Je Hnutí Zeitgeist sekta, nebo ne?

Tato podkategorie slouží výhradně k pokládání věcných dotazů - pro názory použijte některou ze sekcí níže.
Odpovědět
Klaudie
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Klaudie »

Měla jsem zájem si něco zjistit o zeitgeist a tak jsem googlovala, ptala se a narazila jsem na tento článek, kde jsou zajímavé hlavně ty poslední 3 odstavce, kde se o Vás píše. Tak já nevím jestli jste sekta nebo ne ... máte nějakou reakci na ten článek ? Nevím, co si o tom mám myslet. Děkuji. http://www.brandyske-noviny.cz/news/sek ... nebezpeci/
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 04.01.2016, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Opraven (upřesněn) název tématu.

Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Dobrý deň. Ak máte záujem o informácie ohľadne Hnutia Zeitgeist, tak najlepšie bude, ak navštívite naše stránky http://www.zeitgeistmovement.cz/. Je tam dosť informácií, aby ste si vedela urobiť obraz. O čom je Hnutie Zeitgeist najlepšie vystihuje "Definice Hnutí Zeitgeist", v plnej http://www.zeitgeistmovement.cz/wp-cont ... TGEIST.pdf, alebo zkrátenej http://www.zeitgeistmovement.cz/wp-cont ... -verze.pdf verzii. Sú tam aj odkazy na youtube kanály, kde je veľa informačných videí. Ak sa budete chcieť niečo opýtať osobne, tak každý pondelok sme naživo na mumble, odkaz na inštaláciu tu http://www.zeitgeistmovement.cz/mumble/.

K článku pána Kapala sa vyjadrovať nebudem, pretože tento "spor" už prešiel do osobnej roviny a nechcem to len ďalej priživovať. Ak si preštudujete odkazy ktoré som Vám dal, tak si sama možete urobiť názor na to, čo (o čom) je Hnutie Zeitgeist.

Uživatelský avatar
Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký večer, Klaudie, děkujeme Vám za otázku.

To, co pan Kapal o Hnutí Zeitgeist píše a tvrdí, jsou docela obyčejné nesmysly, neboť si o Hnutí absolutně nic nenastudoval (sledovat a/nebo číst cokoli ani nezačal, je tedy v této oblasti nevzdělán). Už jen z toho důvodu bude velice snadné na jeho čistě demagogické výlevy reagovat.

