Vyplacení dohodnuté částky v případě vzdání se dědických nároků

Řešíte obtížnou životní situaci, jste v rozporu se systémem, anebo máte jakýkoli jiný dotaz či problém? Naši spolupracující advokáti a sociální poradci Vám mohou pomoci. Položte dotaz a budeme se Vám věnovat.

Moderátoři: Adam Nigrin, Martin Mojmír

Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Jan.B.D.
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Jan.B.D. »

Dobrý den,

mám následující dotaz, který se týká dědictví či vydědění.
Celá situace je komplikovanější, proto situaci obšírně vysvětlím:

Moje rodiče se rozvedli, když jsem byl ještě dítě. Zůstali jsme s bratrem a matkou sami.
Můj otec si již ve vyšším věku a po dlouhé době našel novou mladší partnerku, se kterou se oženil a má s ní dvě malé děti.
Protože je jeho věk již pokročilý (75 let), začal řešit otázku dědictví a případných dědických podílů.
Pochopil jsem, že různé majetky již přepsal na svojí současnou manaželku (např.chalupu) a chce tak zajistit, aby většina majetku zůstala jeho současné ženě a malým dětem, v případě nějakého dědického řízení.
Otec je právník a s ohledem na nový občanský zákoník, chce celou situaci řešit předem, tedy za svého života.
Nedávno přišel s návrhem, že mi vyplatí nějakou částku v určité výši, pokud se vzdám svých dědických nároků a nebudu po jeho ženě nic vyžadovat, dojde-li k jeho úmrtí (tak jsem to z jeho řeči pochopil).
S tím jsem souhlasil, zatím je vše pouze v jednání.

Nejsem ani právník a ani neznám občanský zákoník.
Je takový postup možný? Na co je třeba si dávat pozor? Číhá v takovém vyrovnání nějaké nebezpečí?
Vyplatí se zajít za nějakým odborníkem a poradit se? Kde ho popř. najdu?

Děkuji
Jan B.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 26.11.2015, 21:21, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Upřesněn název tématu.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den, Jane,

Váš dotaz byl předán advokátní kanceláři JUDr. Olgy Suché, která Vám během následujícího týdne odpoví. Pokud budete mít ještě nějaké doplňující dotazy, položte je. Děkujeme.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Olga Suchá
Advokát, poradce
Advokát, poradce

Příspěvek od Olga Suchá »

Dobrý den, Jane,

vámi nastíněný postup je dle nové právní úpravy skutečně možný. Jedná se o tzv. zřeknutí se dědického práva. Tento institut je řešen § 1484 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Jedná se o jednu z možností, jak vypořádat případné dědické spory již za zůstavitelova života.

Nový občanský zákoník v současné době dědici umožňuje, aby se svého dědické práva předem zřekl, a to ve smlouvě se zůstavitelem (§ 1484 odst. 1 NOZ). Pro takovou smlouvu se následně vyžaduje forma veřejné listiny. Dědického práva se lze tímto způsobem zříci také za odbytné, úplatu nebo jiné protiplnění. To již záleží na společné dohodě zůstavitele s dědicem.

Bylo by tedy již na Vás a vašem otci na jakých konkrétních podmínkách zřeknutí se dědického práva a na jaké výši odbytného byste se spolu domluvili.

Jelikož každá právní úprava má svá úskalí, v každém případě doporučuji navštívit advokáta či notáře, který s Vámi celý váš případ projde a navrhne Vám to nejoptimálnější řešení.

V případě dalších dotazů, nás neváhejte kontaktovat.

Olga Suchá, advokátka
Autorizovaná advokátní kancelář JUDr. Olga Suchá; Revoluční 13, 110 00 Praha 1. Telefon: (+420) 777 73 83 53, http://www.olgasucha.cz
Odpovědět

Zpět na „Právo a ekonomicko-sociální poradenství“