Definice Hnutí Zeitgeist: Tržní vs. technická efektivita (studio Plzeň)

Koncept Ekonomiky založené na přírodních zákonech a zdrojích (Natural Law/Resource-Based economy, NL/RBE) včetně Projektu Venus a jeho Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy, RBE).
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Avatar uživatele

Příspěvekod Martin Mojmír » 26.11.2015, 11:55

Hnutí Zeitgeist jsme si představili nejen v několika předchozích pořadech, kde jsme se, kromě toho, věnovali předchozím esejím příručky. Dnešní díl na SVCS bude o Tržní vs. technické efektivitě. Spusťe si dnes mezi 19-21 hodinou rádio a budete-li mít jakékoli věcné dotazy, můžete je již nyní, ale i kdykoli v budoucnu, pokládat do tohoto vlákna, případně přímo do kategorie Hnutí. Bude Vám na ně postupně odpovídáno.

Za SVCS moderuje: Pavel Hlávka, studio Plzeň
Za Hnutí Zeitgeist přednáší: Ján Greguš
Za Hnutí dále odpovídají: Michal Mauser
Jako sympatizant a příznivce Hnutí dále přítomni: Martin Böhm

Radek

Příspěvekod Radek » 04.12.2015, 18:40

Děkuji, poslouchal jsem ze záznamu. Asi v 56 minutě jsou vysvětlovány peníze Jánem Gregušem jako směnný prostředek. K tomu doplňuje Pavel Hlávka, že jsou také zbožím. Měl bych k tomu další tři poznámky:
1) Peníze jsou v dnešním globálním světě především výborně "fungujícím" manipulačním nástrojem pro manipulaci poměrně velkých mas lidí. Proč ? Neboť umožňují přístup pro uspokojování základních životních potřeb nemalému počtu lidí. V podstatě si za ně denně kupujeme náš život. To, že si to neuvědomujeme a proč, by nám možná vysvětlil dobrý psycholog.
2) Problém není v tom, zda jsou to peníze, drahokamy, zlato, plastové vršky od minerálek, nebo prostá výměna zboží za zboží. Problém spočívá v obchodování a směně samotné. A nebude vyřešen do doby, dokud budeme jako obyvatelé planety Země mezi sebou obchodovat a jakkoliv podmiňovat přístup ke zdrojům pro uspokojování základních životních potřeb. Řešení tedy je neobchodní společnost s aspektem na omezené zdroje, které tady máme. V podstatě je to NL/RBE tak, jak je popsána v příručce.

Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvekod Ján Greguš » 04.12.2015, 22:39

Ako som to potom hovoril aj Pavlovi Hlávkovi, o peniazoch a ich funkcii som hovoril hlavne v súvislosti s nedostatkom a jeho umelým vytváraním. Že si v podstate ze nejaký dohodnutý výmenný prostriedok kupujeme prístup k určitým zdrojom, ktorých máme skutočný, alebo zdanlivý nedostatok. Inak v podstate peniaze ako také nikto nepotrebuje. Ak by sme vytvorili hojnosť, tak by peniaze túto funkciu stratili, pretože by nebola potreba a ani motivácia niečo nakupovať. Dnes to už dokážeme vo veľkej miere zaistiť pre niektoré potreby, napr. jedlo a energiu (samozrejme nie "z jedného dňa na druhý").

Michal Mauser
Správce fóra
Správce fóra
Avatar uživatele

Příspěvekod Michal Mauser » 05.01.2016, 11:46

K tématu tržní efektivity mám takové dvě zajímavosti.
Na vlastní oči jsem viděl novoroční přání majitele sítě lékáren, který přeje zdraví svým zaměstnancům, ale také se zmiňuje o tom, že už takové zdraví NEpřeje pacientům, jelikož (on a zaměstnanci) dobře víme, co by se stalo...

No a také vím o reakci zástupce dodavatele inzulínu, který na dotaz, zda byla látka poškozena, když nebyla jednu noc uskladněna v lednici, odpověděl, že by to už nepoužíval. Samozřejmě, že informací o tom, jak se skladuje a degraduje inzulín je plný internet a jsou úplně opačné, než zástupce tvrdí.


Vrátit se na “Ekonomika založená na zdrojích”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host