Učení” Hnutí Zeitgeist, jak pan Kapal píše, nenese ani jeden znak sekty dle jeho definice. Hnutí Zeitgeist sektou není.
Vladimír Kapal píše:Již při prvních setkání normálního člověka se členy jakékoliv sekty je ihned nápadné, že zde nevládne svobodné myšlení a rozhodování, členové sekt jsou jakoby naprogramovaní bez vlastního úsudku, který by mohl překročit předem dané a povolené mantinely.
Ve Hnutí Zeitgeist vládne jak svobodné myšlení, tak i svobodné rozhodování, nejsou-li důsledky onoho rozhodování někomu či něčemu úmyslně neprospěšné až nebezpečné (například pokud se jeden člověk rozhodne člověka druhého jen tak z rozmaru fyzicky napadnout, pochopitelně bude útočníkovi v tomto jeho iracionálním činu (za)bráněno). Pokud však právě například snahy o neumožnění fyzického napadení potenciální oběti násilí jsou podle pana Kapala v rozporu se svobodným rozhodováním útočníka, pak má v této věci pravdu. S jakoukoli formou násilí Hnutí Zeitgeist nesouhlasí a zcela nesvobodně se pokusí v tomto konání případnému agresorovi (za)bránit.
Vladimír Kapal píše:Příčinou nápadné absence svobody většinou bývá silná autorita vůdce, zakladatele nebo jakéhosi mesiáše či vůdce té které skupiny. Tito vůdci si své výsadní postavení hájí velice tvrdě, arogantně a nepřipustí sebemenší odpor.
Hnutí Zeitgeist nemá žádného vůdce ani autoritu, ale pouze zakladatele. Hnutí Zeitgeist si své postavení pochopitelně hájí, nikoli však nějak tvrdě a už vůbec ne arogantně. Hnutí Zeitgeist netrpí názory, nýbrž předkládá fakta pramenící z nezávislých věděckých a statistických studií. Pokud někdo v diskusi s člověkem v myšlenkovém toku Hnutí Zeitgeist nesouhlasí, samozřejmě má tento na svůj názor právo a má-li zájem, se svým názorem také odchází. Nikdo nikomu právo na názor, svobodné myšlení, neupírá. Hnutí Zeitgeist není věrné jednotlivcům ani skupinám, nýbrž myšlenkovému toku.
Vladimír Kapal píše:Do sekt se většinou hlásí lidé v těžké životní situaci, kteří nevidí jiné východisko, nežli se připojit k lidem se stejným nebo podobným osudem.
Hnutí Zeitgeist má statisíce příznivců, sympatizantů a členů po celém světě, a to z různých společenských i/a hmotně-sociálních vrstev.
Vladimír Kapal píše:Vstup do sekty se tak stává jakousi životní obezličkou, útěkem před realitou, před životem samotným.
Sympatizanti, příznivci a členové Hnutí Zeitgeist si, a to podotýkám tu skutečnou, realitu uvědomují mnohem více, než mnozí jiní.
Vladimír Kapal píše:Vůdce společenství poté snadno vyplní u těchto nesebevědomých jednotlivců pocit prázdnoty, nenaplněného života a nabídne mu životní náplň, která by mu osvětlila zprvu černou a bezvýchodnou budoucnost. Vůdce manipuluje členy tak, že záhy jeho myšlenky a postoje berou jako své a ztotožní se s nimi. Zároveň jim vnutí pocit nadřazenosti nad ostatním společenstvím, neboť je zmanipuluje tak, že sektáři se cítí nadřazení ostatním kvůli svému vyššímu poznání. Zároveň je však vyžadována slepá poslušnost.
Hnutí Zeitgeist žádného vůdce nemá. Hnutí Zeitgeist nabízí pouze racionální vzdělá(vá)ní (faktické informace) a nikoho do ničeho nenutí. Ve Hnutí Zeitgeist není nikdo, kdo by komukoli dával nebo mohl dávat jakékoli příkazy. Veškerá případná konání kohokoli na čemkoli jsou naprosto dobrovolná.
Vladimír Kapal píše:Zpočátku se sekta tváří jako skutečné východisko z nouze jednotlivce, později, až je zcela v područí učení sekty, se poslušnost navyšuje a konečnou fází je naprostá závislost na vůdci, na sektě. Takový naprosto ovládaný jednotlivec poté sektě, potažmo jejímu vůdci velice často věnuje celý svůj majetek, má-li jej, protože ve všech podobných společenstvích se jedná jen o zisk pro několik vyvolených na úkor ostatních oveček.
