Falšování podpisů vs. odborné posudky grafologů

Pokud řešíte obtížnou životní situaci, jste v rozporu se systémem, anebo máte jakýkoli jiný dotaz či (ne)osobní problém, naši zapojení advokáti a sociální poradci Vám rádi, povětšinou bezplatně, mohou pomoci.

Moderátoři: Martin Mojmír, Mgr. Adam Nigrin, DiS, JUDr. Olga Suchá

Qestament
Čestný člen fóra
Čestný člen fóra
Avatar uživatele

Příspěvekod Qestament » 10.06.2015, 12:36

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak se to má s odborností a důvěryhodností grafologů? Mám přátele, kteří vinou grafologů a soudů přišli o značnou část svého majetku. Jednoho dne totiž ztratil pán peněženku s doklady a i přes to, že to tentýž den nahlásil na policii, si za ním přišel po roce exekutor. Dejme tomu ztratil doklady 1. ledna, někdo je našel a vzal si na ně týden později půjčku. Pěkně s OP šel do Home Creditu, opsal podpis z platební karty, ti mu vyplatili 30.000,- Kč a bylo. Po roce si přišel exekutor pro bezmála sto tisíc. Samozřejmě proběhly žaloby, soudy a verdikt byl, že je podpis platný a dluh musí poškozený zaplatit. Já nevím, to je nějaká legrace? Jak se proti tomu bránit? Rodina málem přišla o byt a samozřejmě je na tom dnes tak, že je vedena v databázích dlužníků a nemají šanci si případně na cokoli znovu půjčit.
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)

JUDr. Olga Suchá
Advokát, poradce
Advokát, poradce

Příspěvekod JUDr. Olga Suchá » 15.06.2015, 08:48

Dobrý den,
váš dotaz se týká několika rozměrů, začnu tedy postupně - nejdříve s odborností grafologů. Zákonem o znalcích a tlumočnících je každý znalec, který vykonává znaleckou činnost, veden, pod pohrůžkou trestní odpovědnosti (§ 346 trestního zákona křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek), k vypracování řádného a přezkoumatelného znaleckého posudku. Pokud se tedy tak nestane, je možno na takového znalce podat trestní oznámení. Pozor jen na křivé obvinění. Další možností by také bylo podání žaloby na náhradu škody – v důsledku chybného zpracování znaleckého posudku. Je však třeba upozornit, že aby tato žaloba byla úspěšná, bylo by nutné prokázat, že znalec ve svém posudku pochybil. Takovým podkladem by mohl být právě odsuzující rozsudek v případě prokázání viny výše uvedeného trestného činu.
Píšete, že soudy již proběhly, je otázkou, jak proběhlo civilní řízení (v případě žaloby Home Creditu) a zda byly v řízení využity všechny možné opravné prostředky např. odvolání či dovolání. Také je třeba zhodnotit, zda byl v řízení proveden další (revizní) znalecký posudek nebo zda byl proveden znalecký posudek např. vědeckého ústavu.
Další otázkou pak je, zda bylo v případě padělání daného podpisu a uzavření úvěrové smlouvy se spol. Home Credit podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu úvěrového podvodu – dle § 211 trestního zákona, zda tedy proběhlo v dané věci vyšetřování či ne, popř. s jakým výsledkem.
Jakékoliv rozhodnutí z výše uvedených variant by pak mohlo být prostředkem, na jehož základě by bylo možné podat návrh na zastavení exekuce, even. žalobu na vydání bezdůvodného obohacení.
Také je otázkou, kdy se vámi popsaný případ stal, popř. zda eventuální nároky již nejsou promlčené, zda existuje ještě nějaká reálná šance na nápravu dané situace.
Pokud by tedy vaši přátele chtěli vědět více, bylo by vhodné, aby navštívili advokáta, předali mu všechny potřebné dokumenty a vyčkali na jeho doporučení.
Autorizovaná advokátní kancelář JUDr. Olga Suchá; Revoluční 13, 110 00 Praha 1. Telefon: (+420) 777 73 83 53, http://www.olgasucha.cz

Qestament
Čestný člen fóra
Čestný člen fóra
Avatar uživatele

Příspěvekod Qestament » 15.06.2015, 17:20

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Jenže co pak znalec, který je o správnosti podpisu přesvědčen? Jak prokážu, že znalec pochybil, když podpis vypadá skoro stejně jako originál? Z pozice poškozeného nemám k dispozici žádné důkazy. Navíc když podám žalobu, která bude neúspěšná a navíc pak na mě znalec podá žalobu za křivé obvinění? To si to odnesu ještě mnohem víc, než když to nechám ve stavu, v jakém to je teď.
Vše proběhlo tak, že byla půjčka v pořádku a znalecký posudek uznán platným. No a další odvolávání a dovolávání neproběhlo, protože už byli přátelé zadlužení natolik, že na další sezení jednoduše neměli. A dosud nemají. Není pomoci. Případ se stal před sedmi lety.
Zmrdobijec odhalující a poukazující na nekompetenci, neschopnost, pokrytectví, alibismus a stupiditu jednotlivců a lidské společnosti jako takové. ;)

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Avatar uživatele

Příspěvekod Martin Mojmír » 03.07.2017, 19:08

V takovém případě je to přesně tak, jak píšeš. Není z toho cesty ven, nikdo ti (jim) nepomůže. Je mi líto, tak funguje současný socio-ekonomický systém.
Motto: „Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.”


Vrátit se na “Právo a ekonomicko-sociální poradenství”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů