Metody pro postupnou transformaci ze současného systému k NLRBE

Koncept Ekonomiky založené na přírodních zákonech a zdrojích (Natural Law/Resource-Based economy, NL/RBE) včetně Projektu Venus a jeho Ekonomiky založené na zdrojích (Resource-Based economy, RBE).
Tato podkategorie slouží názorovým diskusím libovolného charakteru - nemusí být striktně moderována.
Radek

Příspěvek od Radek »

S odstupem času vidím jako metodu postupné transformace tyto následující body:

1. Schopnost každého jednotlivce, páru, rodiny, nebo samostatné komunity zajistit si nezbytné prostředky pro uspokojování základních potřeb v rámci současného, tržního systému. To není volba, ale existenční nutnost a základní předpoklad pro další aktivity v "duchu doby".

Zejména:
Minimální finanční příjem pro nejnutnější finanční výdaje.
Minimální spotřeba a používání peněz.
Minimální výdaje za bydlení a energie.
Žádné úvěry, půjčky, hypotéky.
Pokud peníze máme k dispozici, tak je využít pro nákup takových zdrojů, které pro svou další produkci peníze potřebovat nebudou.
Maximálně šetrný přístup ke všemu, co nás obklopuje a s čím přicházíme do styku. Zejména v hospodaření s vodou, odpady, energií.
Pokusit se zajistit sobě a svým blízkým maximální soběstačnost pro uspokojování základních i ostatních potřeb.
Vzdělávat sebe a pokud je to možné, poskytovat informace, odkazy a zdroje ostatním.
Neustále vylepšovat vše výše uvedené, komunikovat a sdílet nové poznatky a zkušenosti.

2. V případě, že jsme dosáhli pro nás samotné relativně stabilní životní situace, tak můžeme rozvíjet aktivity pro ostatní.

Zejména:
Hledat, vytvářet a distribuovat vlastní zdroje, podle svých možností, schopností a podmínek.
Nabídnout vlastní produkci v rámci neobchodních transakcí, založených na vzájemné podpoře, pomoci a spolupráci, bez očekávání jakékoliv odměny a zdarma.
Propagovat a zapojit se do internetových neobchodních sítí, kde je možné postupně uspokojovat základní i ostatní potřeby nejen naše vlastní, ale všech, kteří jsou zapojeni. Čím více aktivních lidí, tím větší produktivita, sortiment a potažmo jistota, že můžeme začít existovat bez závislosti na obchodování a penězích.

Neobchodní sítě, kam je možné se zapojit už teď:
https://www.hearth.net/app/
http://vsezaodvoz.cz/
http://www.odkomunity.cz/
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Presne o vyššie popísaný postup sa snažím, i keď sa zatiaľ nedarí vo všetkých bodoch. Doležité je ale začať robiť aspoň niečo. I tu je ale dobre vidieť zvrhlosť súčasného socio-ekonomického systému. Správne by mal byť socio-ekonomický systém nastavený tak, aby uspokojoval potreby všetkých ľudí. Je to ale naopak a niektorí (prebudení) ľudia majú naopak potrebu sa zo systému "odpojiť", aby boli ich potreby uspokojené. Samozrejme tu veľmi záleží na hodnotách, ktoré spoločnosť uznává a z toho vyplývajúcich potrieb. Snáď sa dostaneme do fáze, keď sa to otočí a ľudia už nebudú mať potrebu sa zo systému "odpájať", pretože bude fakt všeobecne prospešný pre všetkých ľudí.
Radek

Příspěvek od Radek »

Motivací pro "odpojení" se ze systému je z mého pohledu pouze to, že si tak uvolníme ruce pro aktivity mimo obchodní systém. Odpojením od systému mám na mysli snížení závislosti na něm, nikoli odstěhování se někam do lesů... Pokud se bude dařit více lidem, rodinám a případně komunitám uspokojovat své základní potřeby do maximální možné míry přímo, tak se jim může začít vytvářet prostor, energie a čas pro tvorbu a práci pro ostatní a zdarma. Pak stačí internetová aplikace pro komunikaci a sdílení, kde by se propojením těchto lidí vytvořila neobchodní a komunikační síť, kde by bylo možné soběstačnost propojit. Vznikla by tak "Vzájemně propojená soběstačnost". A v určité míře a množství zapojených a aktivních lidí by to nezůstalo nepovšimnuto a bez dopadů na okolí a ostatní lidi. Tím by se současný systém mohl začít cítit i v ohrožení. Možná by vyšly nějaké nové daňové zákony...ale nechci předbíhat a malovat čerty na zeď...
To, co chci říct je, že takových lidí, kteří mají tendenci se sami osvobozovat od systému, je stále víc. Mají různou motivaci, nebo jsou donuceni bio-sociálními tlaky. Bylo by dobré se s nimi potkávat a hovořit o jejich pohledu na věci a současně vysvětlovat podstatu NL/RBE.
Přesto, že jsem hovořil s některými lidmi, kteří už "nemusí" současný systém, málokdy jsem se setkal s plným pochopením, nebo dokonce s otevřenou podporou. Asi to vysvětluji špatně, nebo zatím nevím, kde je chyba...
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Ono ak niekto "nemusí" súčasný systém, tak to može mať viac foriem. Určite to nebude jeden pohľad, alebo jeden myšlienkový tok. Ľudí, ktorí nadávajú na systém je veľa. Ale ak sa pozriem na čo nadávajú, tak vetšinou na iných ľudí, najčastejšie politikov. Toto je trend, čo najskor nájsť viníka, niekoho, kto za to može. Ak si všimnete média, tak tie tiež skor riešia viníka, než príčinu. Vieme ale už, že hľadať viníka vetšinou nemá zmysel, pretože skutočné príčiny problémov sú niekde inde. Tu je práve ten problém, pretože zatiaľ ešte nieje dosť ľudí, ktorí vidia ako príčinu problémov náš socio-ekonomický systém so všetkými jeho dosledkami.

Takže je možné, že nič nevysvetľujete zle, ale ľudia na to nemusia byť pripravení. K pochopeniu skutočných príčin problémov je potreba sa vzdelávať (získavať informácie), kritické myslenie a vedieť spájať si získané vedomosti do súvislostí. Potom zistia nielen to, že pravda je ešte viac desivá ako si mysleli, ale aj to, že žiadne jednoduché riešenie súčasných problémov neexistuje a bude to dlhodobý proces.

Mne osobne sa najviac osvedčilo "netlačiť moc na pílu". Najlepšie je, ak majú ľudia priamo záujem a pýtajú sa. Takých ale asi veľa nebude (hovorím z vlastnej skúsenosti). Potom je dobré občas len niečo komentovať, často len jednu udalosť z iného pohľadu a pod. Na každého može platiť niečo iné. Aj to vysvetľovanie je dlhodobý proces. Ja som pred rokov vysvetľoval inak ako teraz a za rok budem zase vysvetľovať inak. Človek sa stále učí, takže to je v poriadku. Netreba sa nechať odradiť neúspechmi. Prajem veľa zdaru a trpezlivosti :).
Radek

Příspěvek od Radek »

Děkuji Jane, za povzbuzení. Zrovna včera jsem hovořil s jedním inteligentním člověkem, který zřejmě chápe "širší souvislosti" současného stavu. A přímo mi řekl, že přechod k neobchodnímu systému je i pro něj velký skok. Že by dal přednost např. LET systému (http://www.rozletse.cz/index.php/lets-v-cr. Nechali jsme si každý svůj názor. Takže s tím souhlasím, že to pochopení je hodně individuální a nelze říct, kdy a na základě čeho se dostaví.
Chystám se znovu si prostudovat zkrácenou verzi příručky a jsem rád, že vyšla. Původně jsem měl tendence vytvářet vlastní skupinu, která by o těchto věcech hovořila, ale stále více se přikláním k přesvědčení, že je to možné v rámci myšlenkového toku TZM, který velmi elegantně hovoří o "hologramu", který máme každý ve své mysli. Není to tedy přesvědčování, ale pouze sdělení informací a návrh řešení. Ostatní je na schopnosti posouzení každého individuálně. Takto to chápu od začátku a stále se mi potvrzuje správnost tohoto principu.

Kromě finální verze NL/RBE včetně dílčích oborů, kde a jak by to fungovalo, mně zajímají i metody, jaký způsobem k této finální verzi směřovat v praxi. Mám za to, že je to potřeba mít připraveno současně a přitom obě verze (finální i přechodnou) vždy důsledně rozlišovat.
Tak jdeme dál a uvidíme, co se bude dít.
Radek

Příspěvek od Radek »

Obrázek

Potřeboval bych nějaké připomínky k tomuto obrázku, zda je tam něco nesrozumitelně, špatně, nebo chybí...

Poznámka: Nejprve čtěte vše. co je modře. Pak vše, co je zeleně. A pak vše dohromady. Mělo by to vyjadřovat základní vzorec pro pochopení principu, na kterém můžeme stavět TRVALE UDRŽITELNOU SPOLEČNOST.

Děkuji za připomínky a váš čas.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
Připomínka. Chybí obrázek. :-) Patrně bylo na mysli toto?
Obrázek
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
Ano, přesně tak, děkuji :-). Můžu se zeptat, jakým "kouzlem" to můžu také tak udělat ?
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Text v rámečku byl označen jako Off-Topic a/nebo může obsahovat vulgarizmy či jiné nevhodné texty.
V URL musí být absolutní cesta k souboru. Je potřeba, pokud jde o soubor z externího webu, mít přesnou cestu bez různých scriptů v obsahu adresy apod.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Obrázek č.1
Obrázek
Poznámka: Nejprve čtěte vše. co je modře. Pak vše, co je zeleně. A pak vše dohromady. Mělo by to vyjadřovat základní vzorec pro pochopení principu, na kterém můžeme stavět TRVALE UDRŽITELNOU SPOLEČNOST.




Obrázek č.2
Obrázek
Poznámka: Jde mi o jednoduché schema, podle něhož by bylo možno prezentovat princip přístupu ke zdrojům a jejich správu v NL/RBE.


Potřeboval bych nějaké připomínky k výše uvedeným obrázkům, zda je tam něco nesrozumitelně, špatně, nebo chybí...

Děkuji za připomínky a váš čas.
Ján Greguš
Hnutí Zeitgeist ČR
Hnutí Zeitgeist ČR

Příspěvek od Ján Greguš »

Schémy su pre mňa zrozumiteľné, ale niesom si istý, či bez nejakého ďalšieho vysvetľovania je možné pomocou toho osloviť širokú verejnosť. Mám ale návrh. Ak by ste to rozpracoval tak aspoň do pol hodinovej prezentácie, mohol by ste mať priestor v rámci Z-Day 2016 na toto téma.
Radek

Příspěvek od Radek »

Děkuji za posouzení. Vysvětlení k tomu samozřejmě mám, ale pokusím se jej sestavit tak, aby bylo co nejlépe srozumitelné veřejnosti. Pokud se podaří, budu rád prezentovat. Možná mi to někde uniklo, ..jaký se plánuje termín pro letošní Z-DAY ? Děkuji
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Termín pro letošní Z-Day je březen. Hnutí své přednáškové dny Z-Day má celosvětově v březnu.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Radek

Příspěvek od Radek »

Úvaha nad tím, proč se lidem "nechce" do konkrétních projektů neobchodních transakcí...

Jako podmínku nutnou pro realizaci NL/RBE (na principu neobchodních transakcí) uvádím nutnost POSUNU VĚDOMÍ pro změnu paradigmatu u části celosvětové populace. Tento posun se týká nejen hodnot, které obvykle všichni dobře známe, ale zejména PRIORIT, které málokdy uplatňujeme v praxi. To, co si přejeme nejvíce, jako zdraví, štěstí, lásku a vzájemnou podporu, velmi často odsouváme na místo následující po rekonstrukci domu, novém autě, luxusní dovolené a splacené půjčce... Mnohdy na to však ani nedojde. Dům nám vyplaví voda, auto zreziví, půjčka se vytluče další,.. a třeba manželka pak s námi už nebude mít důvod trávit čas... Proč ? Protože našim hodnotám nedokážeme přisoudit to správné pořadí...

A ptáme se, v čem to vězí ? Odpověď je jednodušší, než by se mohlo zdát. Naše mysl není dostatečně nastavena na jiný princip společenského klimatu. A dokud nás nedonutí bio-sociální tlaky, nebo nezahoříme zvědavostí, o čem ten život vlastně je, tak se z našich vzorců dostáváme na "světlo" jen velmi pomalu.

Co s tím ? Řešení existuje. Minimálně každý sám za sebe můžeme prosazovat a uznávat jen nezbytně nutné obchodování. Dávat však najevo, že společenskou hodnotu a uznání má mnohem více ten, kdo myslí, mluví a jedná na principu neobchodních vztahů, chápe v současnosti už projevující se chybnou podstatu obchodního systému a snaží se uplatňovat šetrný přístup ve všech oblastech svého konání, než většina slepě zapojených článků řetězu podporující konzumní společnost a zbytky energie volného trhu. Mám tím na mysli nastavování jakéhosi vyššího "společenského kreditu", který by byl stále více uznáván (Duch doby) i když jsme ještě nuceni "jet" podle starého módu.

Pro inspiraci například film: Nádherná zelená http://www.tarak.cz/nadherna-zelena/

Obrázek
Michal Mauser
Vykázaný uživatel
Vykázaný uživatel

Příspěvek od Michal Mauser »

to bych hodil na blog
Zamčeno

Zpět na „Ekonomika založená na zdrojích“