Na Hnutí Zeitgeist si nelze vytvořit závislost, ledaže by se někdo cítil být závislý na (především vlastním) studiu. :-) Hnutí Zeitgeist vzdělává, ukazuje směr, cestu; informuje o skutečnostech a problémech nejen současného socio-ekonomického systému, ale také navrhuje možná reálná, funkční a udržitelná východiska a řešení. Hnutí Zeitgeist nepřijímá žádné peníze ani majetky, a to už jen z toho důvodu, že není nikde registrováno - technicky vzato vlastně neexistuje. Hnutí Zeitgeist je, spíše než organizací, určitým konkrétním myšlenkovým tokem.
Vladimír Kapal píše:Na závěr jsem si ponechal hnutí, jehož členové by se vehementně bránili, kdyby je kdokoliv nazval sektou.
Členové Hnutí Zeitgeist se bránit nařčení ze sektářství pochopitelně budou, neboť Hnutí Zeitgeist nemá se sektami absolutně nic společného. Hnutí Zeitgeist je vzdělávací a charitativní organizací obhajující globální udržitelnost. To je ve stručnosti v podstatě celé.
Vladimír Kapal píše:Jde o hnutí Duch doby, německy zeit geist. Přitom jejich učení má všechny znaky sekty, členové se snaží dosáhnout vyššího poznání a věří, že pokud by tohoto vyššího poznání dosáhla většina lidí na planetě, nemusely by se osnovat revoluce, neboť by se svět změnil v lepší jen na základě tohoto vyššího poznání.
Pokud si přečtete materiály Hnutí Zeitgeist, zjistíte, že se pan Kapal ve svých tvrzeních mýlí, neboť Hnutí Zeitgeist nic z toho, co tento pán píše, nevykazuje. Například slovní spojení „vyšší poznání” ani nevím, od koho přišlo - toto se začalo používat tuším až na Svobodném vysílači CS a myslím, že s ním přišel snad jeho zakladatel Pavel Hlávka? Nevím, s jistotou to nemohu říci. Ohledně revolucí - není potřeba měnit něco, co spolehlivě funguje, ledaže by šlo o vývoj. Dosud na Zemi žádný stabilní socio-ekonomický model nevznikl, proto jsou evidentně nějaké revoluce stále zájmem a cílem mnoha jednotlivců a skupin, je(n)ž je chtějí uskutečňovat. Jenže už tak nějak jaksi nikdo není schopen říci, co bude pak. A to ani pan Vladimír Kapal.
Vladimír Kapal píše:Zároveň se domnívají, že se blíží doba, kdy většinu práce budou provádět stroje, především počítače a lidská práce již nebude třeba.
Další omyl - doba provádění většiny prací stroji (maximálně automatizovaně) se blíží, což je fakt a nikoli domněnka. Technologie jdou stále rychleji dopředu, o drtivé většině z nich nevíme především z důvodu existence ochranných známek, patentů a různých utajovacích postupů a procedur. Vývoj společnosti je nevyhnutelný, tato změna je jen otázkou času. Zde je vhodné použít známý citát „Co se nevyvíjí, to umírá.”.
Vladimír Kapal píše:Zároveň horují pro základní nepodmíněnou mzdu pro každého, což vysvětlují tím, že by měl člověk od státu dostávat jakousi mzdu od okamžiku narození až do smrti.
Toto docela jednoduše není pravda, pan autor si Hnutí Zeitgeist v tomto patrně plete s občanským sdružením Reforma společnosti.
Vladimír Kapal píše:Dále prosazují, aby se postupem času svět změnil na bezpeněžní a bezbankovní, přičemž by pracovat mohl jen ten, kdo by opravdu chtěl.
Při plné automatizaci práce, výrobních a udržovacích procesů, bude k lidské práci (nebo spíše obsluze) potřeba asi jen 2-4% populace.
Vladimír Kapal píše:Dle mého názoru se jedná o společnost, která má k sektě tak blízko, že se pomalu nedá ani rozeznat hranice.
