatní lékaře nemohu mluvit, já osobně se alternativním způsobům ani homeopatikům nebráním, osobně homeopatii neprovozuji- nemám příslušné vzdělání, ale z osobní zkušenosti vím, že mě i mým dětem v určitých situacích pomáhá. Z alternativních způsobů víme, že spousta léty prověřených metod funguje a to se nemění. Nezatracuji ani bylinky a mám pacienta, který mě přesvědčil, že kostival na hojení kostí skutečně funguje a pelyněk na žlučník také. A navíc pokud se pacient cítí dobře a pomáhá mu to a není ohrožen na životě nebo poškozením organismu ,není třeba mu za každou cenu chemické preparáty nutit.

Ot.č.4
????Na tuto otázku odpověďet neumím. Tady není jednoznačně daná hranice- chronický pacient- kupř. ten , kdo má vysoký krevní tlak a je léčen a vrátí se k normě- je v dotazu správně léčený chronik? Nebo vyléčený, nebo nevyléčený????- protože ten vysoký tlak už má v diagnozách až do smrti. Akutní on. je takové, které trvá méně než 6 týdnů a pokud půjde např. o anginu tak tu ve finále vyléčí každý do 14 dnů- tudíž nechápu, k čemu by takové měřítko bylo???

Takže asi nemá smysl jej ani dávat do nějaké statistiky.

Jsou statistiky počtu jednotlivých dg., ale o statistikách jednotlivých lékařů nevím.

Ot.č.5
Stran očkování – já děti naočkované dle očkovacího kalendáře mám. Ale kupř. Hexavakcína- obsahující 6 nemocí , mi pro 4 měsíčního kojence přijde až velmi zatěžující. Nelze tvrdit, že očkování nemá žádné nežádoucí účinky a závažné komplikace. Pro mě osobně rozhodovalo zvážení aspektů pro a proti, a asi vyhrál fakt, že pokud dítě mohu ochránit před závažnou nemocí, proč to neudělat.

Moje mladší dcera jako malá trpěla velmi často na záněty středního ucha- až 8x/rok – což vedlo k opakovanému píchání uší a zhoršení sluchu a po očkování na ORL už ani jednou nebyla. Například po prodělání planých neštovic, proti kterým jsem ji očkovat nenechala, došlo u ní k zpomalení psychomotorického vývoje,což pro ni znamená celoživotní handicap. Dodnes přemýšlím, proč jsem se nerozhodla jinak. U dospělých, které ošetřuji ve své ordinaci je to tak, že kdo očkování vyžaduje, požádá o něj .

Ot.č. 6
Velmi těžká otázka. Já osobně bych již změnila systém vzdělávání a přípravy budoucích lékařů. Na fakultě nás nikdo neučil jak komunikovat s pacientem , jak zvládat kupř. jeho agresi, slovní útoky, jak komunikovat s rodinou , když doje k úmrtí člena rodiny atd.. Žádná učebnice ani nezmiňuje , že nemoc, kterou pacient má , nemusí mít vždy vyjádřené učebnicové příznaky, a že může být modifikovaná přidruženými chorobami. Obecně již na fakultě medici tráví málo času s pacienty, na škole jsem si říkala, že až nastoupím do praxe, že to takto dělat nebudu a záhy po nástupu do nemocnice jsem pochopila, že lékař v 90% času léčí „papíry“- stále zapisuje do chorobopisu,vyplňuje žádanky a konsilia, stojí několik hodin na vizitách a na pacienta, o kterého se stará má žalostně málo času.

Například systém preventivních prohlídek je propracovaný a při spolupráci pacienta funguje velmi dobře .

A pak samozřejmě financování péče,ale to opravdu velmi složitá otázka, která se zatím nikomu jednoznačně zodpovědět nepodařila.

Některé odpovědi podle mě ani nejsou v mé kompetenci. Děkuji.
Autorizovaná praktická lékařka MUDr. Helena Korčeková; Hostinského 1536/7, 155 00 Praha 5. Tel.: (+420) 226 63 39 50, http://www.hmmedic.cz
Radek

Příspěvek od Radek »

Dobrý den,
Velmi si vážím všech lidí, kteří k sobě přistupují s respektem, úctou a vůlí udělat pro druhé vše, co je v jejich silách. Tím mám na mysli oboustranný vztah, jak tedy lékaře k pacientům, tak pacientů k lékařům. V současném tržním systému, kdy konkurence a finanční efektivita zasahuje do oblasti zdravotnictví, může být velmi těžké plně tyto principy praktikovat. Netřeba se rozepisovat podrobně, víme a máme své zkušenosti, poznatky a informace.

Přesto bych považoval za důležité posunout se k příčinám současného stavu a zamyslet se nad tím, do jaké míry a jak dlouho může být tento stav udržitelný a kam může vést. K tomuto tématu mi se mi jeví velmi zajímavý a pravdivý rozhovor lékaře, Jana Hnízdila s Martinou Kociánovou, v pořadu ČRo dvojka. Tento příspěvek je poslechový, ale netrvá dlouho. Tak snad bude trpělivost si jej poslechnout :-)

https://www.youtube.com/watch?v=fyVCkfO ... u_fdXdGSfx
Naposledy upravil(a) Radek dne 26.11.2015, 12:00, celkem upraveno 5 x.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Zdravím Radku,

máte nebo máš nějaký konkrétní dotaz na zdejší lékaře a/nebo terapeuty? Tato sekce je odborná, respektive není určena k názorovým diskusím.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Jj, všiml jsem si toho až teď, tak jej zkusím odstranit. Původně jsem chtěl vložit rozhovor s Janem Hnízdilem.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

To je v pořádku. Fórum pro takové věci přizpůsobím a pak tento rozhovor přesunu. Děkuji.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Odpovědět

Zpět na „Zdraví, životní styl a racionální medicína“