Toto je základní příčina většiny společenských problémů - názory. Pak Vladimír Kapal myslí, ale neví. Názorně předvést se to dá na příkladu, kdy z červené růže žlutou neuděláte jen tím, že si o ní budete myslet, že je žlutá. Abyste totiž zjistila její skutečnou barvu, je zapotřebí se na ní podívat. Použít základní vědeckou metodu. No a pokud si nebudete její skutečnou červenou barvou jistá, tak není nic průkaznějšího, než že se na ní podívá nezávisle i někdo jiný.
Vladimír Kapal píše:Jednání a komunikace členů a příznivců hnutí zeit geist s nečleny a odpůrci těchto myšlenek, přitom vyznívá přesně v intencích komunikace sekt a jejich vůdců. Je agresivní, zlá, se snahou člověka s jiným názorem co nejvíce zničit, poškodit a pokud možno zadupat do země. Neváhají přitom používat smyšlenek, domněnek, ale i nepravd a neváhají ani vyhrožovat soudy a žalobami.
Toto samozřejmě rovněž není pravda.
Vladimír Kapal píše:Na rozdíl od těch, kteří myšlenky zeit geist odmítají, jako utopii, ale názor zeigeisťáků tolerují, oni nejsou tolerance schopni, neboť přinejmenším někteří jejich čelní představitelé zcela evidentně trpí poruchou osobnosti nazývané megalomanií, alespoň těch, kteří se sdružují kolem pražské skupiny zeit geist.
Opět nesmysl. Z textu je nanejvýše patrné, jak se pan Kapal jen nedokáže vyrovnat s tím, že s ním a jeho zastaralými názory mnozí lidé nesouhlasí. Tento konkrétní odstavec je pouze a jen vyjádřením jeho osobního zaujetí vůči mé osobě, Martina Böhma, neboť úspěšně vyvracím naprosto veškeré demagogie a nepravdy, které tak usilovně po okolí o mně a o Hnutí Zeitgeist šíří. Člověku rozumově a inteligenčně zdatnému je to samozřejmě jasné, ovšem člověk slabomyslnější a/nebo zaujatý bez jakéhokoli rozmyslu či vlastního průzkumu okamžitě zaujme jemu vyhovující (přejaté) stanovisko.
Vladimír Kapal píše:Jsem přesvědčen, že stejně jako do různých náboženských sekt, ale i do společenství věřících, ať už katolíků, evangelíků či pravoslavných, i do hnutí zeit geist se hlásí lidé potřebující k životu obezličku. Tedy ne příliš úspěšní, možná i zadlužení, jímž jejich podnikání či zaměstnání, nejde tak, jak by si přáli, a tak se utíkají schovat pod křídla stejně smýšlejících lidí a kojí se představou, že se dočkají lepšího světa bez nadvlády peněz, že se dočkají života bez stresu, starostí a obav ze zítřka či budoucnosti.
Ano, i takoví lidé se ke Hnutí Zeitgeist Hlásí. Vlastně bych se velmi divil, kdyby tomu tak nebylo. :-) Stejně tak jako se kdokoli hlásí k čemukoli. Stejně tak jako se najdou tací, kteří se hlásí k názorům pana Kapala. Rovněž lidé potřebující k životu obezličku, jinými slovy „autoritu”, která jim řekne, co mají dělat a co si mají myslet. Třeba právě člověka, jakým je i pan Kapal. Zásadní rozdíl mezi Hnutím Zeitgeist a mnohými jinými hnutími, organizacemi či jednotlivci je, že Hnutí Zeitgeist neřeší ani tolik názory, jako fakta. Zatímco pan Kapal tak zoufale a bezdůkazně, stále dokola, lže; já, ale i Hnutí Zeitgeist, máme vše podložené. Máme články, knihy, dokumentární filmy, nezávislé vědecké a statistické studie, svědectví, kdežto pan Kapal nemá zhola nic. Jen ty své názory.
Vladimír Kapal píše:Je to stejná utopie, jako cíle sekt uváděných v malém přehledu. Jde opět o jedinou věc, o peníze.
Opět ničím nepodložený názor pramenící z pouhé nevzdělanosti. Viz výše.
Vladimír Kapal píše:Na jedné straně představitelé tohoto hnutí odmítají vládu peněz, volají po bezpeněžním světě a na druhou stranu nehovoří, to v případě Svobodného rádia, o ničem jiném, nežli o penězích. Tak je zřejmě rozčilují příspěvky od posluchačů. A především tento fakt mne přiměl k přesvědčení, že toto hnutí vykazuje všechny znaky sekty.
No a toto je pouhá invektiva osobního charakteru zaměřená proti mě jako jednotlivci, nikoli proti Hnutí Zeitgeist. Samozřejmě opět naprosté bláboly. :-)

Tak snad jsem Vám zodpověděl vše, nač jste se chtěla zeptat. Pokud se chcete dozvědět pravdu o Hnutí Zeitgeist, navštivte odkazy, jaké Vám již přeposlal Ján a máte-li zájem počíst si něco o osobnosti pana Vladimíra Kapala, následujte třeba TENTO odkaz, kde najdete vše pěkně pohromadě. Pokud budete mít cokoli dalšího na srdci, neváhejte nás opět kontaktovat. Mějte hezké dny.
Motto: „Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.”

Uživatelský avatar
Michal Mauser
Správce fóra
Správce fóra

Příspěvek od Michal Mauser »

Jen zde trochu kolegu doplním.
Vladimír Kapal píše:Zároveň horují pro základní nepodmíněnou mzdu pro každého...
Je pravda, že někteří členové Hnutí propagují Nepodmíněný základní příjem, ale je to pouze jejich vlastní názor, což jsme několikrát zdůrazňovali. NZP je pouze jedna z možných cest a přesně tak je to také uvedeno v naší Definici. Může se ovšem stát, že brzy bude tolik důkazů o funkčnosti tohoto modelu, že bude široce přijat, nebo odmítnut. http://www.zakladni-prijem.org/clanky/f ... -jiz-vime/
Martin Böhm píše:Další omyl - doba provádění většiny prací stroji (maximálně automatizovaně) se blíží, což je fakt a nikoli domněnka. Technologie jdou stále rychleji dopředu, o drtivé většině z nich nevíme především z důvodu existence ochranných známek, patentů a různých utajovacích postupů a procedur. Vývoj společnosti je nevyhnutelný, tato změna je jen otázkou času. Zde je vhodné použít známý citát „Co se nevyvíjí, to umírá.”.
Už z principu současného systému je automatizace nevyhnutelná. Každý podnikatel maximalizuje zisk a minimalizuje náklady, takže roboty chce každý. Robot nemusí odpočívat, udělá několikanásobně více práce a to vše za zlomek ceny. Doba lidské práce končí.
Vladimír Kapal píše:Tedy ne příliš úspěšní, možná i zadlužení, jímž jejich podnikání či zaměstnání, nejde tak, jak by si přáli, a tak se utíkají schovat pod křídla stejně smýšlejících lidí a kojí se představou, že se dočkají lepšího světa bez nadvlády peněz, že se dočkají života bez stresu, starostí a obav ze zítřka či budoucnosti.
Někteří z nás dokonce dobrovolně odešli z dobře placené práce, aby měli více času na smysluplné činnosti...
Mimochodem, člověk, který rozumí myšlenkám Hnutí, bere na vědomí, že se změny nemusí dočkat ve svém životě. Přes to pro změnu pracuje a žije v jejím duchu již dnes. Není snad normální (zdravé) obklopovat se lidmi stejného smýšlení? Je něco špatného na ideálu života bez stresu a nadvlády peněz? Pokud tyto představy nebudeme podporovat, také se jich pravděpodobně nikdy nedočkáme.

Uživatelský avatar
Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor

Příspěvek od Martin Mojmír »

Když to shrneme, tak pan Vladimír Kapal vlastně jen srovnává hrušky s jablky. Píše články a hovoří o něčem, o čemž si nic nenastudoval, o čemž má nulové znalosti a hodnotí lidi, jejichž myšlení a zkušenosti nezná a mnohdy je ani neviděl. Pan Kapal si dosud neobhájil byť jediné tvrzení směřující proti hnutí a/nebo mé osobě. Velice rád hovoří, píše, hodnotí a uráží ostatní, už ale nikdo nesmí hovořit a/nebo psát o něm. Začínat by měl však každý u sebe.

Hnutí Zeitgeist je složeno zejména z vědců, techniků, inženýrů a dalších racionálně vzdělaných a/nebo vzdělávajících se lidí, a to, že jej a jeho příznivce, sympatizanty či členy někdo označí za něco jiného, smyšleného či domyšleného, tato fakta ne(z)mění. Čili opravdu ne, Hnutí Zeitgeist skutečně není žádnou sektou, nýbrž nezávislou vzdělávací a charitativní organizací.
Motto: „Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.”

Uživatelský avatar
Qestament
VIP uživatel
VIP uživatel

Příspěvek od Qestament »

Klasický krabicový myšlení a systémová omezenost.
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)

Odpovědět

Zpět na „Hnutí Zeitgeist v České republice a ve světě“